Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Evropa na Mars

Škoda, že ještě nejsme v Evropské unii. A nebo, že naše vláda zatím nebyla natolik prozíravá a dosud nevstoupila do Evropské kosmické agentury. V opačném případě by totiž i poblíž vašeho bydliště existovala nějaká společnost, která se podílí na přípravě ambiciózního projektu: Mars Express.

Ilustrační foto...Skutečně, na přípravě hardwaru a softwaru první evropské výprav, která si vezme na paškál sousední planetu, se dnes podílí na tři desítky společností z patnácti zemí. "Mars Express tak poskytuje zhruba tisíc pracovních míst," odhadl komplikovanost mise jeden z vedoucích manažerů Rudi Schmidt.

Pokud půjde všechno bez problémů, pak se sonda na šestiměsíční cestu meziplanetárním prostorem vydá na přelomu května a června roku 2003. Co je velmi zajímavé, ono vlastně půjde o dvě výpravy: umělou družici se sedmi vědeckými experimenty a přistávací pouzdro Beagle 2.

Detektory na palubě družice budou z nízké oběžné dráhy nejen snímkovat viditelný povrch, ale pokusí se též nahlédnout pod něj -- snad až do hloubky pět kilometrů! Mars Express si s sebou totiž přiveze:

  • Kameru pro záběry s rozlišením deset metrů na pixel a u vybraných oblastí dokonce až dva metry na pixel.
  • Detektor pro sestavení mineralogické mapy povrchu s rozlišením kolem stovky metrů.
  • Zařízení pro odhad skladby podpovrchových vrstev do hloubky několika kilometrů.
Navíc bude studovat
  • atmosféru a její globální proudění,
  • zastoupení vodní páry a ozonu,
  • interakci atmosféry a slunečního větru.
Neméně zajímavý bude i Beagle 2 -- po výsadkových modulech Viking ze sedmdesátých let totiž půjde o další specializovanou laboratoř na hledání stop po živých organismech. Ať již mrtvých či stále ještě žijících.

Jakmile Mars Express dorazí k planetě, to bude o Vánocích 2003, odpoutá se od něj přistávací pouzdro, které dosedne v Isidině planině, severně od rovníku, v místech, kde se starší, hodně, krátery rozbrázděná vrchovina setkává s mladší rovinou. Na rozdíl od nejméně dvouleté mise orbitální části má Beagle 2 vyměřen jenom půlrok. Součástí biologické laboratoře by navíc mohlo být i malé vozítko...

Na to, že jde o první ryze evropskou výpravu k Marsu, docela slušné sousto, že? Jen aby se z toho kosmická agentura nezalknula.

Jiří Dušek

| Zdroj: ESA News IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Expedice Úpice 2001 -- díl tři
Ilustrační foto...
Kráter jménem Smart-1
Ilustrační foto...
Pestře pomalované rakve hvězdných mrtvol II
Ilustrační foto...
Mars Reconnaissence Orbiter
Ilustrační foto...
Fotografická soutěž
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691