Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Jaká byla?

Ahoj, posílám detailnější popis polární záře 11./12. dubna 2001.

Ilustrační foto...Oblohu jsem začal s malými přestávkami na pár minut sledovat v 22:40 SELČ. Byla taková celistvá oblačnost, přes kterou byla mezní hvězdná velikost kolem 2,5 mag a postupně se podmínky zlepšovaly. Prvních projevů polární záře jsem si všiml ve 23:24. Byly vidět rychle se měnící (v řádu několika sekund) bílé svislé pruhy nad NNE obzorem. Sahaly do výšky asi 30-35 stupňů nad obzor.

Ve 23:29 bílé pruhy už vidět nebyly, vytvořil se ale protáhlý červený oblak, který sahal až do výšky 50 stupňů nad NNNE obzorem.

23:35 Výše zmíněný červený oblak se přesunul během asi čtyř minut od NNNE obzoru přes N až asi o 15 stupňů západně od N obzoru. Další červený oblak se začíná tvořit v Lyře a kousek západně od Lyry (tedy nad NE obzorem). Sahá do výšky asi 45 stupňů.

23:37 Obloha nad severem je dost světlá, nízko je bílá. V Lyře a v okolí je výrazně červená do výšky asi 45 stupňů a začíná se v této oblasti tvořit na západní straně toho červeného oblaku svislý pruh, projevy záře mohutnějí.

Mezní hvězdná velikost je ve 23:40 nad severem je 3,5-4 mag, kolem Polárky tak 4,5 mag, nízko nad severem jen kolem 2,5 mag.

Ve 23:42 je načervenalý oblak nad NE obzorem, rozměr 30 stupňů na šířku x 40 stupňů nad obzor.

23:45:10 nad NNE se dělá výrazný svislý bílý pruh, malinko s nádechem do růžova. Má šířku asi 4 stupně, sahá do 50 stupňů nad obzor, končí v zadní části korby Malého vozu.

23:46:30 Pás už výrazně zeslábl.

23:48 Z pásu se stal oblak elipsovitého tvaru s delší stranou asi 40 stupňů. Delší stranu měl ve směru kolmém na obzor. Je pořád nad NNE východem.

23:53 Už jen nádech načervenalé oblohy nad NE; nízko nad NW (pod Capellou) se tvoří výrazný světlý oblak. Jak jsem později zjistil, jednalo se o normální atmosférický nízký oblak nasvícený Měsícem.

23:55 Obloha je čím dál světlejší od Měsíce, je dost světlý NE a NW obzor. Asi je to už jen od Měsíce a okolních vesnic.

23:58 Mezní hvězdná velikost je v průměru 3,5 mag. Už nejsou vidět žádné projevy polární záře.

Celkově tuto polární záři hodnotím jako o něco méně výraznou než byla předchozí před jedenácti dny, co se týče nápadnosti bílých svislých pruhů, naopak sahala do vyšší výšky nad obzor a obloha byla podstatně červenější než minule.

Do polární záře 6./7. dubna 2000 ale měla moc daleko, co se všeho týče (maximální výšky, jasu v pásech i červených oblacích, jasu severního obzoru, plošného rozsahu a samozřejmě i délky trvání). Samozřejmě nápadnost byla trochu ovlivněna špatnými pozorovacími podmínkami, ale i tak bych ji dal na přibližně stejnou úroveň jako byla předchozí před jedenácti dny.

Kamil Hornoch

| Zdroj: Doslovný popis přepsaný z diktafonu, redakčně mírně upraveno a zkráceno. IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Kosmonautika v roce sedm
Ilustrační foto...
Šípková Růženka ve vzdálenosti 138 milionů
Ilustrační foto...
Binární planetky -- hit sezóny II.
Ilustrační foto...
Dění na Marsu po roce 2005
Ilustrační foto...
Návštěva
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2018 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691