Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Valašské Mikro

Minulý víkend proběhla na hvězdárně ve Valašském Meziříčí tzv. mikroexpedice. Tradiční setkání pozorovatelů a přátel noční oblohy tentokráte zajistila Meziříčská hvězdárna a Valašská astronomická společnost ve spolupráci s Amatérskou prohlídkou oblohy.

Podobná víkendová setkání, která se podle možností organizují třikrát až čtyřikrát ročně, volně navazují na letní astronomický tábor v Úpici a pomáhají mladým zájemcům o astronomii prohloubit znalosti teoretickou i praktickou formou. Pro mnohé je to rovněž výborná příležitost, jak poznat zázemí některých hvězdáren a seznámit se s novými přáteli.

Vše začalo v pátek 2. února večer, kdy byla v programu prohlídka celého komplexu hvězdárny. Účast byla poměrně slušná (asi 26 mikroexpedičníhů), k radosti organizátorů se zde našly i zcela nové tváře. Poté domácí Libor Lenža předal slovo Pavlu Gabzdylovi, který nám dělal po celou dobu akce milého průvodce a pořadatele, ale také i topiče a hostitele.

Z avizovaného pozorování bohužel sešlo, po obloze se proháněla jen zlověstná oblačnost. Bylo tedy nutno sáhnout po náhradním programu, jenž obstaral Tomáš Havlík přednáškou o vulkanické činnosti naší planety. Podrobný výklad, doprovázený videoprojekcí a zpětným projektorem, zakončil krásnými diapozitivy z jeho vlastní výpravy na Liparské ostrovy. Po skončení následovalo krátké pozorování Měsíce a Jupitera -- víc nám počasí nedovolilo.

Ilustrační foto...

V sobotu dopoledne nám Pavel Gabzdyl přednášel o pozorování zákrytů hvězd Měsícem a po vydatném obědě následovalo povídaní Jiřího Duška o radách pro začínající pozorovatele. Představil zde mimo jiné i velmi užitečnou internetovou přílohu publikace "Návod na použití vesmíru", která navazuje na stejnojmennou publikaci vydanou brněnskou hvězdárnou. Následovalo vystoupení současného koordinátora Amatérské prohlídky oblohy Marka Kolasy, o tom, jak pozorovat zajímavé objekty noční oblohy, a posledních dvacet minut pak vyplnila "reklamní kampaň" APO a nábor nových členů.

Jelikož nám ani sobotní večer nenabídl krásy nočního nebe, strávili jsme "pozorovací blok" opět v přednáškovém sále. Stejně jako předešlý večer měl i tentokrát hlavní cestovatelské slovo Tomáš Havlík. Na programu bylo poutavé líčení výpravy na Kavkaz a jeho nejvyšší vrchol -- Elbrus. Nutno dodat, že některé zážitky byly opravdu svérázné a nejednou rozpoutaly vlny bouřlivého smíchu všech přítomných. Mluvilo se však i o astronomii (šestimetrový dalekohled, velká neutrinová observatoř apod.). Tomovo povídání, včetně fotek ve mně zanechalo opravdu zvláštní dojem.

Nedělní dopoledne opět patřilo P. Gabzdylovi, který nás seznámil se zajímavostmi měsíčního úplňku. Kolem poledne celý program skončil a účastníci se vydali pozvolna i chvatně ke svým domovům. Rád bych poděkoval, a myslím že nejen za sebe, hvězdárně ve Valašském Meziříčí za umožnění celé akce, všem přednášejícím (obzvláště Pavlovi za trpělivost) a ostatním za velice příjemnou a pohodovou atmosféru, která se linula během těch tří dní a nocí. Snad zase někdy příště!

Leon Miš

 IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Několik vět: Petr Pravec, Zdeněk Pokorný
Ilustrační foto...
Projekt Pierre Auger Observatory II
Ilustrační foto...
Rádio IAN: Záhada slunečních neutrin
Ilustrační foto...
Odklad mise k HST, dalekohled opět v provozu...
Ilustrační foto...
Střípky z GA IAU
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691