Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Jak Spacewatch o planetku přišel

Astronomické projekty věnované hledání blízkozemních asteroidů a komet nám přinášejí stále rozsáhlejší poznatky z kosmického okolí naší Země. Někdy nám ovšem nadělí překvapení vskutku nečekaná.

Ilustrační foto...Arizonský projekt Spacewatch zaznamenal 19. února 2001 nové rychle se pohybující těleso. Jak je obvyklé, podle předběžné efemeridy umístěné na stránce věnované ověřování a potvrzování nově objevených blízkozemních těles (the NEO Confirmation Page) spravované mezinárodním centrem pro sledování planetek the Minor Planet Center, potvrdilo tento objev několik observatoří z celého světa.

Vzhledem k tomu, že těleso bylo poměrně jasné (kolem 16 magnitud), sešlo se jich tentokrát hodně, z Evropy (včetně jihočeské Kleti i pozorovatelů z Ondřejova či z Itálie), i z USA. Už výpočet dráhy publikovaný Garethem V. Williamsem 21. února v cirkuláři MPEC 2001-D28 napověděl znalcům, že půjde o cosi zvláštního. Parametry zahrnující velkou poloosu dráhy 1,01 AU, sklon 0 stupňů (slovy nula) k rovině ekliptiky a výstřednost dráhy 0,02 jsou totiž nepříjemně podobné dráze Země a tak vyvstala možnost, že jde o těleso vyrobeném lidskou rukou. Williamsův výpočet zároveň indikoval těsné přiblížení k Zemi na vzdálenost pouhých 0,0039 astronomické jednotky 23. února 2001.

Následná astrometrická pozorování po 23.únoru ukázala, že těleso jakoby jemně změnilo svou dráhu. Zatímco laik by mohl uvažovat třeba o invazi mimozemšťanů, pracovníky Minor Planet Center na Harvard -- Smithsonianské observatoři hned tak nic neoklame. Začali počítat další varianty dráhy (mimo jiné si je nechali otestovat na Kleti) a ve spolupráci s kolegy z kalifornské JPL začali hledat ve svých análech družici s příhodnou dráhou.

Ilustrační foto...V neděli 25. února 2001 odpoledne už měli Brian Marsden z Harvardu s Jonem Giorginim z JPL jasno. Spacewatch našel kosmickou sondu NASA nazvanou WIND. Kosmická mise WIND je určena k získávání údajů o plasmě, energetických částicích a magnetickém poli pro studium ionosféry a magnetosféry Země.

Jen pro zajímavost: 19. srpna 2000 se WIND přiblížila k Měsíci až na vzdálenost 9300 kilometrů od jeho středu, 23. února 2001 byla v přízemí na vzdálenost cca 580 tisíc kilometrů, tento den byl pohyb WINDu ovlivněn dalším zážehem motoru, proto ty změny v dráze.Má to mnoho důsledků. Jsme schopni najít a detekovat v blízkosti Země i velmi malé těleso o rozměrech řádově desítky metrů. Jsme schopni rychle se informovat o nalezení a výsledcích pozorování takovéhoto tělesa v rámci celé zeměkoule a koordinovat jeho další potřebná pozorování. Hlavně si nedělejme ze spacewatchových kolegů legraci. Sice hledali asteroidy a našli družici, ale je lepší si otestovat tyhle možnosti na kosmické sondě řízené NASA, než si je rovnou vyzkoušet na nějakém "deep impactu".

Další úvahu můžeme směřovat k hustotě kosmického provozu v okolí Země. Blíží se přetížené dálnici. Snímky hvězdné oblohy "přeškrtané" družicemi už nejsou raritou, ale otravou. Provoz na kosmických křižovatkách houstne a stále více potřebuje řízení a dohled mezinárodního kosmického práva.

Jana Tichá

| Zdroj: Observatoř Kleť IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Na Marsu snad oslavíme 50. výročí. Ale víme,
Ilustrační foto...
Když přání je otcem myšlenky
Ilustrační foto...
Saturn jak jej neznáte
Ilustrační foto...
Hledání hranice
Ilustrační foto...
Naposledy...
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691