Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Podívejte se Slunci na zoubek!

Slunce se nám osypalo. Nádhernou perlou je pak mimořádně veliká skvrna, která momentálně prochází středem disku. Nevěříte? Tak se na ni také podívejte!

Ilustrační foto...Na úvod jedno důrazné varování: V žádném případě se nesmíte na oslnivý sluneční disk dívat bez speciálních pomůcek. Ať již budete pozorovat pouhým okem nebo dalekohledem, vždy je nezbytné se chránit filtry, které dostatečně zeslabí viditelné i infračervené záření. Slunce skrz ně musí být na pohled příjemné!

Na sledování Slunce bez dalekohledu se v minulosti používala především známá začouzená sklíčka. V dnešní době je ovšem doporučit nemůžeme: jsou značně nepraktická (saze lehce setřete) a získat vhodně nepropustnou a stejnoměrnou vrstvu není jednoduché.

Snad nejlepší a všeobecně dostupné filtry pro pozorování bez dalekohledu jsou proto "černé" konce vyvolaných černobílých filmů (nikoli barevných). Jejich dostatečnou zásobu si můžete připravit sami: kupte černobílý film, vytáhněte jej z kazety, ponechejte chvíli na denním světle a poté vyvolejte tak, abyste dosáhli maximální hustoty. Políčka filmu pak poskládejte na sebe: Když se budou zčásti či úplně překrývat, získáte vynikající filtr s několika stupni šedi. Pohled na sluneční disk či žárovku nesmí v žádném případě oslňovat!

Poměrně vhodné jsou také "vnitřky" z počítačových disket (obzvlášť z větších "pět a čtvrtky"), stříbrné části kompaktních disků bez barevného potisku a temné svářečské filtry (pozor, ať se nepořežete o jejich ostré hrany). Některé z nich ovšem mají jen velmi tenkou vrstvu -- jestliže je CD disk natolik průhledný, že s ním například před zatměním vidíte vzdálené pozemské předměty, v žádném případě jej nepoužívejte! U počítačových disket může být velký problém i to, že zkreslují barvy.

Ve specializovaných obchodech lze koupit zvláštní sluneční filtry pokryté tenkou vrstvou chrómu či hliníku, které chrání jak před viditelným, tak infračerveným zářením. Jejich kvalita je však úměrná ceně. Náhražkou mohou být nepomačkané umělohmotné folie s vrstvou hliníku, do kterých se balí květiny či jiné předměty. Velmi vhodné jsou pak i brýle s foliemi, se kterými jste mohli sledovat některé z minulých zatmění Slunce.

A jaké filtry jsou nevhodné či dokonce nebezpečné? Tmavé konce barevných filmů, černobílé filmy bez sloučenin stříbra, neutrální fotografické a polarizační filtry. Fakt, že skrz ně vidíte zeslabený kotouč Slunce, ještě není zárukou dostatečné ochrany vašich očí!

Ilustrační foto...

Mnohé z výše uvedených filtrů -- zejména počítačovou disketu a fotografický film -- lze použít i při sledování Slunce dalekohledem. Dostatečně napnuté je připevněte na zvláštní objímku před objektivem. (Ujistěte se přitom, že vám nemůže ani náhodou spadnout.) Podobný filtr k dodatečnému (jen mírnému) zeslabení obrazu pak přidejte i za okulár. Tímto způsobem si především upravte lovecký triedr či divadelní kukátko.

Někdy je ale taková sestava hodně nekvalitní, až třeba značně pokazí obraz Slunce -- to pak vypadá mlhavě, jako pod vodou, případně jsou vidět dva, tři a více překrývajících se slunečních disků. Každopádně v žádném případě nedoporučujeme "speciální" okulárové filtry, které lze pořídit s levnými dalekohledy. Hlavní část slunečního světla totiž nelze odstranit až po průchodu dalekohledem. Filtr za či před okulárem se proto zahřívá a často praská, filtry z fotografického filmu, resp. pokovené folie se protaví.

Naopak velmi snadné je sledovat Slunce dalekohledem pomocí tzv. projekce, kdy si jeho obraz promítnete na kousek bílého papíru. Nehledě na absolutní bezpečnost, může spolu s vámi pozorovat hned několik lidí (u triedru ale nezapomeňte zakrýt jeden objektiv).

Téměř dokonalá a hlavně úplně bezpečná je tzv. projekce: Dalekohled na stativu opatrně namiřte na Slunce (nedívejte se ale na něj!) a zhruba decimetr nebo více za okulárem přidržte čistý bílý papír (u triedru jeden objektiv zakryjte). Světlé kolečko, které se vám na něj promítne, je obraz Slunce. Jestliže nebudou jeho okraje ostré, zkuste papír přiblížit či oddálit a pohrajte si i s ostřením.

Ilustrační foto...A co to vlastně jsou ty sluneční skvrny? Nic jiného než chladnější místa ve fotosféře (viditelné tenké slupce Slunce), které se díky kontrastu se zářivějším okolím zdají temné. Jejich teplota se odhaduje na čtyři a půl tisíce stupňů Celsia, teplota světlejších ploch je asi o tisíc pět set stupňů vyšší. Zajímavé je, že mění nejen polohu -- díky rotaci Slunce, ale že se také vyvíjejí: velká skupina se může během několika dní rozpadnout na menší a postupně zcela zmizet. Kromě toho jejich četnost kolísá ve zhruba jedenáctiletých cyklech. Zatímco v roce 2000 jsme prožívali tzv. maximum sluneční činnosti, kdy bylo každý den vidět hned několik velkých skvrn, nyní bude až do roku 2005 až 2006 jejich počet klesat. V době tzv. minima sluneční činnosti pak nemusíme i několik týdnů na povrchu zahlédnout jediný detail. Skvrny viditelné jednoduchým dalekohledem budou tehdy ještě vzácnější.

Jiří Dušek

 IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Compton se vrací domů
Ilustrační foto...
Binární planetky -- hit sezóny I.
Ilustrační foto...
Diskutujte on-line!
Ilustrační foto...
Kráter Victoria
Ilustrační foto...
Vzkaz od Luboše Kohoutka
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691