Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Z nebes na nás shlíží Varuna

Z nebes na nás shlíží Varuna. Jméno jednoho z nejstarších védských božstev nese totiž od března 2001 transneptunické těleso (20000) = 2000 WR106. Tohle těleso je zajímavé nejen tím, že bylo očíslováno jako jubilejní dvacetitisícá planetka, ale hlavně tím, že se jedná o zatím největší známé transneptunické těleso s výjimkou Pluta. Navíc je to první pojmenované trensneptunické těleso, opět s výjimkou Pluta.

Ilustrační foto...Jména planetkám navrhují (převážně) jejich objevitelé a na základě těchto návrhů pojmenovává planetky Mezinárodní astronomická unie prostřednictvím komise pro jména malých těles. Pro typické planetky hlavního pásu se používá poměrně široká a pestrá škála možností od geografických reálií, observatoří přes jména vědců, umělců, historických osobností až po rodinné příslušníky objevitelů či různé rarity.

Pro skupiny planetek s neobvyklými typy drah je výběr jmen zúžen. Například pro Trojany se volí jména z hrdinů trojské války tak, že Řekové a Trojané se nacházejí v opačných libračních bodech L4 a L5 soustavy Slunce-Jupiter, blízkozemní asteroidy dostávají jména z nejrůznějších světových mytologií, tělesa pohybující se mezi drahami velkých planet Jupiteru až Neptunu dostávají jména mytologických Kentaurů. Zatímco Trojanů a blízkozemních planetek jsou již pojmenovány řádově stovky, pojmenovaných Kentaurů je pouze šest a transneptunické těleso teprve první.

Mezi transneptunickými tělesy rozeznáváme podle typu dráhy dvě hlavní skupiny -- tělesa pohybující se v rezonanci s Neptunem a klasická TNOs dále za drahou Neptunu. Zatímco první skupina má nést jména podsvětních božstvev a ukázkovým příkladem pro ně je právě Pluto jako římský vládce podsvětí, tak klasická TNOs mají dostávat jména božstvev souvisejících se stvořením a až do nedávna žádné z nich jméno nemělo. Prvním představitelem takovýchto jmen je právě Varuna.

Ilustrační foto...Varuna patří mezi velmi stará védská, tedy staroindická božstva. Je považován za stvořitele nebes i země, udržovatele kosmického řádu, za ztělesnění nebeské klenby. Je vládcem bohů i lidí stejně jako vládcem vesmíru. Varunovi podléhá neměnný cyklus ročních období, odvěké střídání dne a noci, nezadržitelný tok řek i pravidelné deště.

Varuna přináší do přehledů jmen planetek hlas staroindické védské mytologie a tak kromě krásného zvučného jména pro jedno transneptunické těleso objevené projektem Spacewatch plní i požadavek Mezinárodní astronomické unie na geografickou a kulturní pestrost těchto jmen.

Na rozloučenou mohu jenom ocitovat prosbu k Varunovi z védských hymnů. Našla jsem jí v knize D. Zbavitele "Starověká Indie" a autorem překladu je O. Friš. Védské hymny sice pocházejí z 12. až 10.století před naším letopočtem., ale protože jsme po jejich pradávných indoevropských tvůrcích a uživatelích alespoň nějakou malou sekvenci genů zdědili, tak vás snad potěší:

Jestli jsme někomu, kdo byl k nám dobrý,
splatili zlem, ať to byl přítel anebo druh,
bratr či soused anebo cizinec, smiluj se, Varuno,
a smyj z nás velký ten hřích!
Jestli jsme chybili tak jako hráči, co šidí při hře,
ať už jen bezděčně, nebo jsme zhřešili záměrně,
odhoď ten hřích jak rozvázaná pouta
a dovol, Varuno, bychom ti byli milí.

Jana Tichá

| Zdroj: Observatoř Kleť IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Planetka (11134) České Budějovice
Ilustrační foto...
Jsou ve vesmíru vidět hvězdy?
Ilustrační foto...
Jak staré jsou prstence Saturnu?
Ilustrační foto...
Disovery přistál
Ilustrační foto...
Jak stárnou galaxie?
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691