Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Výprava do srdce Mlhoviny v Orionu

Počítačoví grafici, astrofyzikové a umělci vytvořili pro Haydenovo planetárium v New Yorku něco úžasného: Přelet s virtuální kosmickou lodí nad jemnou mlhovinou v Orionu. Zúčastněte se taky!

Ilustrační foto...Souhvězdí Oriona najde snadno: Stačí se dnes večer podívat nad jihozápad a všimnout si sedmi jasných hvězd, které připomínají přesýpací hodiny či letícího motýla. Mírně naoranžovělá hvězda v levém horním okraji se jmenuje Betelgeuze, jiskřivě bílá vpravo dole pak Rigel.

A teď se pozorně podívejte na pruh několika hvězd na spodním křídle motýla. To, co neuvidíte, je rozsáhlý oblak plynu (především molekulárního vodíku) a prachu, jehož cáry zabírají prakticky celou část této oblohy a jehož hmotnost dosahuje 100 tisíc Sluncí.

Na čele tohoto tuctového útvaru (výjimečný je pouze svou blízkostí) ovšem leží klenot zimní oblohy: Kolem prostřední hvězdy zde v triedru spatříte nápadnou mlhavou skvrnku -- Mlhovinu v Orionu (též M 42).

Na tmavé obloze, kde jsou zřetelné i slabší partie, může mlhovina připomínat letícího netopýra. Na severním okraji má nápadný temný záliv -- tzv. Sinus Magnus, v jehož jižním sousedství se nachází těsný vícenásobný systém -- Trapez. (Jméno dostal podle čtyř nejjasnějších hvězd.)

V mlhovině je zřetelné množství dalších detailů, včetně úzkého výběžku z východní strany, tzv. chobotu, směrem k jižně položené iota Orionis. Nejjasnější části mlhoviny mají průměr kolem jednoho stupně. Trapez samotný v malém dalekohledu na jednotlivé hvězdy nerozlišíte, viditelné jsou pouze okolní stálice, jež se dohromady označují theta Orionis.

Barevné fotografie Mlhoviny v Orionu právem zdobí snad každou astronomickou knížku. Dokonce i dnešní hvězdáři na ni mohou oči nechat: Jedná se totiž o skutečný oblak prachu a plynu, který ozařují horké hvězdy Trapezu, především jeho nejjasnější složka označovaná písmenem C. Agresivní ultrafialové záření dokonce v nejbližším okolí hmotných stálic vyfukuje rozsáhlou výduť o velikosti několika světelných roků, jejíž stěny tvoří onu jemnou mlhovinu M 42. Za nimi je molekulové mračno natolik husté, že zde dokonce vznikají nové hvězdy. Mlhovina v Orionu je totiž jednou z nejbližších stelárních porodnic.

Skutečně. Běžně dostupnými dalekohledy v ní spatříte jenom několik hvězd, pozorování v infračerveném oboru elektromagnetického spektra však ukazují, že jde o pouhou špičku ledovce -- ukrývá se zde kupa několika set stálic. Dokonce je zde zachumlán budulínek o hmotnosti kolem třiceti Sluncí.

Ilustrační foto...

A jak by tedy mlhovina vypadala, kdybyste se k ní vydali v nějaké virtuální kosmické lodi? Nádherně. Rychlostí světla by jste cestovali asi tisíc pět set let, ale stálo by to za to. Pohled na barevné variace mlhoviny s šedozeleným zabarvením a s červenofialovými pruhy ozařované několika desítkami neobyčejně jasných bílých hvězd, by byl skutečně nezapomenutelný.

Už dnes vám ale stejný výlet -- za výrazně menší cenu a také bez nebezpečí krachu cestovní kanceláře -- zprostředkuje prostorový model sestavený experty ze San Diego Supercomputer Center a astrofyziky a umělci z nově otevřeného Haydenova planetária Amerického muzea přírodní historie. Pomocí záběrů Hubblova kosmického dalekohledu, stejně jako řady pozemních observatoří tak zrekonstruovali mlhovinu spolu s nejjasnějšími hvězdami. Některé z nich dokonce ještě obklopují pozůstatky zárodečné látky, tzv. proplydy -- protoplanetární disky.

Průlet, jenž trvá dvě a půl minuty, poskládalo na třicet tisíc počítačových záběrů, které vytvořilo superpočítačové centrum v San Diegu vybavené 900 procesory během dvanácti hodin. Animace je k dispozici buď ve formátu QuickTime (velikost 15 MB) nebo mpeg (velikost 29 MB). Není to málo, ale určitě stojí za to!

Ilustrační foto...Výlet začíná příletem k mlhovině, v jejímž centru září horké hvězdy Trapezu. Po půl minutě proletíte kolem středu -- všimněte si, že některé hvězdy obklopují ony proplydy. Jedná se o zámotky plynu a prachu, ve kterém snad mohou vznikat nové planety. Světlo mateřských stálic je však pro takové útvary značně nepřátelské a brzo je zcela zlikviduje. Stáří těchto útvarů proto nepřevyšuje milion roků. Obdobné je i stáří celé mlhoviny.

Poté se opět vzdálíte, aby se vzápětí schovali za jakýsi převis ve vyfouknuté bublině -- z pohledu ze Země jde o onen tmavý záliv Sinus Magnus. Následuje těsný průlet kolem Trapezu, minutu po začátku dokonce proletíte v těsné blízkosti jednoho z proplydů, které před několika roky objevil Hubblův kosmický dalekohled. Co se týká velikosti -- napříč měří zhruba sto miliard kilometrů, tedy osmkrát více než má naše Sluneční soustava.

Po této návštěvě zakroužíte nad M 42, která se vám pozvolna nastaví do konfigurace známé při pohledu ze Země. Okraje bubliny horkého plynu, které v chladném molekulovém mračnu vyfukují stálice Trapezu, lemují různé "hory" a izolované ostrovy. Radost pohledět. No a pak už se pomalu vrátíte zpět na naši planetu. Šťastný let!

Jiří Dušek

| Zdroj: The San Diego Supercomputer Center, The American Museum of Natural History Hayden Planetarium a další. IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
STS-122: Průběžné zpravodajství
Ilustrační foto...
Sojuz TMA-9 se připravuje ke startu
Ilustrační foto...
Instantní pozorovatelna 84
Ilustrační foto...
KSC se připravuje na program Constellation
Ilustrační foto...
Vzkaz od Luboše Kohoutka
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2021 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691