Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Konec jednoho měsíčního mýtu

Zprávy o zvláštním měsíčním ohňostroji, které pochází z více než osm set let staré Canterburské kroniky, byly často přisuzovány vzniku měsíčního kráteru Giordano Bruno. Paul Withers z Arizonské univerzity tento názor jednoznačně vyvrátil.

Ilustrační foto...Nejtypičtějším útvarem na Měsíci jsou určitě impaktní (nárazové) krátery, které jeho povrch pokrývají v úžasném množství. Stáří těch nejmladších se pohybuje kolem stovky milionů let. Na Měsíci se tedy objevily v době, kdy naší planetě vládli spíš velcí plazi, než bytosti, které by vznik takových kráterů dokázali popsat a zachovat o tom zprávu pro následující generace. V mnoha populárních astronomických publikacích a časopisech se však setkáte s tvrzením, že jeden historický záznam vzniku velkého měsíčního kráteru přece jen existuje.

V roce 1976 objevil geolog Jack B. Hartung v kronice Gervase Canterburského záznam o velmi zvláštním pozorování z 18. června 1178. Ten večer se podle očitých svědků -- pěti mnichů -- úzký srpek mladého Měsíce zahalil podivným oblakem, který ho v jednu chvíli rozdělil na dvě části. Ze středu této oblasti údajně vystřelovaly žhavé uhlíky a jiskry. Dr. Hartung ze státní univerzity v New Yorku se domníval, že tento neobvyklý jev měl na svědomí dopad obřího meteoritu na měsíční povrch. Podle něj se jednalo o vznik kráteru s názvem Giordano Bruno.

Hartungova myšlenka zdaleka nebyla neoprávněná. Podle světlých paprsků, které tento dvaceti dva kilometrový kráter obklopují, by se totiž skutečně mohlo jednat o poměrně mladý útvar. Kráter Girodano Bruno se navíc nachází za severovýchodním okrajem Měsíce, čili blízko místa odkud údajně v osudný večer "vylétaly jiskry".

Nutno však dodat, že mnoho astronomů se na tuto příhodu dívalo skrz prsty. Měsíc byl starý jen 1,3 dnů, takže byl velmi málo nápadný a v době pozorování se musel nacházet jen nízko nad obzorem, kde je obraz našeho souseda silně deformován.

Nynější analýzy ukázaly, že vytvoření tak velkého kráteru se v roce 1178 mohlo jen stěží přihodit. Paul Withers z univerzity v Arizoně totiž zjistil, že při vzniku měsíčního kráteru o průměru 22 kilometrů by muselo naši Zemi zasáhnout 10 milionů tun vyvržené měsíční horniny. Během několika dnů po impaktu by tedy pozemskou oblohu rozzářilo kolem trilionu jasných meteorů.

Takový mimořádný meteorický déšť by určitě neunikl pozornosti tehdejších obyvatel Země. Kdyby k němu skutečně došlo, musel by být zaznamenán v evropských, arabských či asijských kronikách té doby.

Ilustrační foto...Withers současně vyvrátil i jeden důkaz, kterým Hartung vznik kráteru Giordano Bruno obhajoval. Pomocí přesných laserových měření, které započaly instalací koutových odražečů v sedmdesátých letech, se totiž zjistilo, že se Měsíc téměř neznatelně ale měřitelně chvěje jako zvon. Podle Hartunga našeho souseda "rozezněl" právě kráter Giordano Bruno, který z astronomického hlediska vznikl teprve nedávno, takže Měsíc se po tomto nárazu ještě "neuklidnil".

Withers však data z laserových měření prověřil a zjistil, že malé oscilace pocházejí z pohybů uvnitř měsíčního tělesa, nikoliv z epicentra na jeho povrchu. Na základě multispektrálních snímků kráteru Giordano Bruno pomocí sondy Clementine bylo navíc zjištěno, že jeho stáří musí být rozhodně větší než 800 let.

Co tedy vlastně před osmi sty lety pět mnichů vidělo? Těžko říct, existuje názor, že to byl pouze bolid -- jasný meteor -- v naší atmosféře, který se náhodou promítnul na měsíční disk. Jisté je, že to nebyl vznik velkého měsíčního kráteru.

Pavel Gabzdyl

| Zdroj: Podle dubnového čísla Meteoritics a dalších zdrojů IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
V ohnisku: Zákryty hvězd
Ilustrační foto...
Instantní pamětník 17
Ilustrační foto...
Stručně z kosmonautiky V
Ilustrační foto...
První signál pro duši světové radioastronomie
Ilustrační foto...
Historie dobývání Měsíce III (1967 – 1970)
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691