Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Rádio IAN: Honba za dvojčetem Země

Dnes vysíláme přednášku Tomáše Gráfa z Hvězdárny a planetária Johanna Palisy v Ostravě, ve které se dozvíte odpověď -- nejen -- na otázku, zda jsou u jiných hvězd také planetární soustavy.

Ilustrační foto...Snesl se večer a utišil všechno, vítr, vlny na moři, ptáky i lidské řeči. Na břehu seděl Anakrétos zahleděný do hvězd. Stály nehybně na nebi, zatímco odlesk na hladině se chvěl.

"Úžasná noc," šeptl Xenokrates, jenž se neslyšně přiblížil a přisedl.

Po večerní obloze přeletěla hvězda a zhasla. Z moře vyplul měsíc.

"Věříš v bohy? řekl Xenokrates.

Anakrétos mlčel.

"Aspoň v Dia, v toho se dá věřit. Někdo tu musel být, a s vybraným vkusem, aby tohle všechno rozprostřel kolem Země."

"Kolem Země," řekl zadumaně Anakrétos, "tj. nad ní i pod ní. -- Budiž, tkvíme v prostoru. V kouli. V jejím středu. A všechno se točí kolem nás."

"Jak jinak. Kolem čeho se má vše točit, ne-li kolem Diova Olympu, tkvícím na této zemi."

Anakrétos objal přítele kol ramen: "Pozři, Velký vůz. Vidíš tu hvězdičku na zlomu oje? Já ano, zcela zřetelně. Týž zrak mi říká, že nejsme v středu. Ne, nejsme."

"A kde tedy?" řekl Xenokrates pobaveně.

"Na dráze, příteli."

"Výborně, jen kupředu."

"Kupředu -- a dokola. Nekonečně dokola."

"Aha, Aristarchos. To je ten tlouštík, jemuž je líno se pohnout, takže jen sedí a kouká na hvězdy. Tvrdí, že ve středu je Slunce."

"Vím, co říká Aristarchos. Mně se to nezdá. Slunce je třeštidlo, už pálí jako pominuté, už pohasíná nebo jenom řežaví." Zašátral v toze a vyjmul průsvitný kamínek. "Když se tímhle podíváš na Slunce, uvidíš skvrny. Slunce silně přeceňujeme. To vůbec není onen neposkvrněný pramen jasu, jak se tvrdí. Střed je jinde." Opřel se dozadu o lokty a zvrátil hlavu. "Pohleď, tam. Souhvězdí Střelce, léta se na ně dívám. Cosi mi říká, tam je střed. A všechno, my, Měsíc, Slunce, hvězdy, všecko letí v kruhu kolem něho."

"U Herkula," zvolal Xenokrates rozmrzele, "co vás to posedlo mermomocí vystrkovat Zemi z klidu, udělat z ní poskoka i s vševládným Diem, honit ji kolem čehokoli, jen když se bude kolem toho servilně vrtět?"

Anakrétos se nepohoršil: "Možná, že si to opravdu přejeme. Že se na centrum jaksi necítíme a že by nám bylo líp na periférii. Dosud jsme seděli na trůně co páni tvorstva a shovívavě dopouštěli, aby kolem nás tancovaly hvězdy. Najednou je nám v tom postavení trapno. Nezasluhujeme ho."

"Ale Zeus přece..."

"Třeba je trapno i jemu. A že by mu přišlo vhod, kdyby byl ještě někdo nad ním. Jak mu musí být, když ho ustavičně přesvědčujeme, že je všemocný, a přitom není s to hnout ani s námi. Pohleď, co jsme z jeho země udělali! Smetiště! Příroda je samý kozí bobek."

Xenokrates truchlivě pokyvoval: "Kozy vyžraly kdejaký ostrov, už jsou to jen holé skály."

"Vzduch je plný puchu. Kousek za městem nějaký Kréťan pálí v kotlech jakýsi neřád, prý ohromný objev, mají se prý tím natírat lodi. Už se tam nedá dýchat. Nebo tuhle jsem viděl Filóta, ano prosím, toho filozofa, jak močí do moře! Když ani filozof nepochopí ... Prosím, ať se lidé mlátí ve válkách, beze všeho, narodí se noví, ale pochcípané ryby v otráveném moři nikdo nenahradí."

"Také tykve jsou nějak menší. A byliny ztrácejí sílu. Ať dneska někdo zkusí léčit svrab lékořicí, jak se kdysi úspěšně dělo. A lvi jsou také pryč. Kdysi jich tu prý bylo plno. Hledej dnes lva na Peloponésu."

Sklíčeně zmlkli.

"Řeknu ti," ozval se ještě Anakrétos, "že bych se docela potěšil, kdyby se Země ukázala jako nicotná kulička letící vesmírem, stejně jako milióny jiných zemí. Člověku by to jaksi zmenšilo odpovědnost za tu naši. Řekli bychom si, nevídáno, až nám kozy vyžerou poslední trs, až nebude co dýchat, až moře zmrtví, zbude spousta jiných zemí, vesmír nezahyne!"

Ilja Hurník, Proč pláče Metuzalém a jiné povídky, vydala Nadace UM Brno, Georgetown Brno a Nauma Brno 1996

Zvukový záznam přednášky, na jehož přípravě se podílel Roman Přichystal, je ve formátu mp3 a z praktických důvodů byl rozdělen na dvě části:

Autor přednášky, Tomáš Gráf z Hvězdárny a planetária Johanna Palisy v Ostravě, nám laskavě poskytl i grafický doprovod (Powerpoint, 3,8 MB).

redakce

 IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Halo, je tam někdo?
Ilustrační foto...
Mezinárodní astronomická unie v Praze
Ilustrační foto...
Bude další kosmickou velmocí Indie?
Ilustrační foto...
Předpověď kosmického počasí
Ilustrační foto...
Instantní pozorovatelna 24
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691