Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Apači v Ostravě

Sešli jsme se a hlavně sjeli jsme se před týdnem na Hvězdárně a planetáriu Johanna Palisy v Ostravě ve skvělém kolektivu. Kolektivu tvořeném převážně mladší generací českých a slovenských nadšenců -- Amatérské prohlídce oblohy.

Ilustrační foto...Většina z nás přijela už v pátek večer. Jak uváděl program -- Pátek 30. března: V případě jasného počasí pozorování místními dalekohledy. Ať už to zní jakkoli neuvěřitelně, přestože se na jednom místě sešlo mnoho astronomů, počasí se chovalo v rozporu s Murphyho zákonem a měli jsme možnost pokochat se pohledem alespoň na Měsíc, který byl i přes lehký opar a osvětlenou ostravskou oblohu vděčným cílem (konečně jsem si mohl osahat složité řízení oné ponorky, přezdívané Coudé refraktor).

Sobotní ráno, s časovým zpožděním oproti programu (jak už to na všech přednáškách bývá), zahájila Tereza Šedivcová a její Zakázaný svět. Z poměrně tajuplného názvu se vyklubalo povídání o spektrech. Tereza to vzala prakticky od pravěku (Newton et al) až po současné znalosti z kvantové fyziky a chemie a dala nám tak docela zabrat.

Poté dostal slovo Rudolf Novák a předvedl nám, jakých zázraků lze dosáhnout za pomoci "obyčejného" digitálního fotoaparátu. Aplikací bylo tolik, že je všechny už ani nedokážu vyjmenovat, od astronomických až po umělecké -- největší dojem na mě udělala momentka zachycující právě utrhnuvší se kapku vody z vodovodu s hrníčkem v pozadí. Celá scéna i s vodovodem byla vidět i uvnitř kapky, převrácená a zmenšená. Tedy cosi, co by člověk očekával spíš od dobře propracované počítačové 3D simulace.

Ještě před přestávkou na oběd nám Pavel Gabzdyl v první polovině svého Měsíčního bloku prozradil, Co by se stalo, kdyby nebylo našeho nejbližšího vesmírného souseda. Mezi takovými drobnostmi, jako že by se zřejmě život nedostal na souš, pokud by vůbec vznikl, je třeba vypíchnout především zjištění, že by nevznikla Amatérská prohlídka Měsíce.

Odpoledne se Viktor Votruba pokusil ošálit naše smysly přednáškou Optické jevy netradičně aneb jak napálit svůj zrak! Zběžně přelétl stavbu oka a u ní se soustředil především na jeho nedostatky. Povídání o jevech fyzikálních (fata morgana...) a fyziologických (slepá skvrna v oku...) zakončil nejzajímavější částí -- ukázkami psychologickými, založenými na nejrůznějších zrakových klamech. Jeho snahu sice trochu podlamovala použitá technika, která už leccos pamatuje, nicméně patří veliký dík všem, kteří se zasloužili o to, že vůbec fungovala (cestou do Ostravy jsem vyslechl značné obavy právě ohledně ní...).

Ilustrační foto...

Zřejmě nejdelší přednášku si připravili Jirka Dušek a Michal Švanda (S brejlákem po stopách objevitelů / Kámen, nůžky papír). Zatímco Jirka se probíral historií v průběhu 17. století a prezentoval nejdůležitější objevy pořízené pomocí dalekohledu, Michal prošel svých deset let pozorování brejlákem a ukázal nám, co vše je pomocí tak jednoduchého zařízení možné.

Za všeobecného veselí jsme shlédli program v planetáriu, věnovaný souhvězdím jarní oblohy a vesmíru vůbec.

Večer opět přišel na řadu Pavel Gabzdyl se svou skvělou multimediální PowerPointovo-WinAmpovou show, věnovanou desátému výročí existence Amatérské prohlídky Měsíce (a bohužel i ukončení její činnosti). Můžete si ji prohlédnout i Vy na adrese moon.astronomy.cz. APM sklidila od vstanuvšího publika burácející potlesk. Věřme, že amatérské pozorování Měsíce u nás tímto určitě neskončí...

Večerní Valná hromada APO se nesla především v duchu APO a internet. S "úderem" jejího konce zvoní mobilní telefon a v tu ránu všichni vědí, že zuří polární záře. Na nic nečekáme a vybíháme před hvězdárnu, bohužel obloha nám tuhle podívanou nepřeje. Ze začátku není možné rozlišit, co je aurora a co zář města. Pak se zatahuje úplně.

Oficiální program zakončil během nedělního dopoledne Vesmírný čardáš Leoše Ondry. Jednalo se výběr nejzajímavějších střípků ze světa deep-sky, které by samostatně nedaly na celou přednášku, ale je dobře, že neskončily pod stolem.

Po poledni někteří účastníci odjeli, nicméně nás, vytrvalce, čekalo ještě jedno milé překvapení v podobě náhlého rozjasnění a pozorování obří sluneční skvrny pouhým okem přes filtr, za okulárem dalekohledu i v projekci.

Začal jsem chválou kolektivu a tím také skončím. Mohlo by se zdát, že celý program byl nabitý přednáškami (taky že byl :-) a na jiné aktivity již nebyl čas, ale ne jen informacemi je živa astronomie. Existuje ještě něco, jakýsi tmel, který způsobí, že se vždycky sejdeme v tak hojném počtu. Díky, APO!

Petr Scheirich

 IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Rádio IAN: Velký třesk a co bylo po něm II
Ilustrační foto...
Ozvěny minulosti Sgr A
Ilustrační foto...
Jak najít exozemi?
Ilustrační foto...
Hypernova na vlastní oči
Ilustrační foto...
Apophis 3 – sonda Dawn
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691