Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Odplata v nedohlednu

Nemesis: řecká bohyně odplaty, udílející lidem podle zásluhy štěstí nebo neštěstí a trestající zločin a zpupnost. Hvězda, která obíhá kolem našeho Slunce. Skutečně? Kapesní průvodce Galaxií, páté vydání.

Ilustrační foto...K domněnce, že před 65 miliony roky na Zemi, do oblasti střední Ameriky, dopadla planetka o průměru několika kilometrů, která přinesla smrt nejméně třem čtvrtinám všeho živého, se dnes přiklání stále větší množství odborníků. Zajímavý je ale fakt, že podle paleontologických studií tahle katastrofa rozhodně nemusela být jedinou. Ve vrstvách nejrůznějších usazenin se nám totiž dochovaly zprávy, že k podobnému masivnímu vymírání živočichů a rostlin -- zdánlivě bez jakékoli příčiny -- docházelo častěji: V cyklech dlouhých zhruba 30 milionů roků. Nejstarší čistka proběhla před 250 miliony roky, na konci období tzv. permu, nejmladší před 14 miliony lety. Mezitím nejméně šest dalších.

Už na počátku roku 1984 se díky Davidu Raupovi a Johnu Sepkoskemu z chicagské univerzity objevila velmi originální myšlenka, která mohla tyto více méně periodické katastrofy vysvětlit. Podle ní kolem Slunce už nejméně čtvrt miliardy roků obíhá červený trpaslík -- málo zářivá hvězda. Pohybuje se po protáhlé dráze, která ji zanáší až tři světelné roky daleko, kolem dokola prý oběhne jednou za asi 26 milionů roků.

To nejhorší přichází při jejím průletu kolem Slunce: Ocitne se totiž v Oortově oblaku komet a transneptunických těles. Jakémusi skladu materiálu z dob, kdy vznikala sluneční soustava, jenž začíná někde za dráhou Neptunu a končí ve vzdálenosti jednoho světelného roku. (Nejbližší hvězda Proxima Centauri -- shodou okolností také červený trpaslík -- leží 4,25 světelného roku daleko.)

Zatímco v době, kdy se Nemesis nachází dál od Slunce, přichází z Oortova oblaku jen několik komet ročně, při průletu touto oblastí (avšak stále mnohem dál než obíhá Pluto) neviditelný souputník vychýlí miliony komet, z nichž se velká část vydá i do vnitřních oblastí sluneční soustavy. A pravděpodobnost, že si to několik z nich namíří i rovnou k Zemi, se tak promění téměř v jistotu. Zajímavé je, že temný průvodce dokonce dostal i jméno: podle řecké bohyně odplaty Nemesis.

Ilustrační foto...

Bohužel, celá tahle teorie má několik slabých míst. Kupodivu jím není námitka, že bychom už takového průvodce dávno nalezli. Červení trpaslíci patří mezi hodně slabé hvězdy: mohou mít hmotnost jenom 0,075 Slunce (tj. zhruba sto Jupiterů) a povrchovou teplotu jenom 2500 kelvinů. Takové stálice jsou tudíž jenom velmi málo zářivé a lehce uniknou naší pozornosti. Vždyť i Proximu Centauri, byť je nejbližším známým trpaslíkem, stěží uvidíte i ve velkém dalekohledu. Má totiž jedenáctou velikost!

Červení trpaslíci přitom představují jakýsi hvězdný plankton, který však zastupuje dvě třetiny hvězdné populace. Právě tyto nenápadné stálice jsou tak ve vesmíru nejrozšířenější. Pravděpodobnost, že by se v záplavě slabých hvězd mohla ukrývat nepoznaná, velmi blízká hvězda, tak rozhodně není nulová.

Existence Nemesis je však vyloučena z jiných důvodů: Gravitačním působením okolních hvězd i rozsáhlých oblaků plynu a prachu -- molekulových mračnech, by byla soustava Slunce-Nemesis natolik rušena, že by se během stovky milionů roků rozpadla.

Navíc se ukazuje, že údajně periodická masová vymírání živočichů a rostlin rozhodně nejsou periodická. Intervaly mezi náhlými katastrofami jsou zřetelně různé -- existence Nemesis, která by na nás každých 26 milionů roků poslala spršku vražedných komet, tudíž není vůbec potřeba.

To však nic nemění na skutečnosti, že mnohé z minulých ekologických katastrof, při nichž měl pozemský život skutečně na kahánku, skutečně vyvolaly pády velkých komet či planetek. Hledat v nich pravidelný rytmus je však zbytečné.

Jiří Dušek

| Zdroj: Zkáza přichází z kosmu od Zdeňka Pokorného, Space.com IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Den otevřených dveří
Ilustrační foto...
Jupiterův měsíc Io nejteplejším místem v bl
Ilustrační foto...
Družice MetOp-A odstartovala
Ilustrační foto...
Pořádně velký měsíční puchýř
Ilustrační foto...
O svícení 19 - Těšínská hvězdárna
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691