Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Jak najít na obloze stanici Mir?

Ruská orbitální stanice Mir, které bude v polovině března zlikvidována, bývá bez problému viditelná pouhým okem bez dalekohledu, podobná pohybující se hvězdě.

Na stránce www.heavens-above.com si můžete nechat spočítat okamžiky přeletů Miru nad místem, kde se nacházíte. Vyberete si vaše město z databáze (případně zadáte ručně vaše zeměpisné souřadnice) a poté kliknete na odkaz "Mir". Výsledkem bude tabulka se spočítanými přelety pro příštích 10 dní -- něco jak následující příklad:

Ilustrační foto...

Můžete také rovnou kliknout na odkaz: (v rámci republiky se údaje příliš neliší):
Přelety pro Prahu, Brno, Ostravu

Ovšem ne všichni asi máte zkušenosti s hledáním objektů na obloze, a tak si vysvětlíme, co který údaj v tabulce znamená a k čemu je dobrý.

  • Date -- je asi zbytečné vysvětlovat že Feb je únor a Mar je březen :-) Kliknutím na datum získáte jednoduchou hvězdnou mapu s vyznačenou dráhou Miru mezi hvězdami.


  • Mag -- maximální jasnost v magnitudách. Magnituda je jednotka jasnosti, ovšem poněkud neobvyklá -- čím je číslo nižší (resp. zápornější), tím je objekt jasnější. Nejjasnější hvězdy mají kolem 0 mag (Sírius dokonce -1,5 mag), nejslabší okem viditelné dosahují +6 mag. Mir se tedy svou jasností obvykle srovnává s nejjasnějšími hvězdami na obloze! Ale pozor, je to jasnost maximální, dosahovaná většinou až při maximálním přiblížení se Miru k vám, tedy při jeho maximální výšce nad obzorem. Ze začátku a ke konci bývá o dost slabší.


  • Time -- čas (SEČ, v létě automaticky letní), ve tvaru hodiny:minuty:sekundy (sekundy vás u Miru zajímat nemusí, tak rychle zas neletí)


  • Alt. -- výška nad obzorem ve stupních. Je-li objekt přesně na obzoru, má výšku 0 stupňů, máte-li jej přímo nad hlavou, má výšku 90 stupňů (maximum).


  • Az. -- azimut, tedy vodorovný směr, kam se máte dívat. N..sever, S..jih, W..západ, E..východ. Často zde najdete kombinace, tj. např. NW..severozápad, WNW..západoseverozápad (směr mezi západem a severozápadem).


Ilustrační foto...Nyní už tedy víte vše potřebné k tomu, abyste družici na obloze našli. Např. první řádek tabulky tedy čteme takto: 28. února budeme moci pozorovat přelet Miru s maximální jasností 0,1 mag. Stanice začne být vidět v 19:20 hodin SEČ (tedy našeho zimního času) 10 stupňů nad západním obzorem. Maximální výšky (a tedy nejlepší viditelnosti) dosáhne v 19:21 SEČ, kdy bude 38 st. vysoko na severozápadě. V tu chvíli také přestává být pozorovatelná, neboť vletí do zemského stínu, zeslábne a zmizí.

Nejzajímavější je tedy prostřední část tabulky, Max. Altitude. Pokud se v tu dobu podíváte na jasnou oblohu do udaného místa, neměli byste stanici Mir přehlédnout. Časové a polohové údaje ovšem neberte jako dokonale přesné, dráha stanice se v posledních dnech její existence dost rychle mění, takže raději pozorujte s předstihem a na větší části oblohy.

Na zmíněné stránce www.heavens-above.com si také můžete nechat spočítat přelety nové Mezinárodní kosmické stanice, která je podobně jasná jako dosluhující Mir, nebo oslnivé záblesky telekomunikačních družic Iridium. Další informace o pozorování umělých družic pak hledejte i v Návodu na použití vesmíru.

Lukáš Král

| Zdroj: Amatérská prohlídka oblohy IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Rádio IAN: Žeň objevů 2000
Ilustrační foto...
Na kolik přijde?
Ilustrační foto...
inAstroPoradna: pravý a střední rovník
Ilustrační foto...
Pošlete své jméno k planetce!
Ilustrační foto...
Jak je starý vesmír?
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691