Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Měsíc u transneptunického tělesa?

Pás těles za drahou Neptunu je zřejmě nejméně probádanou oblastí sluneční soustavy. Pomineme-li Pluto, pak bylo první transneptunické těleso (tzv. TNO) bylo objeveno ani ne před deseti lety, v srpnu 1992.

Ilustrační foto...Za tu dobu byla objevena necelá půltisícovka těchto těles. U řádově čtyřiceti procent z nich známe dobře jejich dráhy, u několika desítek pak i jejich další fyzikální charakteristiky (spektra aj.). Podle typu jejich drah je můžeme rozdělit na tři velké skupiny: klasická transneptunická tělesa, Plutina a tělesa z rozptýleného disku.

Původně jednotlivé objevy jakýchsi rarit za drahou Neptunu se začínají formovat do světa stejně mnohotvárného a složitého jako je pás planetek ve vnitřních oblastech sluneční soustavy. Nyní zřejmě přibude do světa "transneptuňáků" další vlastnost obdobná planetkám hlavního pásu. U tělesa 1998 WW31 byl zřejmě detekován měsíc.

Transneptunické těleso 1998 WW31 nalezli američtí astronomové na snímcích pořízených čtyřmetrovým dalekohledem na Kitt Peaku v roce 1998. Patří mezi TNO klasického typu s velkou poloosou 45 astronomických jednotek, velmi málo výstřednou dráhou a sklonem k rovině ekliptiky jen sedm stupňů. Kolem Slunce oběhne jednou za 302 let.

Christian Veillet z týmu pracujícího s 3,6-m Kanadsko-francouzsko-havajským dalekohledem (zkr. CFHT) na Havajských ostrovech oznámil, že na snímcích pořízených pro vyhledání transneptunického tělesa 1998 WW31 ve druhém pozorovacím návratu byla nalezena dvě tělesa vzdálená od sebe pouze 1,3 úhlové vteřiny, která na snímcích ze dvou nocí pohybovala spolu, bez zaznamenatelného vzájemného pohybu. Těleso bylo zpětně detekováno jako dvojité (či protáhlé) na dalších archivních snímcích.

První zpracování těchto snímků udávají, že rozdíl v jasnosti dvou složek není velký a dosahuje cca 0,4 magnitudy. To by mohlo odpovídat páru se srovnatelně velkými složkami. Největší vzdálenost obou složek je přinejmenším 40 tisíc kilometrů. Tyto údaje ukazují, že TNO 1998 WW31 je po Plutu druhý transneptunický objekt, který má vlastní měsíc. Teprve podrobné zpracování dalších snímků z CFHT, z observatoře na Kitt Peaku a z Nordic Optical Telescope umožní určení dráhy měsíce kolem mateřského tělesa a určení parametrů celého páru.

Definitivní potvrzení existence měsíce u TNO 1998 WW31 by přineslo i další argument pro zařazení Pluta mezi transneptunická tělesa, nikoliv mezi regulérní velké planety. Pluto je tvarem dráhy i fyzikálními parametry daleko bližší právě tělesům za drahou Neptunu, než planetám zemského typu či obřím planetám podobným Jupiteru. Jedním z protiargumentů bylo: "Ale vždyť na rozdíl od transeptunických těles Pluto má svůj velký měsíc Charon." Nově objevený měsíc u tělesa 1998 WW31 ukazuje, že i transneptuňáci mohou mít své měsíce. Koneckonců měsíce či podvojná tělesa známe i u planetek ve vnitřích částech sluneční soustavy, takže proč ne.

Jana Tichá

| Zdroj: MPC, CBAT a CFHT (www.planetky.cz) IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
STS 121 Discovery – průběh letu (15.-17.červe
Ilustrační foto...
Vzniká nová kosmická agentura
Ilustrační foto...
Mars láká snílky
Ilustrační foto...
Marsovy vulkány očima laserů
Ilustrační foto...
Služby pro vás...
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691