Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Nanebevstoupení snadno a rychle

Cest, jak umístit své jméno jednou provždy mezi hvězdy, je hned několik. Každá z nich má své pro a proti.

Ilustrační foto...Jakým způsobem zajistíte, aby se vaše jméno, příjmení a třeba i nějaký ten krátký vzkaz dostalo na vesmírnou věčnost? Můžete si koupit dalekohled, postavit hvězdárnu někde na odlehlém místě a při systematických prohlídkách hvězdné oblohy doufat, že objevíte novou kometu. Mezinárodní astronomická unie -- jediná autorita tohoto druhu -- totiž vlasatice pojmenovává podle objevitelů. Resp. nejvýše dvou pozorovatelů, kteří jako první podají zprávu o její existenci do Centrály mezinárodních astronomických telegram v americké Cambridge.

Pokud byste ale při vaši systematické a zcela jistě hodně dlouhé přehlídce narazili na novou planetku, nejásejte. V tom případě ji sice můžete pojmenovat, avšak ne po sobě. Schvalovacím řízením mezinárodní komise, ve které mimochodem sedí i redakční kolegyně Jana Tichá z kleťské observatoře, každopádně projdou jenom některé návrhy, jež splňují řadu kritérií. Jistou možností je skamarádit se s jiným objevitelem planetek a doufat, že si zvolí právě vaše jméno. -- To jen tak pod čarou.

V moderní době, době internetu a elektronických médií, se však nemusíte omezovat jenom na komety a planetky. I když se jedná o zřejmě nejjistější způsob, zato však s velmi dlouhým pořadníkem... Na nic proto nečekejte a pošlete své jméno do vesmíru na palubě některé z meziplanetárních sond.

Tahle bezesporu zajímavá nabídka se zřejmě poprvé zrodila v týmu, jenž připravoval sondu Cassini k planetě Saturn a pouzdro Huygens pro měsíc Titan. Na palubě s sebou nese CD ROM nejen se jmény různých lidí, ale též vzkazy a krátkými audio ukázkami. Stříbrný disk je součástí observatoře, která se v listopadu roku 2004 snese na padáku do neznámého prostředí Titanu.

Podobnou hru rozehráli internetoví uživatelé u Mars Polar Landeru, na jehož CD se posbíralo téměř milion jmen. Jet Propulsion Laboratory, která měla celou výpravu na starosti, navíc na webovských stránkách automaticky generovala atraktivní certifikát, jenž si mohl každý zúčastněný vytisknout a strčit někam za rámeček.

Bohužel, tahle mise nedopadla příliš dobře. Vinou řady chyb se Mars Polar Lander zřítil příliš velkou rychlostí na povrch Marsu a byl neopravitelně poškozen. Jestli se "vzácné" CD rozbilo na tisíc kousků či zůstalo neporušené, samozřejmě nevíme. Ruku na srdce, ono ani není jisté, jak dopadla sonda jako taková.

NASA se z této chyby poučila, chystá nové výpravy a na jejich palubách i nové disky. Právě v těchto chvílích proto můžete umístit své jméno na CD, se kterým k červené planetě odletí Mars Exploration Rover. I k němu si můžete vytisknout pěkně kýčovitý certifikát.

Po pravdě řečeno, existují i jiné způsoby, jak se dostat mezi hvězdy. Pokud se z vás stane osoba světového významu a pokud budete několik let po smrti, můžete se od Mezinárodní astronomické unie dočkat nějakého toho kráteru na některém z těles sluneční soustavy.

Stejně tak lze našetřit tak padesát dolarů, poslat je na účet jedné z řady obskurních zahraničních firem, které podle vás "ve stelárním registru" pojmenují slabou hvězdičku, a za odměnu vám pošlou i osvědčení o vlastnictví. Nebude však mít větší cenu než onoho potištěného papíru.

No a pak je tady ještě jedna přímá cesta. Využijte servisu "mezihvězdného vysílání" amatérské skupiny Bentspace z kalifornského Sacramenta. Sice si nemůžete vybrat konkrétní cíl, ale na druhou stranu prostřednictvím jejich malé antény můžete zdarma do vesmíru odvysílat až tisíc slov.

A samozřejmě -- je zde ještě jedna mnohem výkonnější cesta. Stačí ve vysílání některého z rádií vyslovit své jméno. Dobře si ale zkontrolujte, zda jde skutečně o FM stanici. Právě ty totiž vysílají na vlnových délkách, pro které je zemská atmosféra průhledná. Na jejich vlnách se pak bude vaše jméno mezi hvězdami vznášet navěky. Tedy dokud ho nesetře všudypřítomné rušení.

Jiří Dušek

| Zdroj: Sky and Telescope a další IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Žeň objevů 2000 -- díl šestý
Ilustrační foto...
Pět planet po západu Slunce
Ilustrační foto...
Horké zprávy IAN
Ilustrační foto...
Astronomické částky VI
Ilustrační foto...
Rozsypaná stavebnice vesmíru
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691