Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Země v dohledu!?

Na jaře roku 1998 vyřkl současný viceprezident Spojených států Al Gore zajímavý nápad: Postavit družici, která by nepřetržitě monitorovala zemský povrch. Návrh se stal terčem kritiky coby nesmyslný výstřelek politika na počátku volební kampaně. Politicky pohřbený projekt ale v těchto dnech dostal naprosto nečekanou odbornou injekci americké Národní akademie věd, která prostřednictvím renomovaných odborníků došla k závěru, že se jedná o technologicky zajímavou, hodnotnou a unikátní misi, která získá informace o energetické rovnováze naší planety a efektech na celkové klima. Podívejme se proto, jak vypadá dva roky po svém mediálním zrození.

Ilustrační foto...Malá observatoř byla pojmenována po námořníku Juanu Rodriguezovi Bermejo de Trianovi z Kolumbovi vlajkové lodi Santa Maria, jenž první -- 12. října 1492 -- zahlédl pevninu "Nového světa". Odpoutá se z paluby jednoho z amerických raketoplánů počátkem příštího roku a prostřednictvím motorku na pevná paliva se vyhoupne do tzv. Lagrangova bodu L1, jeden a půl milionu kilometrů daleko od Země směrem ke Slunci. Tato pozice ji totiž zajistí nepřetržitý výhled na osvětlenou polovinu naší planety.

Hlavní zbraní Triany bude kamera, která každé čtvrt hodiny pošle na Internet jeden záběr celého disku naší planety. Lidé tak vyjma krátkých průletů meziplanetárních sond Galileo, Cassini či NEAR a pradávných výprav Apollo po dlouhé době získají všeobecně dostupný výhled na celou Zemi. Snímat se bude v několika kanálech pomocí objektivu o průměru třicet centimetrů, které zvládne v rovníkových oblastech rozlišení osm kilometrů na pixel.

Ilustrační foto...Kromě toho však s sebou vezme i jeden velmi zajímavý detektor, který pro odborníky pohlídá množství energie vyzařované planetou. Podobné monitorování se kupodivu dělalo už v minulosti, avšak na rozdíl od nové "Al Gorovy" hlídky se však počítalo z tisíců měření družic na nízkých oběžných dráhách či meteorologických satelitech zavěšených nad rovníkem. Do třetice své místo na palubě Triany najde i detektor ke sledování magnetického pole a slunečního větru, který se tak stane předsunutou hlídkou proti blížícím se oblakům nabitých částic ohrožující plejádu umělých družic.

Osud sondy Triana, bezesporu velmi zajímavé výpravy, se stal v minulém roce součástí politického boje. Na návrh republikánských senátorů totiž NASA v květnu loňského roku přišla o 32 milionů dolarů určených právě na tento projekt. Nové hlasování na podzim však dopadlo o něco lépe: Úřad dostal pokyn zastavit práci na observatoři do okamžiku, kdy její smysluplnost nepotvrdí nezávislí odborníci z Národní akademie věd. A protože odtud vycházející studie, která se dostala na světlo Alláhovo právě v těchto dnech, Trianu nepovažuje za blbost, zdá se že má sonda opět zelenou. Doslova se zde uvádí, že "satelit monitorující nepřetržitě celou osvětlenou polokouli Země má vysokou vědeckou hodnotu". Zpráva potvrzuje, že výprava přispěje ke kvalitnějšímu sledování životního prostředí, rozsáhlých požárů, aktivity nejrůznějších vulkánů i k předpovědím "počasí na Slunci" a jeho vlivu na Zemi. "Celá koncepce experimentu s řadou novinek je sice poněkud riskantní, ale v případě úspěchu poskytne množství unikátních vědeckých příspěvků," uvádí se doslova.

Samotná NASA je nyní pod značným tlakem -- výprava má začít s počátkem příštího roku, takže není divu, že bez ohledu na výsledky zprávy jsou už do výroby zadány některé části hardwaru, včetně přístrojů. Odlet je zatím plánován na leden 2001.

Jiří Dušek

| Zdroj: Internet, Triana Mission IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Tisícročná haluška -- díl třetí
Ilustrační foto...
NGC 7023
Ilustrační foto...
Jednou a dost?
Ilustrační foto...
Vesmírný týden 2005 / 25
Ilustrační foto...
Týden s Vesmírem 33
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691