Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Mirománie

Ruské a dříve sovětské orbitální základně už na tomto světě zbývají jenom hodiny. Co všechno si s sebou vezme do hrobu? Vzpomínky, více či méně ověřené kuriozity, ale i řadu podivností.

Ilustrační foto...

 • Když 20. února 1986 odstartoval základní modul stanice Mir, vládl v Sovětském svazu prezident Andrej Gromyko a generální tajemník komunistické strany Michail Gorbačov. Jenom měsíc předtím explodoval raketoplán Challenger a dva měsíce poté jaderná elektrárna Černobyl. Sonda Voyager 2 prolétl kolem Uranu, známá socha Svobody oslavila v záři velkolepého ohňostroje sté narozeniny a mezinárodní komise po prozkoumání výsledky dvou skupin studující zvláštní epidemii mezi homosexuální komunitou v New Yorku a San Franciscu nazvala nalezený virus Humman Immunodeficiency Virus -- HIV.
 • Při jedné z posledních výprav na Mir si kosmonauti náhodou všimli zvláštního povlaku, jenž rostl na jednom z palubních okének. Další studie ukázaly, že "zamlžené" sklo potáhla živá houba. Ačkoli by to mohlo na první ohled signalizovat pouze potřebu lepšího úklidu, živý organismus připomenul docela nepříjemnou skutečnost: může se prokousat skrz sklo a výrazně ho tak poškodit. S nadcházejícím návratem Miru do zemské atmosféry se dokonce vyrojila zvláštní hysterie ze zamoření zemského zmutovanými plísněmi. Zbytečná. Jednak tuto "nákazu" přežila celá řada kosmonautů, která na základně pobývala, jednak budou trosky stanice při ohnivém letu docela úspěšně desinfikovány.
 • Na počátku projektu byly z denního režimu stálé posádky věnovány 3-4 hodiny komunikaci se Zemí, 3-4 hodiny ovládání systémů zajišťujících kvalitní životní podmínky a 5 hodin experimentům. V posledních letech ale bylo v případě problémů věnováno údržbě až 80 procent veškerého času -- některé posádky se dokonce nestihly věnovat vůbec žádným jiným aktivitám.
 • Ať už se mluví o Miru, či jiné stanici nebo raketoplánu, zdrojem všeobecného veselí, ale i docela názorných pokusů je stav beztíže. Už jenom připravit jídlo a úspěšně ho dopravit k ústům není nic jednoduchého a často vyžaduje více než dvě ruce. Prvním umělcem, který si uvědomil poezii tohoto zvláštního prostředí, byl zřejmě Arthur Woods, jenž v si v roce 1993 zaplatil za 100 tisíc dolarů instalaci své "minisochy" Kosmického tanečníka. Několik poskládaných hliníkových nosníků se vznášelo uvnitř stanice, pošťuchováno kosmonauty.
 • Ilustrační foto...
 • Základní modul Miru startoval ještě s analogovými počítači Argon 16B s 16 kB operační paměti a minimem množství operací. Novější počítače se na základnu dostaly až na sklonku roku 1989 a jejich zavedení trvalo půl roku. Tzv. Saljut 5B je digitální s integrovanými obvody a má až 2 MIPS.
 • Mir se po rozpadu Sovětského svazu hned několikrát propůjčil k natáčení nejrůznějších klipů: Posádka pózovala při výstupu do volného kosmického prostoru pro šumivou Pepsi Colu či s chutí hltala doušky z krabice trvanlivého izraelského mléka Tnuva. Ruská kosmická agentura pak za devadesátisekundový spot inkasovala 450 tisíc dolarů.
 • Když se vyvíjel počítačový systém, počítalo se selháním počítačů jako s běžnou součástí provozu. První shutdown hlavního počítače se odehrál již třetí den od vypuštění základního modulu na oběžnou dráhu. V lednu 1987 dokonce posádka ohlásila pouze jeden funkční exemplář na stanici.
 • James Cameron, režisér veleveleúspěšného Titaniku minulý rok vážně uvažoval o letu na Mir. Chtěl tak "z první ruky" načerpat zkušenosti před chystaným natáčením filmu o cestě na Mars. Z celé akce, stejně jako v případě multimilionáře Dennise Tita ale sešlo.
 • Ilustrační foto...
 • Počítače na Miru byly primárně ovládány řídícím střediskem, které do něj může nahrávat nový software a také ho restartovat. Terminály pro vstup a výstup dat má i posádka, stejně jako kontrolní panely a soustavu indikátorů. Uvádí se, že jen v základním modulu bylo devět set displejů a v každém z dalších modulů dalších 350.
 • Zatímco Valerij Poljakov drží rekord v délce nepřetržitého pobytu člověka na oběžné dráze -- na Miru žil 438 dní, ve vesmíru nejdéle (během tří návštěv této stanice) strávil Sergej Avdejev: 747 dní! Jeho kolega Anatolij Solovjov pak hned šestnáctkrát vystoupil do vesmíru. Celkem šlo o 77 hodin.
 • "Kosmonauti ztrácí až tři gramy kůže denně a rovněž tak 5 tisíc buněk epitelu při každém při každé výměně prádla," komentoval zajímavý závěr Valerij Morgun, hlavní doktor ruského tréninkového střediska ve Hvězdném městečku. Zatímco na Zemi se s mrtvou kůží rychle vypořádá pravidelná sprcha, na Miru byla více než řídkou záležitostí. Kosmonauti se většinou spokojili s malým "umyvadlem" a šálkem vody na ranní opláchnutí obličeje. Takže i když v těchto dnech na základně už nikdo nepobývá, koncem března se ohnivého průletu "zúčastní" i kousek z každého pobývajícího kosmoplavce.
 • Ilustrační foto...
 • Že hygiena založená pouze na vlhkých ubrouscích a pár kapkách vody může být pro člověka docela prospěšná, dokazují vlasy i pokožka Valerije Poljakova. Po 438 dnech pobytu je měl v lepším stavu než před odletem! Jelikož jsou lidé ve stavu beztíže a v uzavřeném prostoru značně citliví na jakékoli pachy, nesmí zdejší hygienické prostředky obsahovat žádné parfémy či alkohol a nesmí být ani nijak výrazně cítit. Ruský kosmický šampón Aelita podporuje růst vlasů a omezuje lupy. Dává se na ubrousek a vtírá se mezi vlasy.
 • Na začátku roku 2000 se uvažovalo, že by s jednou z posledních posádek na Mir cestoval i ruský herec Vladimír Steklov, který by zde natočil řadu záběrů pro uvažovaný film. Nejen pro nedostatek peněz se ale tohle show nakonec neuskutečnilo.
 • Jako první na Miru, tehdy tvořeném pouze základním modulem, pobýval Leonid Kizim a Vladimír Solovjov. Dorazili ani ne měsíc po startu, 13. března 1986. Pátého května pak během 29 hodin přeletěli na opuštěný Saljut 7. Po padesáti dnech nejrůznějších experimentů stanici zakonzervovali a spolu s několika set kilogramy přístrojů se vrátili zpět na Mir. Odtud se po třech týdnech vydali zpět na Zemi.
 • V noci z 12. na 13. srpna 1993 došlo k výraznému návratu známého meteorického roje Perseid. Posádka na Miru sice zůstala, ale pozemní jednotky byly připraveny na mimořádné přistání evakuační lodě Sojuz. Během maxima roje kosmonauti v zemské atmosféře zahlédli na 240 meteorů a všimli si i deseti zásahů palubních okének. Ty po sobě zanechaly krátery o velikosti 1,5 do 4 milimetrů. Detektory pak zaznamenaly 2000násobný nárůst hustoty mikrometeoritů. Základna sice poškozena nebyla, nicméně kosmonauti později provedli několik inspekčních výstupů do kosmického prostoru.
 • Ilustrační foto...
 • Zcela vážně se uvažovalo i o natáčení soutěže Destination Mir, nástupce úspěšného seriálu Survivor. Na rozdíl od lidí, kteří se pokoušeli přežít na jednom malém ostrůvku, by v tomto případě šlo o desítku odvážlivců, jež by trénovali jako skuteční kosmonauti. Každý týden by ruští trenéři na základě výsledků jednoho z nich diskvalifikovali, ten nejlepší by dostal letenku na Mir. Soutěž by vznikla v produkci americké NBC a vysílat se měla na podzim 2001.
 • 30. září 1989 došlo k rozsáhlé sluneční erupci, která mohla ohrozit kosmonauty pobývající na Miru.Alexander Viktorenko a Alexandr Serebrov nakonec dostali dávku záření odpovídající běžnému dvoutýdennímu pobytu na oběžné dráze.
 • Minitělocvičnu na stanici -- vybavenou rotopedem a pohyblivým chodníkem -- doplňuje video a audio věž. To, aby se kosmonauti během cvičení nenudili.
 • Osmého listopadu 1993 prolétl jenom tři sta metrů od stanice půltunový, nefunkční sovětský satelit Kosmos 1508, který se do vesmíru dostal v roce 1983.
 • K velmi vážné nehodě se schylovalo 23. března 1991. Dopravní loď Progress-M 7, která dva dny předtím asi pět set metrů před stanicí vypověděla poslušnost, při druhém pokusu minula spojovací uzel. prolétla jen pět až sedm metrů od Miru, těsně kolem antén a slunečních panelů.
 • Ilustrační foto...
 • Prvního března 1997 v dopise svému synovi Američan Jerry Linenger napsal: "Nyní, u nás na Miru, teď máme vlastní poštovní úřad, a tahle obálka byla zde nahoře právě dnes orazítkována. Uvidíme, zda kosmické lodi doručují rychleji než obyčejná letecká pošta." Linenger v žádném případě nepřeháněl. Unikátní poštovní razítka použila řada návštěvníků k označkování dopisních obálek, vlaječek a dalších upomínek.
 • Na Miru nechybí ani kytara, kterou si posádka zpříjemňovala pobyt, a trsátko, které používal Andy Thomas na počátku roku 1998. Bohužel ho ztratil. Proto Thomas vzkazuje: "Pokud náhodou někdo začátkem dubna v jižním Pacifiku najde trsátko, pak ho chci. Bude totiž moje!"
 • Přestože Mir oslavil již své patnácté narozeniny, řada expertů se domnívá, že dosáhl teprve poloviny plánované životnosti.

Jiří Dušek

| Zdroj: Sestaveno podle Space.com, Computerwold, NASA a dalších IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Instantní pozorovatelna 20
Ilustrační foto...
Hubble si nasadil Koňskou hlavu
Ilustrační foto...
Pošlete jméno na Mars!
Ilustrační foto...
Až příliš gigantické černé díry?
Ilustrační foto...
Beagle 2 zarputile mlčí
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691