Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Báječné měsíční atlasy online

Pokud zrovna nemáte v kapse přebytečných 400 dolarů a přesto si chcete prohlédnout jedny z nejlepších fotografických atlasů Měsíce, stačí, když se k nim proklikáte. Neváhejte, stojí to za to!

Ilustrační foto...Sledovat některá měsíční zákoutí opravdu ve velkých detailech není vůbec snadné. Je k tomu zapotřebí velký dalekohled, klidný obraz a v neposlední řadě i vhodné sluneční osvětlení dané oblasti a patřičná dávka štěstí. Co když ale potřebujeme srovnávat vybrané útvary za různého osvětlení najednou? Dokud nebudeme umět na dálku hýbat Měsícem či Sluncem, tak se nám to asi nepodaří, takže si musíme pomoci kvalitním snímkem nebo kresbou.

Jejich pořízení však vyžaduje hodně trpělivosti a probdělých hodin u dalekohledu. Naštěstí ještě existuje jedna možnost, jak přírodní zákony obejít -- měsíční fotografické atlasy. Na trhu jich však není v současné době příliš mnoho a pokud ano, musíte kvůli nim sáhnout hodně hluboko do kapsy.

Pro opravdové fajnšmekry existuje i několik obsáhlých fotografických atlasů staršího data, které vyšly ve velmi omezených nákladech. Bohužel, běžný smrtelník se k nim dostane jen velmi sporadicky. Jedním z takových pokladů je i "Lunar Orbiter Photographic Atlas of the Moon“. Jak už napovídá samotný název, podkladem pro toto dílo se staly snímky sond programu Lunar Orbiter, který se rozběhl počátkem šedesátých let a měl za úkol detailně zmapovat přivrácenou i odvrácenou stranu našeho souseda.

Mezi hlavní poslaní programu patřil pochopitelně i výběr vhodných míst pro přistání kosmonautů mise Apollo. David Bowker a Kenrick Hughes z NASA Langley Research Center vybrali nejlepší snímky posledních dvou Orbiterů (IV. a V.) a sestavili z nich 675 listový atlas, mapující přivrácenou i odvrácenou stranu. V roce 1971 bylo toto velmi rozsáhlé dílo publikováno Americkou vládní tiskovou kanceláří jako speciální publikace NASA č. 206. Atlas se tak mohl dostat k poměrně širokému okruhu zájemců za nepříliš vysokou cenu.

Ilustrační foto...

Měsíční a planetární institut dlouhou dobu vlastnil jeho přebytečné kopie, které byly postupně rozebírány během vědeckých konferencí o Měsíci. Mezi studenty od té doby kolují jeho mnohonásobné kopie. Dnes je už téměř nemožné tento atlas získat a pokud ano, pak se jeho cena pohubuje kolem 400 USD!

Zájemci o studium měsíčního povrchu se však letos dočkali nečekaného překvapení: "Lunar Orbiter Photographic Atlas of the Moon" se téměř v celém svém rozsahu objevil na Internetu! V jeho online verzi nechybí ani vyhledávání podle útvarů, selenografických souřadnic nebo dokonce podle identifikačního čísla snímku. Dá se říct, že digitální verze tohoto díla je dokonce přehlednější a užitečnější než jeho nákladná papírová verze!

Zásluhou Měsíčního a planetárního institutu se elektronické podoby dočkal i další fantastický "Consolidated Lunar Atlas". Podkladem pro toto dílo se naopak staly snímky z pozemských observatoří. První část obsahuje ty nejlepší záběry z Catalina Observatory (Arizonské univerzita), pořízené pomocí 61palcového dalekohledu. Druhá část zobrazuje nádherné detaily měsíčního úplňku astrometrickým dalekohledem podobných parametrů z U.S. Naval observatory ve Flaggstaffu.

Ilustrační foto...Autory atlasu jsou Gerard Kuiper, Ewen Whitaker, Robert Strom, John Fountain a Stephen Larson a pod hlavičkou Lunar and Planetary Laboratory a University of Arizona Press vyšel roku 1967. Možná vám některé z fotografií budou připomínat skvělé reprodukce Antonína Rükla z jeho Atlasu Měsíce (Aventinum 1991), protože právě ony se staly pokladem pro mnohé z nich.

I když od poloviny šedesátých let, kdy atlas vznikal, už povrch Měsíce mapovalo mnoho misí (od Orbiterů, přes Apollo až po sondu Clementine z roku 1994), představuje dnes Consolidated Lunar Atlas (dále jen CLA) velmi cenný vědecký materiál. Ukazuje totiž přivrácenou stranu za různých světlených podmínek od svítání po západ Slunce. Zatímco sondy Lunar Orbiter snímaly měsíční povrch v oblastech blízko hranice světla stínu, obrázky z Clementine (digitální atlas z této sondy najdete zde) ukazují Měsíc za strmého osvětlení. V obou případech se jedná o velmi odlišné světelné podmínky, které nám dohromady podávají téměř úplný pohled na jednotlivé měsíční útvary.

Příkladem může být snímek z Lunar Orbiteru IV. (133-H2), který zachycuje zajímavé zákoutí západně od kráteru Copernicus. V CLA je tato oblast přistižena za odlišných světelných podmínek na listu č. D20. Vynikají na něm tři velké lunární dómy (5 mm na originální fotografii, 12 km na skutečném Měsíci). Na snímku z Lunar Orbiteru jsou dva dómy dobře zřetelné, ale třetí je takřka neviditelný. Zdá se nepochopitelné, že tento velký dóm není na snímku z Lunar Orbiteru vidět, ale za všechno může šikmé osvětlení na snímku D20, které je pro rozlišení podobných plochých útvarů nezbytné.

Potrapte tedy své linky a dopřejete si fantastických pohledů na povrch našeho nejbližšího vesmírného tělesa -- byť jen digitální.

Pavel Gabzdyl

| Zdroj: Podle materiálů Lunar and Planetary Institute IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
O sviceni 52
Ilustrační foto...
Volné místo v Ondřejově
Ilustrační foto...
Již dva roky jsme plnoletí
Ilustrační foto...
Znovunalezený Hermes
Ilustrační foto...
STO TISÍC
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691