Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Výprava do srdce Mlhoviny v Orionu

Počítačoví grafici, astrofyzikové a umělci vytvořili pro Haydenovo planetárium v New Yorku něco úžasného: Přelet s virtuální kosmickou lodí nad jemnou mlhovinou v Orionu. Zúčastněte se taky!

Ilustrační foto...Souhvězdí Oriona najde snadno: Stačí se dnes večer podívat nad jihozápad a všimnout si sedmi jasných hvězd, které připomínají přesýpací hodiny či letícího motýla. Mírně naoranžovělá hvězda v levém horním okraji se jmenuje Betelgeuze, jiskřivě bílá vpravo dole pak Rigel.

A teď se pozorně podívejte na pruh několika hvězd na spodním křídle motýla. To, co neuvidíte, je rozsáhlý oblak plynu (především molekulárního vodíku) a prachu, jehož cáry zabírají prakticky celou část této oblohy a jehož hmotnost dosahuje 100 tisíc Sluncí.

Na čele tohoto tuctového útvaru (výjimečný je pouze svou blízkostí) ovšem leží klenot zimní oblohy: Kolem prostřední hvězdy zde v triedru spatříte nápadnou mlhavou skvrnku -- Mlhovinu v Orionu (též M 42).

Na tmavé obloze, kde jsou zřetelné i slabší partie, může mlhovina připomínat letícího netopýra. Na severním okraji má nápadný temný záliv -- tzv. Sinus Magnus, v jehož jižním sousedství se nachází těsný vícenásobný systém -- Trapez. (Jméno dostal podle čtyř nejjasnějších hvězd.)

V mlhovině je zřetelné množství dalších detailů, včetně úzkého výběžku z východní strany, tzv. chobotu, směrem k jižně položené iota Orionis. Nejjasnější části mlhoviny mají průměr kolem jednoho stupně. Trapez samotný v malém dalekohledu na jednotlivé hvězdy nerozlišíte, viditelné jsou pouze okolní stálice, jež se dohromady označují theta Orionis.

Barevné fotografie Mlhoviny v Orionu právem zdobí snad každou astronomickou knížku. Dokonce i dnešní hvězdáři na ni mohou oči nechat: Jedná se totiž o skutečný oblak prachu a plynu, který ozařují horké hvězdy Trapezu, především jeho nejjasnější složka označovaná písmenem C. Agresivní ultrafialové záření dokonce v nejbližším okolí hmotných stálic vyfukuje rozsáhlou výduť o velikosti několika světelných roků, jejíž stěny tvoří onu jemnou mlhovinu M 42. Za nimi je molekulové mračno natolik husté, že zde dokonce vznikají nové hvězdy. Mlhovina v Orionu je totiž jednou z nejbližších stelárních porodnic.

Skutečně. Běžně dostupnými dalekohledy v ní spatříte jenom několik hvězd, pozorování v infračerveném oboru elektromagnetického spektra však ukazují, že jde o pouhou špičku ledovce -- ukrývá se zde kupa několika set stálic. Dokonce je zde zachumlán budulínek o hmotnosti kolem třiceti Sluncí.

Ilustrační foto...

A jak by tedy mlhovina vypadala, kdybyste se k ní vydali v nějaké virtuální kosmické lodi? Nádherně. Rychlostí světla by jste cestovali asi tisíc pět set let, ale stálo by to za to. Pohled na barevné variace mlhoviny s šedozeleným zabarvením a s červenofialovými pruhy ozařované několika desítkami neobyčejně jasných bílých hvězd, by byl skutečně nezapomenutelný.

Už dnes vám ale stejný výlet -- za výrazně menší cenu a také bez nebezpečí krachu cestovní kanceláře -- zprostředkuje prostorový model sestavený experty ze San Diego Supercomputer Center a astrofyziky a umělci z nově otevřeného Haydenova planetária Amerického muzea přírodní historie. Pomocí záběrů Hubblova kosmického dalekohledu, stejně jako řady pozemních observatoří tak zrekonstruovali mlhovinu spolu s nejjasnějšími hvězdami. Některé z nich dokonce ještě obklopují pozůstatky zárodečné látky, tzv. proplydy -- protoplanetární disky.

Průlet, jenž trvá dvě a půl minuty, poskládalo na třicet tisíc počítačových záběrů, které vytvořilo superpočítačové centrum v San Diegu vybavené 900 procesory během dvanácti hodin. Animace je k dispozici buď ve formátu QuickTime (velikost 15 MB) nebo mpeg (velikost 29 MB). Není to málo, ale určitě stojí za to!

Ilustrační foto...Výlet začíná příletem k mlhovině, v jejímž centru září horké hvězdy Trapezu. Po půl minutě proletíte kolem středu -- všimněte si, že některé hvězdy obklopují ony proplydy. Jedná se o zámotky plynu a prachu, ve kterém snad mohou vznikat nové planety. Světlo mateřských stálic je však pro takové útvary značně nepřátelské a brzo je zcela zlikviduje. Stáří těchto útvarů proto nepřevyšuje milion roků. Obdobné je i stáří celé mlhoviny.

Poté se opět vzdálíte, aby se vzápětí schovali za jakýsi převis ve vyfouknuté bublině -- z pohledu ze Země jde o onen tmavý záliv Sinus Magnus. Následuje těsný průlet kolem Trapezu, minutu po začátku dokonce proletíte v těsné blízkosti jednoho z proplydů, které před několika roky objevil Hubblův kosmický dalekohled. Co se týká velikosti -- napříč měří zhruba sto miliard kilometrů, tedy osmkrát více než má naše Sluneční soustava.

Po této návštěvě zakroužíte nad M 42, která se vám pozvolna nastaví do konfigurace známé při pohledu ze Země. Okraje bubliny horkého plynu, které v chladném molekulovém mračnu vyfukují stálice Trapezu, lemují různé "hory" a izolované ostrovy. Radost pohledět. No a pak už se pomalu vrátíte zpět na naši planetu. Šťastný let!

Jiří Dušek

| Zdroj: The San Diego Supercomputer Center, The American Museum of Natural History Hayden Planetarium a další. IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Instantní pozorovatelna 2
Ilustrační foto...
Šťastnou cestu do příštího tisíciletí, CAS
Ilustrační foto...
Slyšet tak polární záři...
Ilustrační foto...
Kapitáne, trikordér ukazuje, že je atmosféra d
Ilustrační foto...
Energetický záblesk z hlubin vesmíru
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691