Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Pioneer 10 se loučí

Naděje, že se podaří navázat kontakt s jednou z nejvzdálenějších meziplanetárních sond, začíná velmi rychle mizet.

Ilustrační foto..."Skutečně jsme se dostali až na samou hranici možností sondy," komentoval současnou situaci Bob Ryan z Jet Propulsion Laboratory v kalifonské Pasadeně, která má na starosti navigaci a sledování Pioneeru 10 od jeho startu v březnu 1972. "Signál jsme od ní nezachytili od loňského léta."

Inženýři a vědci tak v těchto chvílích sází na jednu z posledních možností: několik dalších rádiových prohlídek, které se uskuteční v následujících dvou měsících. Pomocí speciální sítě radioteleskopů Deep Space Network, která zajišťuje komunikaci s celou řadou dalších amerických misí, vyšlou směrem k Pioneeru 10 výrazný signál, aby se opět ozval. Za dalších 22 hodin pak budou čekat, zda skutečně neposlechne. Sonda se totiž nachází přes 11 miliard kilometrů daleko, takže k ní jakákoli informace letí rychlostí světla 11 hodin a 21 minut.

Ilustrační foto...Pioneer 10 se na svoji -- původně pouze 21 měsíců dlouhou cestu k Jupiteru, vydal třetího března 1972. Jako první lidský výrobek proletěl pásem asteroidů a čtvrtého prosince 1973 premiérově navštívil největší planetu sluneční soustavy Jupiter. Mezi jeho nejzajímavější výsledky patří několik set snímků planety a dvojice portrétů Ganyméda. Při těsném průletu -- 140 tisíc kilometrů nad horní vrstvou mraků -- byl dokonce vlivem silné radiace částečně ochromen.

Gravitační pole Jupiteru tehdy Pioneer 10 urychlilo natolik, že se dostal na hyperbolickou dráhu a časem opustí Sluneční soustavu. Směřuje směrem ke hvězdě Aldebaran ze souhvězdí Býka. Odhaduje se, že za sto tisíc let, kdy se vzdálí více než dva světelné roky od Slunce, jeho pohyb zcela ovládne gravitační pole Galaxie.

Po návštěvě Jupiteru se sonda věnovala studiu slunečního větru (nabitých částic proudících od Slunce) a kosmického záření. Její měření přitom skvěle doplňovala informace z obou sond Voyager, které se nacházejí na opačné straně sluneční soustavy. Navíc sloužila také jako tréninkový cíl, třeba pro operátory sledující známý Lunar Prospector.

Už několik posledních roků bylo ale jasné, že je Pioneer 10 na konci s dechem, vždyť. jeho zdroje elektrické energie byly prakticky na nule. A skutečně. První problémy se objevily 8. července loňského roku.

Ilustrační foto...Pioneer 10 nejdříve zaslal velmi zajímavá data z Geiger-Müllerova čítače, jenž číhá na nabité částice. Ty opět ukázaly, že se sonda stále ještě nachází v tzv. heliosféře -- bublině, kterou v mezihvězdném prostoru vyfukuje sluneční vítr. Následující den byl k observatoři poslán příkaz, aby pomocí korekční trysky upravila orientaci hlavní komunikační antény směrem k Zemi. Řada náznaků však ukazuje, že k tomu už nedošlo.

V srpnu se podařilo rádiový signál, vysílaný Pioneerem 10 opět zachytit, bohužel však bez jakéhokoli vědeckého užitku. Totéž se nezdařilo ani při poslední příležitosti -- 16. ledna.

Na ohromující dálku, která nás od tohoto meziplanetárního průkopníka dělí, se samozřejmě jakákoli diagnóza dělá jenom hodně těžko. Je možné, že závadu má na svědomí neúspěšný korekční manévr, stejně tak mohl drtivému chladu podlehnout některý z klíčových detektorů. Nevíme.

O navázání kontaktu se v únoru a březnu pokusí i třistametrový radioteleskop v portorickém Arecibu. Nicméně největší šance se dávají síti speciálních antén Deep Space Network. Ta však zajišťuje spojení pro celou řadu mnohem důležitějších misí s výrazně vyšší prioritou. "Období, kdy můžeme kontaktovat Pioneer 10, se překrývají s komunikačními okny pro Galileo a Cassini. Vzhledem k naší velmi malé prioritě je proto těžké získat nezbytný čas sítě radioteleskopů. V tomto ohledu jsme na posledním místě těch nejchudších," komentoval situaci Bob Ryan.

Mezi ty, kteří doufají v obnovení kontaktu s Pioneerem 10, patří i James Van Allen z University of Iowa, který je hlavním autorem jediného dnes funkčního experimentu na palubě: Geigerova-Müllerova čítače. Uvidíme. Pokud se to ale nepodaří v několika následujících měsících, bude osud mise zpečetěn. Pioneer 10 potká stejný osud jako v listopadu 1995 stejnojmennou jedenáctku.

Jiří Dušek

| Zdroj: Space.com a další IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Sluneční erupce a trojrozměrný model CME
Ilustrační foto...
STS-123: Endeavour – souhrnné informace
Ilustrační foto...
V ohnisku: Meteory
Ilustrační foto...
Planetky na Kleti
Ilustrační foto...
Zatmění Měsíce on-line
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691