Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Příběh stanice Mir

Před čtrnácti dny se na brněnských a možná i jiných knižních pultech objevila knížka Tomáše Přibyla Příběh stanice Mir. Jaké z ní mám dojmy?

Ilustrační foto...Konec ruské orbitální stanice Mir využila řada organizací i jednotlivců. Sdělovací prostředky pátraly po zajímavých informacích, u nás na brněnské hvězdárny vzniklo audiovizuální pásmo, a Tomáš Přibyl vlastním nákladem vydal útlou knížku "Příběh stanice Mir". Díky profesnímu zájmu jsem si ji hned první den, co dorazila do naší pokladny, vypůjčil a večer prakticky celou přečetl.

Na první, co člověk narazí, je samozřejmě obálka. Na můj vkus příliš červená a navíc s nepříliš vhodně zpracovanými obrázky. Škoda, záběrů Miru především z dílny americké NASA je k dispozici celá řada a určitě by šlo vybrat něco atraktivnějšího. Ale jak říkám, to je otázka mého osobního vkusu, jiný čtenář může mít radikálně jiný názor. Ostatně důležitý je především obsah.

Bohužel ani ten mne příliš nenadchl. Bohužel knížka trpí stejným syndromem jako většina jiných kosmonautických publikaci české produkce: samé číselné údaje, žádný příběh. Atraktivní téma s řadou podivuhodně propletených událostí, které by si zasloužily komentáře a souvislosti s jinými příběhy, se tak smrskne na suchopárný výčet délek, šířek, průměrů, hmotností, výkonů, příkonů a kdoví jakých "konů" ... Člověk musí být hodně veliký fanda, aby takový nápor vydržel až do konce. (I když kdo ví, třeba je chyba ve mně -- možná je takový druh literatury v oblibě.)

Že jde ke kosmonautickým událostem přistupovat i z jiné, pro mne osobně mnohem čtivější strany, dokazuje existence například "Příběhu nesmrtelných poutníků" od Zdeňka Pokorného, který před časem vycházel i na stránkách Instantních astronomických novin či "První den na Měsíci" od Marcela Grüna.

"Příběh stanice Mir" pro mne tudíž představuje zajímavou, velmi hutnou a zřejmě i užitečnou encyklopedii, či spíše kroniku, která se může stát zdrojem informací pro autora, jenž třeba někdy přijde a skutečný příběh stanice Mir i napíše.

Jiří Dušek

| Zdroj: Tomáš Přibyl, Příběh stanice Mir, první vydání, vlastním nákladem autora, březen 2001 IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
"Oheň z nebes" - denní bolid z 6. kv
Ilustrační foto...
Žeň objevů 2001 – díl pátý
Ilustrační foto...
Danka putuje Francií aneb Hvězdopis z Meudonu
Ilustrační foto...
Vesmírný týden 2005 / 4
Ilustrační foto...
Pozorování a snímky Slunce v čáře H-alfa
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691