Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Prodloužené Galileo

Americká výprava k největší planetě sluneční soustavy -- známá pod již legendárním označením Galileo -- se dočkala dalšího, tentokráte definitivně posledního prodloužení.

Ilustrační foto...Po průletu Cassini kolem Jupiteru a společném výzkumu jeho nejbližšího okolí jsme o sondě Galileo příliš neslyšeli. Zatímco dál pomalu ale jistě předávala do řídícího střediska v kalifornské Passadeně získaná měření, analytici spolu s řadou činovníků NASA rozhodli o její budoucnosti. A podle informací, které jsou v tomto okamžiku k dispozici, jsme se nakonec dočkali té nejlepší možné cesty.

Observatoř se v okolí Jupiteru pohybuje už více než pět roků a za tu dobu ji osud uštědřil celou řadu šrámů. Už během letu k cíly vypověděla poslušnost hlavní anténa, která tak degradovala přenos informací na pouhou stotisícinu původního plánu (díky revoluční práci počítačových expertů však nakonec zvýšené o stonásobek). Problémy měl i palubní magnetofon, na němž se pro pozdější vysílání zaznamenávají vědecká pozorování.

Během pěti roků pobytu v okolí Jupiteru navíc Galileo čelil sprškám nabitých částic, které tu a tam mátly citlivou elektroniku. Aby se takové případy nadále neopakovaly, připravili specialisté "odolnější" softwarové vybavení. Největší potíže tak postihly pouze ultrafialový spektrometr (zcela mimo provoz) a infračerveným spektrometrem, jenž už sice nedokáže provádět mineralogická mapování, ale zvládne stále ještě pořizovat mapy rozložení teplot.

"Jsme hrdi na to, že základní části sondy pracují natolik dobře, že můžeme její vědecká pozorování ještě o něco prodloužit," popsal současný stav doktor Jay Bergstralh. Galileo tudíž v pátek 25. května proletí jenom 123 kilometrů nad povrchem druhého největšího Jupiterova měsíce -- Kallistó. Jeho gravitační pole ho pak pošle směrem k ohnivému Ió. V srpnu a v říjnu tohoto roku si severní a jižní pól prohlédne z výšky jenom sto kilometrů. Hned první návštěva se přitom odehraje nad kalderou Tvashtar, lávovým výlevem dlouhým 25 kilometrů, širokým jeden a půl kilometru a teplým 700 až 1300 stupňů Celsia.

V lednu 2002 dojde ke třetímu, poslednímu setkání s Ió. Sonda se tentokrát protáhne kolem rovníku a vydá se směrem k planetě. Díky tomuto manévru se v listopadu setká s malým měsícem Amalthea.

Ilustrační foto...

Tento bramborovitý satelit o průměru kolem 250 kilometrů byl zatím pozorován jenom z velké vzdálenosti. I když se pohybuje uvnitř radiačních pásů, kde je intenzita záření výrazně vyšší v porovnání s okolí Ió, blízký průlet by snad přinesl ostřejší a podrobnější záběry, při monitorování pohybu Galilea navíc dobrý odhad hmotnosti a tedy i hustoty. Tedy něco, co zatím k dispozici nemáme.

Galileo se také podívá na prachové části v okolí Jupiteru, především pak v jeho jemných prstencích, které na cestě za Amaltheou přetne. V té době však sonda bude na poměrně protáhlé dráze, která ji v září 2003 navede do náruče samotné planety. Zde jako nevýrazný umělý meteor také zanikne.

Scénář posledních manévrů už doporučila většina nezbytných poradních sborů a činovníků NASA. Cena prodloužené mise se odhaduje na devět milionů dolarů. Za šanci získat řadu nových informací o Jupiteru a jeho nejbližším okolí to určitě není mnoho.

Jiří Dušek

| Zdroj: JPL News a další IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Mini station 1 -- smělá vize nebo chiméra?
Ilustrační foto...
Instantní galerie 4
Ilustrační foto...
Když je Slunce Pacman II
Ilustrační foto...
Radarová astronomie a výzkum planetek
Ilustrační foto...
New Horizons u Jupiteru II - přípravy
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691