Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Virtuální observatoř

Pod taktovkou Spojených států amerických vzniká jedinečný projekt, který i vám na počátku 21. století přinese na obrazovky počítačů převratný pohled na vesmír. Stejně jako řada jiných revolučních projektů slibuje virtuální observatoř skutečně nečekané!

Ilustrační foto...Celá myšlenka je více než jednoduchá: Virtuální observatoř bude digitální, širokospektrální a stále narůstající archiv obrázků, spekter a dalších dat, které hvězdáři pořizují během studia vesmíru. Obdobně jako při práci se skutečným dalekohledem si u terminálu počítače zavěšeného do sítě Internetu vyvoláte vybranou oblast oblohy a vzdálená služba vám pak o daném plácku poskytne veškeré nasbírané informace.

Zatím se to nezdá, ale půjde o ohromný skok kupředu při výzkumu celého vesmíru. Podobně jako dnes existující databáze astronomických článků. Co všechno takový pohled přinese, je přitom ukryto "jenom" ve fantazii těch největších fantastů.

Myšlenka na zřízení elektronického archivu samozřejmě originální není. Na Internetu jsou dnes k dispozici vědecká měření celé řady observatoří, své záznamy zpřístupňují i rutinní celooblohové prohlídky. Namátkou jmenujme Sloan Digital Sky Survey, jejímž úkolem je ve viditelném a blízkém infračerveném oboru zmatovat čtvrtinu celé oblohy, určit polohy a jasnosti více než stovky milionů objektů a také vzdálenosti asi milionu galaxií. Nebo 2Mass (Two Micron All Sky Survey), která naopak prohledává oblohu v infračerveném oboru spektra.

Tyto a další projekty jsou však v různých, dohromady nekompatibilních formátech. K výsledkům každé z nich se proto musí přistupovat jinou cestou. Cíle Virtuální observatoře je spojit nashromážděná data do jedné sítě, kterou může prostřednictvím "jednoho terminálu" odkudkoli studovat kdokoli. "Tento krok bude skutečnou demokratizací přístupu k astronomických měřením," komentoval jeden z největších kladů projektu Robert J. Hanisch z Vědeckého institutu kosmického dalekohledu. "Avšak nikoli jenom pro profesionály, nýbrž i pro studenty a širokou veřejnost."

"Virtuální observatoř poskytne nebývalou šanci amatérské komunitě k zapojení do vědeckého procesu," přidal se Thomas A. McGlynn z Goddardova střediska kosmických letů. "Veřejnost ji například může použít k hledání supernov ve vzdálených galaxiích, identifikaci prvků v atmosférách hvězd či pátrání po exoplanetách."

Ilustrační foto...

V ohromnou výtěžnost celého projektu věří i řada dalších astronomů. Není divu. Databáze záběrů a měření přes celé elektromagnetické spektrum bude nesmírně užitečná například pro identifikaci extrémních objektů. Dnes totiž většina pozorovatelů míří dalekohledy na dobře známé cíle. Virtuální observatoř jim však pomůže vytipovat jiná, pozoruhodná tělesa, která by jinak ještě dlouho unikala pozornosti.

Už první analýzy ovšem ukazují, že ze všeho nejtěžší bude překonat technické problémy. Vždyť jenom zpracování ohromné záplavy dat představuje úkol téměř nadlidský. Například Alexander S. Szalay odhaduje, že v průběhu následujícího desetiletí nejrůznější prohlídky do databáze každý rok přidají 10 petabajtů dat! Rozumějte 10 milionů gigabajtů! A navíc, celá astronomická komunita -- nejen ve Spojených státech -- musí nalézt schodu v příslušných formátech. Jenom tak půjde informace efektivně ukládat.

Přesto všechno má Virtuální observatoř docela dobré vyhlídky -- dokonce je jedním z klíčových amerických projektů v nadcházejícím desetiletí, do kterého se plánuje investovat kolem 60 milionů dolarů. Celé myšlence jsou přitom zcela logicky nakloněni i Evropané. Inu i ona proklínaná globalizace má své výhody.

Jiří Dušek

| Zdroj: Sky and Telescope a další IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Deset let od „paní“ komety
Ilustrační foto...
Návrat na Měsíc II (pilotovaný let)
Ilustrační foto...
Pivní problémy se skvrnami
Ilustrační foto...
Svět planetek na Kleti
Ilustrační foto...
Geovycházky 10
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691