Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Iridium zavěsí 17. března v 5:59 SEČ

Pokud nenajdeme strategického partnera do 15. března 2000, neočekáváme, že by služby sítě Iridium byly dostupné po 17. březnu 2000 5:59 hodin SEČ, uvádí v poslední tiskové zprávě společnost sítě Iridium. Co to znamená?

Ilustrační foto...Nápad to byl skvělý a lze ho shrnout reklamním sloganem "jedno telefonní číslo pro celý svět". Do vesmíru se za cenu pět až sedm miliard dolarů dostalo na 66 speciálních telekomunikačních satelitů o velikosti malého osobního auta, které měly spolu s rozsáhlou sítí pozemních stanic zprostředkovat přenos hlasu či dat z libovolného místa naší planety. Na rozdíl od staršího systému Inmarsat zajišťovaného několika geostacionárními družicemi však bez nepříjemného zpoždění a také s možností roamingu v oblastech pokrytých některým ze smluvních operátorů. Vzhledem k menšímu nezbytnému výkonu vysílačů přitom byly iridiové telefony jenom o trochu větší a těžší než obyčejné mobily.

Bezesporu smělá myšlenka se stala skutečností koncem září 1998, kdy byla celá síť po roce startů nejrůznějších kosmických raket spuštěna. Jako celá řada revolučních projektů se však od počátku potýkal s nejrůznějšími problémy. Předně se ukázalo, že systém není tak skvělý: obzvlášť v horských oblastech či ve velkých budovách spojení buď vypadávalo a nebo nefungovalo vůbec. Pověst Iridia, coby skvělého spojení v krizových situacích a při živelných katastrofách, tehdy dostala pořádně veliký zásah špinavým blátem.

Smrtící úder však přišel od samotné společnosti. Projekt se od začátku orientoval spíše na movité zákazníky: telefon přišel na 120 tisíc korun, minuta hovoru na stovku. Uživatelé se nehrnuli, místo nezbytného půl milionu se podařilo získat jenom třicet tisíc zákazníků, úvěry se nedařilo splácet a vše vyústilo 13. srpna 1999 k vyhlášení bankrotu. (Celková cena společnosti tehdy klesla na mizivých 60 milionů dolarů, což bylo o deset milionů méně než známého webzinu Salon.com.)

Ilustrační foto...Pod ochranou konkurzu se až do poloviny letošního března hledal nový strategický investor, který jako jediný mohl sedm desítek satelitů a vůbec celý systém zachránit. Bohužel, nepodařilo se, nikdo neměl zájem. Naděje skončily minulý pátek, kdy od jednání odstoupil i průkopník mobilní telefonie Craig McCaw. Proto společnost Iridium vyhlásila, že pokud do 17. března nesežene někoho jiného, ukončí definitivně svůj provoz.

Družice Iridium se pohybují ve výšce 792 kilometrů na šesti různých dráhách. Každá Zemi obletí více než čtrnáctkrát za den, přičemž jejich jednotlivé přelety dělí pouhých devět minut. Satelity mají výšku asi čtyři metry a jejich trojúhelníková základna plochu zhruba jeden metr čtvereční. Ve spodní polovině sondy jsou umístěny tři diagonální hlavní antény (1,8x0,9 m) s plochou 1,6 metru čtverečních, které jsou pokryty (kvůli tepelné izolaci) vysoceodrazivým teflonem. Tělo sondy je většinou orientováno směrem k Zemi, antény jsou tudíž skloněny pod úhlem asi 40 stupňů. Na pár okamžiků, při vhodném postavení pozorovatele, sondy a Slunce, tak mohou fungovat jako skvělá zrcadla házející na Zemi "prasátka" s jasností až -8 magnitud! Pozorovatelé se shodují, že záblesky je možné spatřit i na mírně zatažené obloze! Typický záblesk trvá mezi 5 a 20 sekundami a může být od stěží postřehnutelný až výjimečně jasný -- záleží na postavení pozorovatele a Slunce. Maximální hvězdnou velikost lze jen těžko odhadnout, jelikož chybí srovnávací hvězdy. Během nejjasnější fáze urazí na nebi pět až deset stupňů.

Počet pozorovaných záblesků roste se zeměpisnou šířkou, typicky lze během noci spatřit jeden až dva. K jejich předpovědi potřebujete znát polohu svého stanoviště s přesností nejméně několika kilometrů, i tak je ale maximální jasnost, kterou dosáhnou, značně nejistá. Výpočty, kdy právě od vás bude Iridiová družice vidět, vám zprostředkuje například Heavens-Above.

Ilustrační foto...Naděje, že se v posledních hodinách objeví zachránce sítě Iridium, jsou už minimální. Stejně nepravděpodobné je i využití satelitů, například pro uvažovaný celoplanetární internet, takže se naskýtá otázka, zda jednotlivé sondy neskončí svoji existenci v zemské atmosféře. "Tak tohle je značně realistický scénář," vysvětlil tiskový mluvčí postoj největšího akcionáře Iridia, tedy firmy Motorola. Tato společnost, přestože drží zhruba pětinu všech akcií, zřejmě jako jediná uvažuje o dalším osudu systému. "Máme připravený postup, jak spolehlivě navést všechny sondy do atmosféry," dodal mluvčí. "Samozřejmě že ne najednou, nýbrž postupně." Odhaduje se, že stažení všech satelitů zabere asi rok. Shoří nad neobydleným Pacifikem.

Problémy první vlaštovky zásadním způsobem ohrožují i další podobné projekty. Britský rival Iridia projekt ICO, zahrnující nadnárodní společnost Inmarsat, je v krachu ještě předtím, než na oběžnou dráhu dostal jediný satelit. (Premiérový start ze Sea Launch o minulém víkendu skončil nezdarem.) Ani třetí ve hře, společnost Globalstar na tom není nejlépe. Bez ohledu na veškerá ujišťování její akcie také rychle klesají. "Jeho 48 satelitů má poskytnout spojení za nižší ceny, jeho telefony budou lehčí a levnější..." Zhruba čtyřmiliardová síť má přitom provoz zahájit letos v říjnu. Za čtvrtým projektem Teledesic se pak skrývá síť geostacionárních satelitů, která zprostředkuje internetové spojení. Jeho cena se vyšplhá na deset miliard dolarů a k přežití potřebuje na milion uživatelů.

Existuje však řada oprávněných námitek. Například, že v Evropa je prakticky celá pokryta smluvně vázanými pozemními operátory. Masové zavádění optických kabelů v hustě obydlených městech zase přinese dostatečně kapacitní internet k většině potenciálních uživatelů... Na druhou stranu však vesmírné telekomunikace umožňují svobodné spojení se světem i v nedemokratických státech a svým způsobem tak přispívají k rozšíření svobody projevu a spolehlivějšímu monitorování porušování lidských práv v celém světě. Nehledě na ono jedno telefonní číslo pro celý svět.

Myšlenka celoplanetárního telefonu je bezesporu velmi pěkná, při pohledu na finanční analýzy se však zdá velmi předčasná. "Prosím poznamenejte si, že po 16. březnu nebude e-mailová adresa Iridium.com platná," upozornil reportéry v minulých dnech tiskový mluvčí společnosti Iridium. Podívejte se proto na ony hezké záblesky. Za nedlouho už spolu s jedním velikým snem zmizí do zapomnění.

Jiří Dušek

| Zdroj: Iridium Ltd. a další IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Polárka Ab
Ilustrační foto...
Slunečním astronomům začíná horká sezóna
Ilustrační foto...
Několik vět: Nový 2m dalekohled v ČR?
Ilustrační foto...
Příběh nesmrtelných poutníků -- díl první
Ilustrační foto...
Velké kulové
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691