Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Atlantis na hřbetu s Osudem

Start amerického raketoplánu je pokaždé nesmírně zajímavá podívaná. To co v noci ze středy na čtvrtek předvedl Atlantis se ale zapíše do dějin pozemské kosmonautiky. Kouřová stopa nádherně ozářená zapadajícím Sluncem se stala jasným znamením, že k Mezinárodní kosmické stanici putuje další klíčový modul: laboratoř Destiny.

Ilustrační foto...Atlantis s válcovým modulem Destiny je skutečně další klíčovou výpravou: pokud se zdaří, definitivně tak vyčistí cestu k vědeckému výzkumu na oběžné dráze. Laboratoř váží šestnáct tun a na zakázku ji vyrobila firma Boeing. Jejím úkolem je poskytnout zázemí k později instalovaným experimentům, které budou využívat prostředí mikrogravitace. Současně poslouží jako "most" s výpočetní technikou a komunikačním zařízením pro monitorování a kontrolu kritických komponentů celého komplexu.

"Laboratoř je skutečným základem pro výzkum na stanici a pro většinu kontrolních mechanismů," komentoval význam modulu Thomas Jones, jeden z dvojice astronautů, kteří budou ve vesmíru Destiny instalovat.

Nový díl má na délku osm a půl metru a v průměru měří jenom o čtyři metry méně. Bez diskuze se jedná o zřejmě nejkomplikovanější ruskou či americkou součást jakékoli orbitální základny, která kdy spatřila světlo světa. S účtem 1,4 miliardy amerických dolarů jde současně i o bezkonkurenčně nejdražší výrobek tohoto druhu.

Laboratoř poskytne místo pro třináct zařízení o velikosti ledničky a zhruba stejný počet výkonných počítačů, kteří budou monitorovat prostředí stanice a komunikovat s řídícím střediskem. Její součástí je i půlmetrové speciální okno s opticky čistého skla s výhledem na Zemi.

Destiny spolu s instalovanou technikou bude také ovládat kvartet masivních gyroskopů, který zvládne měnit orientaci celé stanice: ať už při návštěvě raketoplánu, tak i při příletu lodí Sojuz s lidskou posádkou či dopravních Progressů. Tím se zvýší stabilita základny, navíc se ušetří drahé palivo.

Současně dojde k další významné změně. Až dodnes zaobstarávalo orientaci, výšku i celou další kontrolu letu prostřednictvím modulů Zarja či Zvězda ruské řídící centrum poblíž Moskvy. S příletem Destiny, aktivací gyroskopů a instalování dvou výkonných antén ale štafetový kolík formálně převezme Johnsonovo středisko kosmických letů v americkém Houstonu. Rusové od té chvíle budou kontrolovat pouze operace v ruském segmentu, samozřejmě včetně obsluhy lodí Progress a Sojuz.

Ilustrační foto...

Atlantis odlétl s mírným zpožděním jedné minuty a 46 sekund za ne zcela ideálních větrných podmínek. Mezinárodní kosmická stanice přitom nad Kennedyho kosmickým střediskem na Floridě prolétla jenom pět minut předtím. Pokud se nestane nic špatného, pak raketoplán k základně dorazí v noci za pátku na sobotu.

Skutečná práce ale přijde na řadu až následující den. Během prvního výstupu do kosmického prostoru astronauti za pomocí dálkového manipulátoru připojí Destiny na modulu Unity. Po kontrole posádka propojí současné prostory základny s laboratoří a začne postupně aktivovat tisíce nejrůznějších zařízení.

Během dalších dvou vycházek pak kosmoplavci dodělají úpravy na povrchu modulu a připraví zázemí pro další vycházky do volného prostoru. Atlantis se od stanice odpojí 16. února a na Zemi se vrátí o dva dny později.

Jiří Dušek

| Zdroj: NASA news a další IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Messierovskému maratónu letos počasí nepřálo
Ilustrační foto...
Návod na použití vesmíru V
Ilustrační foto...
Nový pohled na atmosféru Venuše
Ilustrační foto...
Žeň objevů 2004 - E
Ilustrační foto...
Oslavy ve velkolepém stylu
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691