Ahoj, posílám detailnější popis polární záře 11./12. dubna 2001.
Oblohu jsem začal s malými přestávkami na pár minut sledovat v 22:40 SELČ. Byla taková celistvá oblačnost, přes kterou byla mezní hvězdná velikost kolem 2,5 mag a postupně se podmínky zlepšovaly. Prvních projevů polární záře jsem si všiml ve 23:24. Byly vidět rychle se měnící (v řádu několika sekund) bílé svislé pruhy nad NNE obzorem. Sahaly do výšky asi 30-35 stupňů nad obzor.
Ve 23:29 bílé pruhy už vidět nebyly, vytvořil se ale protáhlý červený oblak, který sahal až do výšky 50 stupňů nad NNNE obzorem.
23:35 Výše zmíněný červený oblak se přesunul během asi čtyř minut od NNNE obzoru přes N až asi o 15 stupňů západně od N obzoru. Další červený oblak se začíná tvořit v Lyře a kousek západně od Lyry (tedy nad NE obzorem). Sahá do výšky asi 45 stupňů.
23:37 Obloha nad severem je dost světlá, nízko je bílá. V Lyře a v okolí je výrazně červená do výšky asi 45 stupňů a začíná se v této oblasti tvořit na západní straně toho červeného oblaku svislý pruh, projevy záře mohutnějí.
Mezní hvězdná velikost je ve 23:40 nad severem je 3,5-4 mag, kolem Polárky tak 4,5 mag, nízko nad severem jen kolem 2,5 mag.
Ve 23:42 je načervenalý oblak nad NE obzorem, rozměr 30 stupňů na šířku x 40 stupňů nad obzor.
23:45:10 nad NNE se dělá výrazný svislý bílý pruh, malinko s nádechem do růžova. Má šířku asi 4 stupně, sahá do 50 stupňů nad obzor, končí v zadní části korby Malého vozu.
23:46:30 Pás už výrazně zeslábl.
23:48 Z pásu se stal oblak elipsovitého tvaru s delší stranou asi 40 stupňů. Delší stranu měl ve směru kolmém na obzor. Je pořád nad NNE východem.
23:53 Už jen nádech načervenalé oblohy nad NE; nízko nad NW (pod Capellou) se tvoří výrazný světlý oblak. Jak jsem později zjistil, jednalo se o normální atmosférický nízký oblak nasvícený Měsícem.
23:55 Obloha je čím dál světlejší od Měsíce, je dost světlý NE a NW obzor. Asi je to už jen od Měsíce a okolních vesnic.
23:58 Mezní hvězdná velikost je v průměru 3,5 mag. Už nejsou vidět žádné projevy polární záře.
Celkově tuto polární záři hodnotím jako o něco méně výraznou než byla předchozí před jedenácti dny, co se týče nápadnosti bílých svislých pruhů, naopak sahala do vyšší výšky nad obzor a obloha byla podstatně červenější než minule.
Do polární záře 6./7. dubna 2000 ale měla moc daleko, co se všeho týče (maximální výšky, jasu v pásech i červených oblacích, jasu severního obzoru, plošného rozsahu a samozřejmě i délky trvání). Samozřejmě nápadnost byla trochu ovlivněna špatnými pozorovacími podmínkami, ale i tak bych ji dal na přibližně stejnou úroveň jako byla předchozí před jedenácti dny.