Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Krása

Snímek pořízený japonským dalekohledem Subaru fascinuje rafinovanou dokonalostí a jemnou propracovaností. Něco tak nadýchaně krásného může stvořit jenom příroda.

Ilustrační foto...Vítejte před naší podivuhodnou tapisérií ze souhvězdí Labutě. Prostřednictvím řady důmyslných detektorů ji nedávno vykreslili během desíti minut(!) pozorovatelé u osmimetrového zrcadla japonské observatoře Subaru na havajské hoře Mauna Kea. Obraz se jmenuje S106 a v infračerveném světle zachycuje krásu stvoření -- stvoření nového stelárního pokolení.

Už na první pohled je jasné, že nejde o nic tuctového. Oblast leží asi dva tisíce světelných roků daleko a ukrývá v sobě velmi masivní hvězdu. Její stáří se odhaduje na pouhých tisíc roků -- ve vesmírných měřítcích tedy pouhé mrknutí levého oka Stvořitele, hmotností ale zhruba dvacetkrát předčí naše Slunce.

Na elektronické malbě však tohoto stelárního budulínka budete hledat marně. Ukrývá se ve světlém chomáči horkého plynu, který pod vlivem záření uniká od hvězdy a vykresluje jakési pokřivené přesýpací hodiny. Její ultrafialové fotony v bezprostředním okolí nutí svítit všudypřítomný vodík a dávají tak za vznik tzv. oblasti HII -- oblasti ionizovaného vodíku. V okrajových částech mlhoviny, kam už většina těchto energetických projektilů nedoletí, se ale uplatňuje rozptyl světla na prachových částicích. Proto má tato část modré zabarvení.

Při pečlivém studiu vám také určitě neuniknou stovky slabých, mladých objektů kolem centrální stálice. Jejich hmotnost se odhaduje na méně než 0,08 Slunce. Proto v nitru nikdy nezažehnou jaderné reakce a proto jsou odsouzeny ke smutnému údělu hnědých trpaslíků. Chladnout a chladnout... Ten nejlehčí z nich -- alespoň dle japonských odborníků -- je pouze desetkrát větší než Jupiter.

Jiří Dušek

| Zdroj: NAOJ News IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
O sobotním dění nad Třešňovou ulicí
Ilustrační foto...
Objevte si Discovery
Ilustrační foto...
Jak mě honily fotony aneb Fotovíkend
Ilustrační foto...
Strašidlo tmy v odpovědích
Ilustrační foto...
Planety zvou na ranní kávu: repete
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691