Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Planetky na Kleti

Pět set objevů a americký grant.

Ilustrační foto...Hvězdárna Kleť překročila v únoru 2001 hranici pěti set potvrzených objevů planetek čili takových, které mají dostatečně spolehlivě určenou dráhu pro přidělení pořadového čísla Mezinárodní astronomickou unií. S touto řadou objevů dosažených v rámci dlouhodobého výzkumného programu je jihočeská Kleť, pobočka Hvězdárny a planetária v Českých Budějovicích, desátá na světě, druhá v Evropě (po dávno nefungujícím Heidelbergu) a první v České republice.

Na těchto deset observatoří rozložených po celém světě připadají dvě třetiny z celkového počtu číslovaných objevů planetek. Nejvýznamnější z nich se nacházejí v USA. Na prvním místě projekt LINEAR s více než tři a půl tisícem číslovaných objevů, z nichž absolutní většina byla zaznamenána v posledních třech letech. Jako druhá pak observatoř Mt. Palomar na níž působilo několik významných fotografických projektů zaměřených na hledání planetek.

Pětistou kleťskou planetkou je těleso s pořadovým číslem (21257) = 1996 DS2, které astronomové z Kleti pod vedením Jany Tiché nalezli 26. února 1996. Kolem Slunce oběhne jednou za 5,05 roku, pohybuje se po málo výstředné eliptické dráze v hlavním pásu planetek mezi Marsem a Jupiterem. Měří přibližně pět kilometrů.

Teprve tzv. číslované planetky se spolehlivě určenou drahou si mohou jejich objevitelé pojmenovat. Kleťští astronomové už jméno pro jubilejní 500. planetku vybrali a nyní se těší na jeho schválení Mezinárodní astronomickou unií.

První dosud neznámá planetka byla na Kleti zaznamenána již v roce 1977 na snímku Antonína Mrkose, očíslována však byla také až v únoru 2001. Proč? Málo přesné fotografické pozice z pouhých čtyř nocí v říjnu 1977 nestačily k rozumnému výpočtu a tak byla téhle skoro ztracené planetce spočtena přesná dráha až po CCD pozorováních z amerických programů LINEAR, CSS, LONEOS a z Kleti v letech 1998 až 2001. Stejný osud měly i mnohé další staré kleťské fotografické objevy. A proto není divu, že v roce 1992, kdy jsme začali s kolegy M. Tichým a Z. Moravcem reálně pracovat na zavedení přesné CCD astrometrie na Kleti, bylo ve zdejší statistice pouhých 140 číslovaných planetek.

Ilustrační foto...

Třetím zajímavým kleťským tělesem, které bylo očíslováno v únoru 2001 je planetka číslo (21602) patřící mezi Trojany v libračním bodě L4 soustavy Slunce-Jupiter a nalezený M. Tichým a Z. Moravcem v roce 1998. Není to ovšem jediný kleťský Trojan. Do libračního bodu L4 patří ještě (13229) Echion a dosud nepojmenovaný Trojan (22503), do L5 pak (3451) Mentor. Trojani se pohybují kolem Slunce v rezonanci 1:1 s Jupiterem a je dosud nezoodpovězenou otázkou, proč se jich v libračním bodě L4 nachází více než v L5.

Zásluhou velkých amerických projektů jako je už zmíněný LINEAR, Spacewatch či LONEOS přibývá v posledních třech letech nově objevených planetek stále rychlejším tempem. Astronomové na Kleti proto nepovažují své objevy dosud neznámých planetek hlavního pásu za nejpodstatnější věc a stále více se soustřeďují na výzkum neobvyklých a zvláštních malých těles ve sluneční soustavě, jako byl loňský objev periodické komety P/2000 U6 (Tichý), nové objevy planetek s neobvyklými typy drah a hlavně přesná měření poloh asteroidů pohybujících se v blízkosti Země či těles ve vzdálených oblastech sluneční soustavy (Kentauři, transneptunická tělesa).

Právě ve sledování blízkozemních asteroidů patří současný tým Observatoře Kleť ve složení Jana Tichá, Miloš Tichý, a nově Michal Kočer mezi světovou špičku. V letech 1998 až 2000 nejvíce přispěl k měření přesných poloh potenciálně nebezpečných asteroidů americký hledací projekt LINEAR a hned po něm (dle statistik z MPECs) jako druhá na světě právě Hvězdárna Kleť. Získaná data jednak rozšiřují naše znalosti malých těles sluneční soustavy. Umožňují výpočet dráhy takovýchto asteroidů, přípravu zkoumání fyzikálních charakteristik včetně radarových pozorování a hlavně vyhodnocení jejich možného blízkého přiblížení k Zemi a potenciálního rizika střetu se Zemí.

Výsledky astronomů z Hvězdárny Kleť v tomto oboru astronomie byly letos v lednu ohodnoceny i udělením zahraničního grantu který nese jméno známého amerického astronoma Gene Shoemakera a kterým americká The Planetary Society podporuje výzkum blízkozemních asteroidů. Získané prostředky přispějí k dokončení nového jednometrového dalekohledu. Ten hvězdárna již několik let buduje na Kleti a bude sloužit hlavně k výzkumu asteroidů a komet na neobvyklých drahách. Jen pro zajímavost -- ostatní čtyři nositelé letošních "Shoemaker NEO" grantů od Planetary Society působí v USA, Brazilii, Uruguay a Slovinsku.

Jana Tichá

| Zdroj: Observatoř Kleť IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Další výsledky solargrafů
Ilustrační foto...
Instantní galerie 13 (STS-121)
Ilustrační foto...
Proč právě Apollo?
Ilustrační foto...
Tisícročná haluška -- díl třetí
Ilustrační foto...
Co s Marsem?
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691