Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Náhodné setkání

Hubblův kosmetický dalekohled se podíval na centrální část galaxie M 82 ze souhvězdí Velké medvědice a nalezl docela zajímavé věci.

Ilustrační foto...V nenápadném zákoutí Velké medvědice, v místech, kde se většinou mezi hvězdy kreslí její sympatický čumák, najdete dvě drobné mlhavé skvrnky: Galaxie M 81 a M 82. Podle dochovaných záznamů je 31. prosince 1774 objevil Johann Elert Bode, německý astronom a autor velmi pěkného atlasu: "...jsme našel, s dalekohledem sedm stop dlouhým, dvě malé mlhavé skvrny méně než 3/4 stupně od sebe, nedaleko hlavy Velké medvědice, a poblíž východní hvězdy 'd' v jejím uchu. Skvrna alfa (= M 81) se jevila více méně kruhová a ve středu měla husté jádro, druhá beta (= M 82) byla slabší a protáhlá." Na paměť objevitele se tak tu a tam této skupince říká Bodeho mlhoviny.

Astrofyzikální záznamy prozrazují, že obě galaxie mají společného víc než jenom shodné místo u čumáku vesmírné medvědice. Jde o dva hvězdné ostrovy, které obíhají kolem společného těžiště. Byť v astronomicky dlouhé době. M 81, M 82 a několik dalších totiž tvoří malou skupinu galaxií vzdálenou asi 12 milionů světelných roků.

Obě soustavy se tak v průběhu milénií zásadním způsobem pozměnily. Gravitační vazba u větší stimulovala vznik nádherných spirál (M 81), u druhé naopak vedla ke zborcení původně diskové galaxie a vzniku na první pohled roztrhané soustavy (M 82). "Poslední přiblížení nastalo zhruba před šesti sty miliony roky a trvalo zhruba sto milionů roků," ukazují závěry studie britských astronomů.

Ilustrační foto...

V temných mračnech galaxie M 82 se tak výrazným způsobem stimulovala řada hvězdných porodnic. Hubblův kosmický dalekohled pomocí záběrů v infračerveném a viditelném světle odhalil na stovku mladých, velmi kompaktních skupin hvězd, někdy též označovaných jako superhvězdokupy. Právě ony umožnily datovat poslední velké otřesy v této zvláštní soustavě. Většina ze stálic přitom skončí explozí supernovy -- odhaduje se, že zde v průběhu posledních deseti milionů roků zaniklo několik milionů hmotných stálic. Ty nejstarší hvězdy tak naznačují, kdy došlo k počátku masivního obrození. Navíc, rozpínající se obálky supernov v bezprostředním okolí podporují tvorbu nových stálic a tak i přiživují okolní porodnice.

Ilustrační foto...

"Je velmi pravděpodobné, že se překotná tvorba nových hvězd odehrála právě v těchto koncentrovaných kupách," komentoval některé závěry studie Richard de Grijs. "My se přitom domníváme, že se vlastně jedná o velmi mladé, kulové hvězdokupy." Tedy velmi staré objekty, které tvoří ozdobu také naší Galaxie.

Inu, jak je vidět, všechno zlé, je pro něco dobré. Původní podoba relativně malé, leč spirální galaxie M 82 sice při průletu M 81 vzala za své, ale na druhou stranu tak zavdala docela masivní populační explozi nových hvězd.

Jiří Dušek

| Zdroj: STScI News a další IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Velká skvrna na Slunci a konec jednoho cyklu
Ilustrační foto...
Astronomická expedice 2008 – Mezi nebem a Zemí
Ilustrační foto...
Setkání Amatérské prohlídky oblohy
Ilustrační foto...
Zbrusu nové rádiové ucho
Ilustrační foto...
Ročenka nejen na jeden rok
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691