Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Pátek 23. března v sedm ráno

Ruská orbitální stanice Mir dostala nečekaně jeden den k dobru: Díky málo řídké atmosféře zanikne nad Tichým oceánem v pátek, kolem deváté hodiny ranní moskevského času.

Ilustrační foto...Skutečně je to tak. Balističtí experti Střediska kosmických letů a Keldyšův institut aplikované mechaniky rozhodli, že ke stažení z oběžné dráhy dojde v pátek 23. března. První z korekčních manévrů začne hodinu a půl po půlnoci našeho času.

Podle definitivního strategického plánu, se kterým již souhlasil jak provozovatel Miru Ruská kosmická korporace Energija, tak i Ruská letecká a kosmická agentura (Rusaviacosmos), bude další úprava následovat po jednom obletu naší planety, zhruba o dvě hodiny později. Základna se pak místo téměř kruhové dráhy ve výšce 220 kilometrů bude pohybovat po mírně protáhlé, která ji zanese až 120 kilometrů k zemskému povrchu.

K poslední korekci dojde po dalších dvou obletech kolem Země. Dopravní loď Progress, na zorientovaném Miru na čele letu, zažehne v 6:09 našeho času někde nad Středozemním mořem hlavní motor a silou tří kilonewtonů tak po deset minut hoření zajistí zrychlení 0,003 G.

Rychlost stanice poklesne o dvacet metrů za sekundu a Mir se dostane na dráhu, která ho zanese do výše pouze padesát kilometrů nad vybranou dopadovou oblastí. Manévr budou sledovat ruské pozemní stanice, jako poslední se s ní rozloučí technici v Petropavlosku na Kamčatce. Pak už bude jeho pokles rutinně kontrolovat pouze Americké kosmické velitelství.

Ilustrační foto...

Řídící středisko je samozřejmě připraveno na řadu krizových situací. Kdyby například vypověděl službu hlavní počítač, převezme jeho funkci ihned počítač na lodi Progress. Zvolená dráha navíc dovoluje dvacetičtyřhodinový odklad.

Ruku v ruce s klesající výškou poroste hustota zemské atmosféry (každých 27 kilometrů se zvětší dvakrát). Orientační systém tak při letu nad rychle ztratí vládu nad Mirem, který začne volně rotovat (mpeg, 4,1 MB).

Nezadržitelný nápor vzduch začne současně jednotlivé části základny ohřívat. Lehké sluneční panely se proto ulomí a vzápětí i vzplanou ve výšce zhruba 80 kilometrů. Brzo je budou následovat další zařízení umístěná na povrchu: antény, navigační senzory, kotevní anténa Kursk, malý dálkový manipulátor a řada orientačních trysek.

Ilustrační foto...

Spojení mezi jednotlivými hermetickými moduly díky své pevnosti povolí ve výši asi padesát kilometrů. Každý z nich se začne rychle rozpadat a stane se tak hlavním zdrojem trosek, které dopadnou až na zemský povrch. Ohnivý let, kdy se zahřejí až na tisíc pět set stupňů, pravděpodobně přežijí nejrůznější tlakové nádrže, raketové motory, titanové nosníky a těžké setrvačníky z gyrodynů. Laboratorní vybavení, hliníkové výrobky a další drobné věci ovšem vezmou za své.

Zhruba 35 tun z původní 137 tunové základny proto zasypou oblast o šířce dvě stě až tři sta kilometrů podél dráhy letu v délce zhruba šest tisíc kilometrů uprostřed mezi Novým Zélandem a pobřežím Chile. Na našich hodinkách bude krátce před sedmou hodinou ranní.

Jiří Dušek

| Zdroj: Space.com, Spacer.com a další IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Speciální astronomické vzdělávání
Ilustrační foto...
HST přinesl důkaz o vzniku planet
Ilustrační foto...
Endeavour se odpojil od ISS
Ilustrační foto...
Soutěž o nejlepší bouřkovou fotografii
Ilustrační foto...
Nepředvídatelné Slunce
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691