Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Ruský vesmír v troskách

Ruský kosmický program dostal na rok 2001 pouze polovinu minimální možné částky, prohlásil minulý měsíc na uzavřeném jednání poslanců Státní Dumy a některých specialistů Jurij Koptěv, hlava Ruské kosmické agentury.

Ilustrační foto...Už je to tak. Dokonce i Indie investuje do výzkumu vesmíru dvakrát tolik. Přitom zvládne dva starty vlastních raket ročně a nemá žádný pilotovaný program... Ruská kosmická agentura na letošní rok žádala k zajištění základních projektů tři miliardy rublů... a dostala pouze 1,4 miliardy.

Přitom jenom roční provoz stanice Mir přijde na dvě miliardy a specialisté nejsou nijak nadšeni z jeho současného stavu. To je ostatně jeden z důvodů, proč bude zlikvidován. A i když Jurij Semjonov, hlavní velitel stanice a prezident společnosti Energija, namítá, že by se v případě trvalého pobytu kosmonautů na jeho palubě řadě problémů předešlo, cena by i tak byla značně vysoká.

O útrapách ruského, kdysi tak ambiciózního programu svědčí fakt, že dopravní loď Progress M-44, která se minulou středu spojila s Mezinárodní kosmickou stanicí, poslala společnost Energija za vlastní peníze.

Ale i kdyby Rusové zcela rezignovali na pilotované lety, stále jim ještě zbývá na oběžné dráze 110 umělých družic. Jenom několik z nich přitom slouží k zajištění telekomunikačních služeb či k dálkovému průzkumu Země. Přitom jenom v Kosovu a jenom Američané použili k vojenským operacím hned 119 satelitů!

Agresivní komerční trh se navíc pokouší vytlačit ruské civilní družice. Samozřejmě s tím, že je nahradí vlastními -- dražšími a kontrolovanými zahraničními subjekty. Typickým příkladem je vlastní satelitní navigační systém GLONASS: Ze 24 družic, které zajišťují normální provoz, je funkčních pouze třináct...

Ruských civilních satelitů dnes napočítáte 44: 34 z nich je přitom v takovém stavu, že "mohou zkolabovat v jakoukoli chvíli." Většina těchto telelekomunikačních, meteorologických a pozorovacích družic totiž dávno přesáhla plánovanou životnost. Bíží se tedy soumrak ruského, kdysi tak ambiciózního kosmického programu?

Jiří Dušek

| Zdroj: Interfax a další IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Šípková Růženka ve vzdálenosti 138 milionů
Ilustrační foto...
Apophis 2 – STS 117 Atlantis
Ilustrační foto...
Hubble opět ve formě
Ilustrační foto...
Denní bolid nad Texasem
Ilustrační foto...
Hubble objevil záhadný objekt
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691