Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Desátá planeta existuje!

Ale nenechejte se zmást. Leží plných sto padesát světelných let od Slunce v souhvězdí Pegas. Ovšem teprve u ní mohou lidé konečně bez dalších podmínek hrdě prohlásit: Pozorovali jsme první extrasolární planetu v historii! Pojďme se však podívat, jak se takový objev dělá, nahlédněme přímo do kuchyně lovců duchů a šumu v astronomických datech.

Asi nejrozšířenější a zatím nejúspěšnější metoda detekce těles obíhajících kolem ostatních hvězd je založena na spektroskopickém pozorování. Díky dopplerovu efektu pozorujeme postupné vychylování spektrálních čar pozorované hvězdy směrem k červenému a pak zase k modrému konci spektra. Celý děj se periodicky opakuje, vlivem oběhu stálice kolem těžiště celého systému dalších těles. Pokud by byla hvězda v prostoru samotná, nemohli bychom pochopitelně pozorovat žádné takové "potácení", nebyl by důvod, aby se těžiště pohnulo směrem pryč z jádra hvězdy, ale pokud se někde poblíž nachází další zdroj gravitačního pole, tedy druhá hvězda nebo těžká planeta, můžeme tímto způsobem určit některé základní parametry systému. Ovšem kdo ví, co to vlastně z hvězdou hýbe, respektive, co ji nutí obíhat po elipse kolem společného těžiště?

Bohužel naše technika není dostatečná k tomu, abychom mohli přímo snímat tento tajemný zdroj gravitace, jak tomu bývá ve většině sci-fi filmů. V nich se prostě namíří dalekohled a nasnímá jakýkoli objekt v kvalitě, jako by byl za humny. Představte si planetu velikosti Země ve vzdálenosti jednoho světelného roku. Úhel, pod kterým ji uvidíte, bude roven asi jedné stomilióntině stupně. Bohužel, to je příliš málo i do budoucnosti, takže astronomové se musí uchýlit k více či méně přímým metodám. Úplně nejlepší ale je, pokud se jim podaří zkombinovat dva nezávislé způsoby pozorování -- pak mohou s velkou pravděpodobností tvrdit, že napozorovali to, co předpověděli.

Přesně to se podařilo týmu Grega Henryho a Geoffa Marcyho. Marcy a jeho spolupracovníci objevili výchylky spektrálních čas u hvězdy HD 209458 , která se nachází asi sto padesát světelných let daleko v souhvězdí Pegas. Na základě spektroskopických pozorování předpověděli existenci tělesa, jehož oběžná dráha by mohla být nakloněna tak, že v určité fázi přejde tajemné těleso přes kotouč hvězdy a způsobí tak vlastně její zatmění. To se projeví zeslabením světla, které lze pozorovat pomocí fotometrických detektorů, jako je například čip CCD kamery. A to se podařilo Henrymu. V dobu, kterou předpověděli jeho kolegové, namířil na systém jeden z robotických teleskopů, jež má na starosti a skutečně se u podařilo pozorovat změny jasnosti! Kombinací těchto dvou pozorování dospěli astronomové k tomu, že těleso, planeta, obíhá s periodou asi 3,2 dne kolem gravitačního centra, že je asi o šedesát procent větší než Jupiter, ale má také pouze šedesát procent jeho hmotnosti. Je tedy velmi řídká, ve shodě s modely pro tělesa, jež obíhají tak blízko centrální hvězdy. Na pozorování změn jasnosti způsobených malou planetou musíte ovšem pořídit skutečně přesné měření, jasnost poklesla asi o necel dvě procenta, tedy v řeči fotometrie asi 0,016 magnitudy. Troufnete si na to okem?

Máme tu první skutečně jistou planetu mimo sluneční soustavu. Není to sice těleso terestrické, tedy podobné Zemi, ale tentokrát víme jistě, že existuje a máme velmi dobrou představu také o tom, jak je velké. Předchozích osmnáct pokusů o detekci změny jasnosti selhalo. Měli jsme smůlu, dráha nebyla vhodně natočena. Zdá se, že na planetární astronomy se konečně trochu usmálo štěstí a jejich práce začíná sklízet oprávněné ovoce.

redakce

| Zdroj: zpráv na internetu IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Dění na Marsu po roce 2005
Ilustrační foto...
Evropa začne hledat exoplanety z vesmíru
Ilustrační foto...
Instantní hvězdárna: Západ Slunce 19. září
Ilustrační foto...
Chaos ve Sluneční soustavě
Ilustrační foto...
NASA a ESA budou u Marsu spolupracovat
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691