Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Černé Slunce na stříbrném tácku

Vzpomínáte si ještě na vzrušení z léta, kdy nám zmizelo z oblohy Slunce? Právě k tomu se vrací CD-ROM, na kterém najdete ty nejhezčí snímky, jaké si jen dovedete představit.

Ilustrační foto...Ne, nepřeháním, protože bych byl někým uplacen. Říkám jen to, co se tu všeobecně šušká. Dokonce úpičtí hvězdáři jeli do Brna loudit triky, jak se takové snímky dělají, protože je to pro ně bezesporu dosti šok, když amatér pořídí obrázky, o kterých si oni -- profesionálové --mohou nechat jen zdát (s hořčičí). Na druhou stranu by k nim nebylo fér nezdůraznit také fakt, že jejich autor je sice astronom amatér, ale profesionální numerický matematik a člověk, který už dávno dával na frak mnoha lidem z NASA, protože snímky sond Voyager uměl připravit pro potěchu oka mnohem lépe než mnozí z nich. O kom je vlastně řeč?

Miloslav Druckmüller je v prvé řadě pedagog, který přednáší na Vysokém učení technickém v Brně numerické metody zpracování obrazu. Aktivně se věnuje svým koníčkům, kterými jsou mimo jiné pěstování kaktusů a horolezectví. O astronomii snad psát nemusíme, posuďte sami podle přiložených fotografií.

Když jsem se kdysi ptal redakčního kolegy Zdeňka Pokorného, kdo to je "ten Druckmüller", prohlásil, že suverénně nejlepší odborník na zpracování obrazu v Čechách. Představil jsem si tenkrát zarostlého vážného postaršího pána a o to víc se podivil, když jsem si nyní na CD prohlédl autorovo foto.

Ale úplně nejvíc mě oslovily fotografie, které jsou asi hlavní náplní stříbrného disku. Každý, kdo někdy zkusil něco vyfotit ví, jak namáhavé je pořídit kvalitní fotografii. Každý, kdo si pak snímek naskenoval do počítače mi potvrdí, že moc se toho udělat nedá. Co vám nenabídne Photoshop, Gimp nebo jiný bitmapový editor to nemáte. Málokdo z nás umí vyrábět vlastní filtry. Proto jsou také fotografie dostupné běžně po webu dosti podobné, a když jsem se po zatmění brouzdal mnoha galeriemi, docela jsem už nečekal nic nového.

Ilustrační foto...

Tu a tam se některá fotografie lišila třeba zajímavým nápadem pro dekoraci snímku, ale Slunce bylo téměř stejné na všech. CD-ROM "Cesta za zatměním Slunce" ale přináší tolik nových pohledů, že doslova nestačím žasnout.

Nejprve několik faktických poznámek. CD-ROM po vložení do mechaniky neprovede nic, musíte si otevřít soubor start.htm. Pokud ovšem máte linux. Windoze uživatelé nemusí dělat nic a prohlížeč se jim sám otevře. Wokenní uživatelé také nepoznají (pravděpodobně) malý problém s kódováním, který se při přípravě CD-ROMu vloudil mezi bity. V hlavičkách souborů je sice napsáno ISO-8859-2, což je výborné, texty jsou však WINDOWS-1250 a u každé stránky si tak musí uživatelé počítačové menšiny ručně přenastavit kódování.

Ilustrační foto...Nebo si CD stáhnout na disk, převést si texty do il2 a vesele si vypálit záložní kopii, na kterou má každý majitel (zatím) svaté právo. Na disku ale krom tohoto jediného problému nenajdete nic, co by rušilo. Žádné Active-X, žádné nestandardní tagy, stránka funguje stejně dobře v nových i starých browserech, jediné co potřebujete, je velké rozlišení a dostatek bitů pro zobrazení barev. Mé X-Window 24bit s 1200x1024 na to stačili úplně výborně, v menších rozlišeních budete z fotografií vidět méně -- některé jsou totiž VELIKÉ. Krom toho, popisy jsou nejen mateřštinou, ale také anglicky a slovensky.

To co asi každého zajímá je obsah a cena. K obsahu nemám moc co dodat. Na CD nejsou jen krásné snímky zatmění, pokaždé s popisem, který z nich činí ještě zajímavější studijní materiál, ale také texty o Slunci, o zatmění, o autorovi a několik netradičních fotografií, které dokumentují zručnost autora. Snímky vysokých zasněžených kopců, nebo i nádherný pohled na Českomoravskou vrchovinu ukazují svět v lepším světle, než ho většina z nás dnes a denně vidí.

Kometa Hale-Bopp, snímky polární záře z dubna minulého roku a mapy zatmění, stejně jako snímky měsíčního stínu na glóbu Země (stažené z Internetu pochopitelně) mají z úkol navodit nejen atmosféru panující v pásu totality, ale také ukázat, jak krásná je příroda a jak moc si jí musíme vážit.

Na internetové stránce, kde si můžete CD objednat, se také dočteme, že CD-ROM pořídíte za necelých pět set korun (459,- včetně daně) a že hudbu (o kterou jsem asi přišel, protože jsem minorita) zkomponoval Martin Dohnal (tomu říkám brněnská klika). Pokud bych neměl to štěstí a CD-ROM nedostal k recenzování pro IAN, určitě bych si jej koupil. A že nejsem sám, dokumentuje i kousek z předmluvy dr. Grygara, který o CD napsal: "... Troufám si tvrdit, že tento CD-ROM, věnovaný úplnému zatmění Slunce ze srpna 1999, lze směle prohlásit za pravý majstrštyk ..." Co dodat? Snad jen -- díky za krásné snímky, které tvoříte, pane Druckmüllere!

redakce

| Zdroj: Foto autor CD ROMu. IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Jsou na Titanu jezera?
Ilustrační foto...
Vyhlášena soutěž o prvního soukromého robota
Ilustrační foto...
ISS a Atlantis
Ilustrační foto...
Znovuzrozený robot Opportunity uhání ke Kachní
Ilustrační foto...
Víc objektivů, víc vidí
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691