Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Jaká byla?

Ahoj, posílám detailnější popis polární záře 11./12. dubna 2001.

Ilustrační foto...Oblohu jsem začal s malými přestávkami na pár minut sledovat v 22:40 SELČ. Byla taková celistvá oblačnost, přes kterou byla mezní hvězdná velikost kolem 2,5 mag a postupně se podmínky zlepšovaly. Prvních projevů polární záře jsem si všiml ve 23:24. Byly vidět rychle se měnící (v řádu několika sekund) bílé svislé pruhy nad NNE obzorem. Sahaly do výšky asi 30-35 stupňů nad obzor.

Ve 23:29 bílé pruhy už vidět nebyly, vytvořil se ale protáhlý červený oblak, který sahal až do výšky 50 stupňů nad NNNE obzorem.

23:35 Výše zmíněný červený oblak se přesunul během asi čtyř minut od NNNE obzoru přes N až asi o 15 stupňů západně od N obzoru. Další červený oblak se začíná tvořit v Lyře a kousek západně od Lyry (tedy nad NE obzorem). Sahá do výšky asi 45 stupňů.

23:37 Obloha nad severem je dost světlá, nízko je bílá. V Lyře a v okolí je výrazně červená do výšky asi 45 stupňů a začíná se v této oblasti tvořit na západní straně toho červeného oblaku svislý pruh, projevy záře mohutnějí.

Mezní hvězdná velikost je ve 23:40 nad severem je 3,5-4 mag, kolem Polárky tak 4,5 mag, nízko nad severem jen kolem 2,5 mag.

Ve 23:42 je načervenalý oblak nad NE obzorem, rozměr 30 stupňů na šířku x 40 stupňů nad obzor.

23:45:10 nad NNE se dělá výrazný svislý bílý pruh, malinko s nádechem do růžova. Má šířku asi 4 stupně, sahá do 50 stupňů nad obzor, končí v zadní části korby Malého vozu.

23:46:30 Pás už výrazně zeslábl.

23:48 Z pásu se stal oblak elipsovitého tvaru s delší stranou asi 40 stupňů. Delší stranu měl ve směru kolmém na obzor. Je pořád nad NNE východem.

23:53 Už jen nádech načervenalé oblohy nad NE; nízko nad NW (pod Capellou) se tvoří výrazný světlý oblak. Jak jsem později zjistil, jednalo se o normální atmosférický nízký oblak nasvícený Měsícem.

23:55 Obloha je čím dál světlejší od Měsíce, je dost světlý NE a NW obzor. Asi je to už jen od Měsíce a okolních vesnic.

23:58 Mezní hvězdná velikost je v průměru 3,5 mag. Už nejsou vidět žádné projevy polární záře.

Celkově tuto polární záři hodnotím jako o něco méně výraznou než byla předchozí před jedenácti dny, co se týče nápadnosti bílých svislých pruhů, naopak sahala do vyšší výšky nad obzor a obloha byla podstatně červenější než minule.

Do polární záře 6./7. dubna 2000 ale měla moc daleko, co se všeho týče (maximální výšky, jasu v pásech i červených oblacích, jasu severního obzoru, plošného rozsahu a samozřejmě i délky trvání). Samozřejmě nápadnost byla trochu ovlivněna špatnými pozorovacími podmínkami, ale i tak bych ji dal na přibližně stejnou úroveň jako byla předchozí před jedenácti dny.

Kamil Hornoch

| Zdroj: Doslovný popis přepsaný z diktafonu, redakčně mírně upraveno a zkráceno. IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Erotické obrázky
Ilustrační foto...
Ke hvězdám z Kleti
Ilustrační foto...
Přehled zdrojů světelného znečištění
Ilustrační foto...
Ze Země na Mars
Ilustrační foto...
Odyssey u cíle!
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691