Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Opět vedle

Po devíti rocích pobytu na oběžné dráze vstoupil poslední stupeň jedné z nosných raket Delta do zemské atmosféry a... a z části shořel, z části zasypal Saudskou Arábii. Kosmické smetí tak dalo o sobě znovu vědět.

Ilustrační foto...Možná vás to překvapí, ale americké Kosmické velitelství, které prostřednictvím řady pozemních i nadzemních senzorů bez ustání monitoruje nejbližší okolí naší planety, odhaduje, že se dnes díky člověku na oběžné dráze pohybuje kolem deseti tisíc předmětů větších než tenisový míček. Počet menších předmětů, mezi jedním a desíti centimetry, které ještě můžeme ze Země sledovat, se odhaduje na stovky tisíc a zástup ještě menších kousků se pak odhaduje na miliony.

Za tímto doslova a do písmene kosmickým smetím se samozřejmě neukrývají jenom nefunkční satelity, nýbrž především trosky posledních stupňů nosných raket, které explodovaly díky nespáleným zbytkům paliva a samozřejmě i z různých příčin -- neúmyslně ale tu a tam i úmyslně -- rozpadlé umělé družice.

Znečištění nejbližšího okolí planety, znečištění zaviněné výlety člověka do vesmíru, je skutečně hrozivé a stále se zvyšuje. Země se sice chabě, ale alespoň trochu brání: Vzdušný obal, byť je už ve výšce několika desítek kilometrů nesmírně hustý, totiž sahá hodně vysoko. Každá částice, která se na první pohled pohybuje na oběžné dráze ve vakuu, tak naráží na jednotlivé atomy a molekuly, brzdí se a po spirále klesá k zemi. Proto mají satelity k dispozici korekční motory, které jejich dráhu jednou za čas opraví. Jinak by předměty ve výši několika set kilometrů sestoupily během několika desetiletí, ty vzdálenější za několik staletí. A jakmile se jakákoli družice dostane pod hranici dvě stě kilometrů, ocitne se v natolik hustém prostředí, že se rychle zahřeje a při pádu na povrch shoří.

Bezezbytková kremace je zapovězena pouze hodně velikým předmětům: Neshoří úplně a část jejich trosek pak rychlostí pár set kilometrů zasype poměrně rozsáhlé území. Příkladem může být i lednový pád v Saudské Arábii.

Celý příběh se začal psát už 13. května 1993, kdy si američtí vojáci na oběžnou dráhu zavěsili na značně výstřednou dráhu ve výšce 180 až 20 tisíc kilometrů, jednu z družic systému GPS. Cestu zprostředkovala běžná raketa Delta 2, která po sobě ve vesmíru zanechala i svůj horní stupeň, jejímž srdcem byl motor na pevná paliva STAR-48B. Vážil 130 kilogramů. měl dva metry na výšku a 1,2 metru v průměru.

Už od počátku začal rychle směřovat k zemi, na katastrofickou dráhu se však vydal poslední týden, kdy se raketa dostala na dráhu s přízemím 145 kilometrů a odzemím 800 kilometrů. V pátek 12. ledna, kolem 19. hodiny místního času skončil kus ohořelého titanového pouzdra asi 240 kilometrů od saudskoarabského Rijádu. I když byl hodně poškozen, výrobní čísla firmy Boeing byly více než dobře čitelné.

Zajímavé je, že nejde o jediný takto zdokumentovaný případ pádu. Dvacátého sedmého dubna loňského roku vstoupil poslední stupeň raky Delta 2, jenž shodou okolností také vynesl jednu z družic GPS, do atmosféry nad Atlantikem, tři jeho trosky však nalezly útočiště v Jižní Africe. Nádrž na palivo ze stejného nosiče s sebou žuchla i v lednu 1997 v texaském Georgtawnu. Jednu rušnou silnici minula o 135 metrů, rodinný domek dokonce o 45 metrů.

Jiří Dušek

| Zdroj: Orbital Debris Quaterly News IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Stále v dobré kondici
Ilustrační foto...
Tři planetky
Ilustrační foto...
Úplné zatmění Měsíce 21. února 2008
Ilustrační foto...
DIB – diffuse interstellar bands
Ilustrační foto...
Vesmír na dlouhých vlnách -- díl třetí
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691