Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Jak se jmenuje nejvyšší vrchol Marsu?

Zvláštní situace. I když astronomové měří vzdálenost Měsíce s přesností na milimetr, ještě před několika roky jsme zcela jistě neznali, kde se nachází nejvyšší místo naší planety. V časopisech, novinách i knížkách pozici Ču-mu-lang-my (Mt. Everest) tak občas vystřídala K2. Stejná rošáda se hraje i na povrchu sousedního Marsu.

Ilustrační foto...Dlouhou dobu se výška pozemských hor určovala pomocí tzv. triangulace, kdy se vrchol zaměřuje ze dvou různých míst, jejichž polohu známe. Z úhlové výšky a vzdálenosti stanovišť lze totiž snadno vypočítat i neznámou výšku vrcholu.

Celá metoda je na první pohled velmi jednoduchá. Ve členitém terénu rozlehlých Himalájí je však nezbytné pro navázání na síť speciálních geografických bodů s přesně definovanou polohou provést celou sérii takových měření. Každý z bodů je však zaměřen s nějakou chybou, a proto je výsledná hodnota, nadmořská výška Mt. Everestu či K2, patřičně nejistá.

Spor o "střechu světa" rozhodla až jedna americká výprava z roku 1998. Dvacátého května instalovala na vrcholu Mt. Everestu jeden z nejmodernějších navigačních satelitních systémů GPS. Po navázání na přesný model naší planety se ukázalo, že vrchol leží asi o něco níže než do té doby uváděných 29 028 stop (8848 m n. m.). Jeho výška se snížila na 8830 metrů nad mořem. Přesto ale Ču-mu-lang-ma stále zůstává o dvě stě dvacet metrů nad nejvyšším bodem K2.

Obdobný "souboj" nyní probíhá také na Marsu. V jeho případě samozřejmě nemáme kosmonauty/geometry, kteří by pomocí teodolitů proměřili celou planetu, ani astronauty/horolezce, jež by na některá místa vynesli detektory GPS. Musíme se spolehnout na patřičně nejistá pozorování z umělých družic.

Ilustrační foto...

Až donedávna byl proto za nejvyšší vrchol červené planety, a vlastně i celé sluneční soustavy, považován štítový vulkán Olympus Mons, jenž se tyčí do výše zhruba 24 kilometrů. Průměr jeho úpatí přesahuje pět set kilometrů, vrchol má šířku asi šedesát kilometrů a tzv. kaldera hloubku až tři kilometry.

V porovnání s ním je největší pozemský vulkán Mauna Loa na Havajských ostrovech jen nenápadným kopečkem. Vždyť je vysoký pouze devět kilometrů (měřeno ode dna Tichého oceánu) a má průměr nejvýše sto dvacet kilometrů.

Nové rozbory záznamů pořízených na sklonku sedmdesátých let americkými sondami Viking Orbiter 1 a 2 však Olympus Mons odsunuly až na druhé místo. Němečtí astronomové W. Zeitler a J. Oberst totiž ukázali, že je o něco nižší než jsme si mysleli -- "pouze" 23 085 metrů. Nejvyšší sopkou na Marsu se tak stal nedaleký Ascraeus Mons s 23 944 metry.

Ilustrační foto...

Jenže tak jednoduché to není. Do sporu totiž vstoupil Mars Global Surveyor, které v uplynulých letech pomocí laserového výškoměru prohmatal celou planetu. Výsledkem je nová "úřední" výška hory Olympus Mons: 21,3 kilometru.

Štítová sopka se samozřejmě "nescvrkla" o celých dvacet procent jen tak. Na vině je především nový, výrazně lepší model planety jako takové. Všechny dřívější odhady totiž vycházely z hypotetické "nulové výšky", definované jako oblasti s tlakem 6,1 milibaru -- tlaku trojného bodu vody, při kterém může tato vzácná tekutina existovat jak v pevném, tak i kapalném a plynném stavu.

Ilustrační foto...

Eliptický model, vůči kterému se proměřovaly "nadmořské výšky a hloubky", vznikl v sedmdesátých letech dvacátého století a už od počátku trpěl řadou nepříjemných problémů. Podléhal lokálním i sezónním klimatickým změnám a k tělesu planety jako takové příliš nepřimykal. Veškerá výšková měření byla tudíž zatížena značnou chybou -- ve výsledku tak byl sklon řady zkoumaných údolí natolik nejistý, že planetologové ani nedokázali odhadnout, kterým směrem mohla téci v minulosti voda...

Díky Mars Global Surveyoru se nyní ukázalo, že střední poloměr planety je zhruba o dva kilometry větší než předpokládal starší model založený na tlaku 6,1 milibaru. "Olympus Mons se tak jeví o něco méně vysoký, avšak jen na úrovni pouhého kilometru," komentoval důsledek David E. Smith, jenž vede tým odborníků kolem laserového výškoměru na palubě umělé družice Marsu.

Ilustrační foto...

Odborníci se proto pokusili spočítat "skutečnou" hladinu hypotetické nulové nadmořské výšky -- tzv. ekvipotenciální plochu, či-li areoid. Zajímavé je, jak se tohle pole chová právě v okolí hory Olympus Mons. V tomto místě se nakupilo tolik hmoty, že by se zde hladina marťanského oceánu -- pokud by samozřejmě existoval -- vyboulila o celý jeden kilometr!

Takže jaká je nová výška sopky Olympus Mons? Pokud bychom brali za základ výše zmíněný aeroid, pak 21,3 kilometru. Pokud bychom ale vzali za bernou minci tzv. referenční elipsoid, který se snaží vyrovnat lokální gravitační odchylky a jenž se používá i u nás, na Zemi, pak hora sahá 22,7 kilometru vysoko. Ať tak, či onak Ascrareus Mons v podobném modelu měří 18,2, resp. 19,2 kilometru. Je tak opět -- a zřejmě i definitivně -- na druhém místě.

Jiří Dušek

| Zdroj: Sky and Telescope a řada dalších IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Večernice – ozdoba Vánoc
Ilustrační foto...
V úterý zakryje Měsíc planetu Saturn
Ilustrační foto...
Welcome home
Ilustrační foto...
Halo, je tam někdo?
Ilustrační foto...
Geovycházky 13
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691