Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Haló, taxi!

Mezinárodní disputace skončily. Denis Tito vyhrál. Do startu prvního amatérského astronauta, či chcete-li kosmického turisty, už zřejmě zbývají jenom hodiny.

Ilustrační foto...Denis Tito je svěží šedesátník, který si pomocí své konzultační firmy vydělal miliardy. A jelikož jeho srdce navíc tíhne k vesmíru, mohl si dovolit zaplatit několikadenní pobyt na palubě ruské lodi Sojuz a také Mezinárodní kosmické stanici. Částka za letenku sice zveřejněna nebyla, podle reálných odhadů se pohybuje někde mezi 12 a 20 miliony dolarů, které přibyly na účtu Ruské kosmické agentury.

Je to málo nebo hodně? Stojí to těm Rusům vůbec za to? Vždyť další agentury, které se účastní na stavbě nové orbitální základny, celou tuhle záležitost nesou značně nelibě. Argumenty přitom byly na jejich straně: Denis Tito neprošel standardním tréninkem, takže může ve výsledku ohrozit úspěšné dokončení projektu za šedesát miliard dolarů. Navíc není stavba stanice u konce... Za pět, šest roků by snad movití turisté do vesmíru létat mohli, ale teď?

Jenže ruská strana trvala na svém. A není divu. Zatímco pro Američany je i oněch maximálních dvacet milionů dolarů zcela nevýznamných, na druhé straně světa jde o zásadní částku. Podle dohody totiž pro Mezinárodní kosmickou stanici Rusové zajišťují mimo jiné záchrannou loď Sojuz. Ta je k základně trvale připoutána a slouží jako evakuační plavidlo v případě nějaké fatální nehody.

Ovšem Sojuz je konstruován tak, aby ve vesmíru setrval nejdéle šest měsíců, pak ho musí nahradit čerstvější exemplář. Proto v pravidelných intervalech z Bajkonuru startují nové lodě, vždy se dvěmi až třemi kosmonauty, kteří se tak dopraví na základnu. Po krátkém pobytu se pak ve starším Sojuzu vrací zpět na zemi. Celá výměna přitom přijde na částku srovnatelnou s oněmi zmiňovanými dvaceti miliony.

Představitelé Ruské kosmické agentury tedy nejspíš vymysleli jednoduchou fintu: S novým Sojuzem kromě dvou profesionálních kosmonautů -- velitele Talgata Musabajeva a Jurije Baturina, posadíme i movitého Denise Tita, který celou výpravu zaplatí.

Ilustrační foto...

Možná si řeknete, proč tolik nářku, vždyť v minulosti se už několik "turistů", byť ne tak nápadných, do vesmíru už vydalo. A co je ještě pikantnější, začali s tím sami Američané. Alespoň z počátku totiž své raketoplány, stejně jako plánovanou stanici Freedom, považovali za běžné dopravní prostředky. Základna měla být nejen vědeckou laboratoří, ale i hangárem k opravě poškozených satelitů, s kosmickým letounem k ní měli létat i ti nejprostší civilisté. V dubnu 1985 tak na palubě Discovery pobýval senátor Jake Garn a v lednu 1986 na Columbii kongresman Bill Nelson. Také na palubě tragického Challengeru byl jeden civilista: učitelka Christa McAuliffe.

Rusové zase v roce za 28 milionů zprostředkovaly týdenní pobyt japonského televizního reportéra Tohiro Akijami. Z Miru měl v přímém přenosu hned několik vystoupení. O rok později pak britské konsorcium stejným způsobem zajistilo výlet chemičce Helen Sharman. Vybrána byla z 13 tisíc dobrovolníků.. Stejnou cestou se už v loňském roce pokoušel do vesmíru dostat i Denis Tito, stanice Mir však v zemské atmosféře shořela rychleji.

Všechny tyto výlety se však oproti nadcházejícími přece jenom v něčem lišily. Pořádající agentury je organizovaly na vlastních zařízeních, Mezinárodní kosmická stanice je však mezinárodní projekt, ve kterém má hodně vlád hodně velké peníze.

Přestože odlet možná zdrží softwarové potíže, jež doprovází instalaci nového dálkového manipulátoru, Denis Tito nakonec do vesmíru zřejmě poletí a svým způsobem tak ovlivní budoucnost dalších podobných výprav. I když ho Rusové prohlašují za palubního specialistu (bude fotografovat a na video natáčet Zemi z vesmíru), NASA se skřípajícími zuby dala několik ultimativních požadavků:

  • Denis Tito musel podepsat úmluvu, že je zodpovědný za jakékoli škody způsobené jeho pobytem na stanici, čímž se mezinárodní partneři vyvázali z případných sporů při možném zranění či nedej bože smrti.
  • Během týdenního pobytu, které stráví ve vesmíru, bude pracovní zatížení druhé expedice -- tj. ruského velitele Jurije Usacheva a Američanů Susan Helm a Jima Vosse -- zredukováno na minimum.Takže se například odkládá důkladné testování nově instalovaného dálkového manipulátoru.
  • Kosmický turista stráví většinu doby v ruských modulech, tedy ve Zvězde a Zarje, navíc bude spát poblíž či dokonce přímo v lodi Sojuz. Když se vydá do americké části, bude neustále doprovázet jedním z ruských členů posádky.
  • Od trvalých osadníků dostane zvláštní bezpečnostní školení.
  • Po jeho letu se jednotliví partneři celého projektu pokusí vyhodnotit vliv jeho pobytu na stanici, případné škody pak budou vymáhány na ruské straně.
  • V červnu se NASA, Rusko a další kosmické agentury domluví na vybavení dalších výprav ruských Sojuzů, tak aby se podle sdělení Američanů "podobná situace už neopakovala". Další výměna záchranné lodě je naplánována na říjen -- tehdy se letu zúčastní francouzský kosmonaut Claude Andre-Deshays, jenž při podobné příležitosti v roce 1996 navštívil Mir.
Zdá se tedy, že Denis Tito bude na dlouhou dobu (ne)jediným vesmírným turistou.

Jiří Dušek

| Zdroj: Space.com, NASA, Spaceflight a další IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Multimédia ze startu raketoplánu
Ilustrační foto...
Našli astronomové obyvatelnou planetu?
Ilustrační foto...
Stručně z kosmonautiky VIII
Ilustrační foto...
Záhadný Enceladus
Ilustrační foto...
Online přenos ze startu Sojuzu TMA-11
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691