Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Nové pohledy na běsnící Io

Když téměř před čtyřmi sty lety italský hvězdář Galileo Galilei sledoval se zaujetím tanec měsíčků kolem planety Jupiter, určitě by ho ani ve snu nenapadlo, že jedna z těch hvězdiček je vulkanicky nejaktivnějším tělesem celé sluneční soustavy.

Ilustrační foto...Podobně jako v oněch dávných dobách nám i dnes královská planeta Jupiter zdobí večerní oblohu. My už však zdaleka nejsme odkázáni jen na jednoduchá kukátka, ale sledujeme Jupiterovy měsíce pomocí velmi výkonných přístrojů a především prostřednictvím pilné sondy Galileo. Zásluhou fantastických snímků ze vzdálenosti jen 25 000 kilometrů se nám tak naskýtá stále lepší pohled do pekelné dílny měsíčku Io, který je slapovými silami Jupiteru natahován jako ragbyový míč.

Vědecký tým sondy Galileo uveřejnil před týdnem mozaiku snímků oblasti vulkánu Zal, sestavenou z černobílých snímků s vysokým rozlišením, pořízených při průletu z 25. listopadu loňského roku a z barevných snímků s nízkým rozlišením pořízených 3. ledna 2000. Kombinací obou typů záběrů mohou vědci lépe pochopit vztah mezi odlišným povrchovým materiálem a podkladovými geologickými strukturami. Uprostřed horní části obrázku lze například rozeznat okraj kaldery nebo vulkanického kráteru, který je zvýrazněn tmavým proudem a splývá s okrajem planiny. Rovněž červené skvrny prozrazují místa, kde pravděpodobně žhavá láva tryská na povrch měsíčku. Rudý materiál na úpatí hory zase možná ukazuje siřičité plyny unikající podél trhlin.

Ilustrační foto...Stejnou metodou byl získán i další realistický pohled na pohoří a vulkanické krátery měsíčku Io. I zde se prozradily rudé výtrysky žhavé lávy kolem okraje menší sopky Monan (vlevo uprostřed). Zvláště pohledný je pak vějíř nápadného a světlého materiálu kolem útvaru Amirani, který možná představuje oblak unikajícího oxidu siřičitého. Sopku Zal z předchozího snímku lze rozeznat u pravého okraje obrázku.

Protože snímky z těsných průletů sondy Galileo kolem běsnícího Io se i nadále zpracovávají, můžeme se v brzké době těšit na další skvělé pohledy přibližující dramatické jevy na jeho neklidném povrchu.

Pavel Gabzdyl

| Zdroj: Jet Propulsion Laboratory IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Týden s Vesmírem 46
Ilustrační foto...
V ohnisku: Novy a supernovy
Ilustrační foto...
LMT-GTM a jiné velké radioteleskopy – proč a
Ilustrační foto...
Instantní pamětník 12
Ilustrační foto...
Ohnivé finále
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691