Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Perla v oleji

Od havárie tankeru Jessica, který ropnými produkty ohrozil biologickou perlu naši planety -- souostroví Galapágy, uplynul už téměř měsíc. Katastrofa si podle ekvádorských a amerických záchranářů sice vyžádala jen devět zvířecích životů, ale její skutečné následky jsou zatím viditelné jen pod mikroskopem nebo z oběžné dráhy.

Ilustrační foto...První dějství ekologické katastrofy začalo již v noci 16. ledna, kdy téměř šedesátiletý kapitán tankeru Jessica přehlédl maják a najel v zátoce u ostrova San Cristóbal na mělčinu. Kapitán lodi Tarquino Arevalo svou vinu veřejně přiznal, dokonce vyzval obyvatele Galapág, aby ho "zabili, pokud chtějí zabíjet".

Tanker převážel 600 tisíc litrů nafty a 300 tisíc litrů motorového paliva označovaného jako IFO 120. Jeho nebezpečný náklad bezprostředně po havárii začal vytékat do okolního moře a zamořil oblast o rozloze více než 1500 kilometrů čtverečních. Ředitel ekvádorského obchodního námořnictva Gonzalo Vega dokonce varoval před výbuchem paliva a tím i celé lodi.

Celá havárie byla o to smutnější, že se odehrála v blízkosti souostroví Galapág. Tato skupina sopečných vrcholů vyčnívajících nad hladinu Tichého oceánu totiž představuje složitou kombinaci biologických, klimatických a geologických sil, které daly za vznik jednomu z nezajímavějších míst naší planety.

Od roku 1934 je tento komplex -- třinácti velkých, šesti malých a množství drobných ostrovů -- přírodní rezervací, od roku 1959 národním parkem a v roce 1978 je organizace UNESCO vyhlásila za součást světového přírodního dědictví. Zásluhou izolace souostroví se zde vyvinula jedinečná fauna a flóra. Devadesát procent plazů a asi polovina tamních druhů hmyzu a ptáků nežije ve volné přírodě nikde jinde na světě, než právě na těchto ostrovech.

Není divu, že se jim říká také Enchanted Islands (Okouzlující ostrovy). Vždyť i slavný přírodovědec Charles Darwin, který na ostrovy zavítal v roce 1835, si připadal jako v ráji. Zdejší živočišné i rostlinné druhy poskytly ostatně Darwinovi cenný materiál pro studium vývoje druhů a formulování jeho evoluční teorie.

Ilustrační foto...

I když rozsah této ropné havárie zdaleka nebyl tak velký jako v případě mnohých jiných (viz tabulka), mohou její následky narušit velmi vzácný a křehký ekosystém tohoto jedinečného souostroví. Ředitel Institutu enviromentální toxikologie a chemie na Západní Washingtonské univerzitě Wayne Landis například upozornil, že škody na ptácích a savcích jsou sice nejvíce zřetelné, ale představují pouze malou část ekologického systému.

Toxické látky jsou totiž nebezpečím nejen pro "velké" živočichy, ale pochopitelně i pro bezobratlé, řasy a rovněž pro celou řadu dalších obyvatel vodního světa. Důležitým článkem v tomto řetězci tvoří mikroskopický fytoplankton, který obývá horní hladiny oceánu.

Na základě snímků z amerického detektoru SeaWIFS (Sea-viewing Wide Field-of-view Sensor) a přímých měření u pobřeží ostrovů vědci odhalili, jak tito malí živočichové na havárii zareagovali. Senzory umístěné na satelitu, které mají rozlišovací schopnost kolem jednoho kilometru čtverečního pochopitelně nemohou rozlišit jednotlivé mikroby, ale odhalí zbarvení mořské vody, které úzce koresponduje s množstvím chlorofylu a jiného rostlinného barviva. Čím více fytoplanktonu, tím víc je moře zelenější.

Ilustrační foto...

Provázanost jednotlivých součástí ekosystému je samozřejmě značná, a proto jejich zotavení po ropných haváriích trvá řadu let. Příkladem je ropná katastrofa Exxon Valdez poblíž Aljašky z roku 1989, která zcela ochromila a nabourala složitý koloběh pobřežního života. Odborníci tudíž odhadují, že celková obnova ekologického systému pobřeží zasažených Galapážských ostrovů (Santa Fé, San Cristóbal a Plaza) bude trvat nejméně dva nebo tři roky. Za stejnou dobu možná pod hladinou zmizí i vrak tankeru Jessica, který bohužel nelze odtáhnout na volné moře a tam potopit. Podle velitele záchranného týmu americké pobřežní stráže Eda Stantona zůstane součástí útesu a postupně poskytne útočiště mnohým rybám, tuleňům a mořským ptákům.

Pavel Gabzdyl

| Zdroj: Podle NASA News a CNN Europe IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Kometa Barnard po 120ti letech
Ilustrační foto...
Podivný tanec poblíž Jupitera
Ilustrační foto...
Kvartet je kompletní
Ilustrační foto...
Miniaturní planetární systémy
Ilustrační foto...
Kam za kosmonautikou v květnu?
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691