Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Tak blízko, tak daleko

Do sbírky malých těles sluneční soustavy přibyl zajímavý exemplář: Těleso, které se od nás vzdaluje více než čtyři sta astronomických jednotek, tedy desetkrát dál než Pluto, a jenž kolem Slunce oběhne jednou za více než tři tisíciletí.

Ilustrační foto...Transneptunických těles (TNOs) a planetek typu Kentaur známe dnes celkem necelou půl tisícovku, zhruba padesát z nich přitom zapadá do tzv. rozptýleného disku (Scattered Disk Objects). Mezi nimi pak značně vyčnívá planetka 2000 CR105, objevená v únoru loňského roku. Proč? Vždyť toto přibližně dvou set kilometrové těleso se momentálně nalézá ve vzdálenosti "jenom" 53 astronomických jednotek (tzv. AU) -- tj. osm miliard kilometrů -- od Země.

Ale pěkně popořádku. Začneme historií objevu. Těleso bylo objeveno 6. února 2000 na hoře Palomar pomocí čtyřmetrového dalekohledu v rámci programu na hledání transneptunických těles týmem vedeným Brettem Gladmanem (Observatory Nice). Další astrometrická pozorování tohoto tělesa byla získána na Evropské Jižní Observatoři (ESO) v Chile. Při objevu dosahovalo jasnosti 24. magnitudy ve fotometrickém oboru V, bylo tedy zhruba stomilionkrát slabší než hvězdy viditelné bez dalekohledu.

V přísluní se 2000 CR105 pohybuje ve vzdálenosti 44 astronomických jednotek (tj. 6,6 miliardy kilometrů) od Slunce, tj. těsně za drahou Pluta. Vzhledem k výjimečné výstřednosti své dráhy (e=0,8) se však v odsluní může dostat až 413 astronomických jednotek daleko (tj. 62 miliard kilometrů). Ostatně dráhu tělesa ve sluneční soustavě ukazuje i přiložený obrázek.

Ilustrační foto...

Poblíž Slunce přitom těleso prošlo v roce 1965 a jelikož jeden oběh trvá celých 3 300 let, musíme si na další takovou událost počkat přibližně do roku 5265.

Shrnuto, 2000 CR105 je těleso s doposud nejvýstřednější dráhou ze všech doposud známých transneptunických těles (pro představu, v odsluní je přibližně 10krát dále od Slunce než Pluto). Nemůžeme ale vyloučit, že se ve vzdálenostech nad padesát astronomických jednotek od Slunce nachází i další tělesa s podobnou dráhou jako je 2000 CR105, a to dokonce velikostí srovnatelnou s velikostí planet jako je například Mars. Odpověď na tuto otázku nám totiž dají až další pozorování vzdálených oblastí sluneční soustavy velkými dalekohledy.

Miloš Tichý

| Zdroj: Skypub.com a Minor Planet Center IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Rádio IAN: Astronomie na počátku 21. století
Ilustrační foto...
Zpívající černá díra
Ilustrační foto...
O svícení 54
Ilustrační foto...
Meteorit u ledu
Ilustrační foto...
Dovolená s dalekohledem 2009
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691