Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Gigant ve sluneční soustavě

Jupiterova magnetosféra je zaručeně nejrozměrnějším objektem v naší sluneční soustavě, větším než samotné Slunce. Na přelomu milénia se v ní nacházely dvě kosmické sondy -- již tři roky přesluhující sonda Galileo, a pak také sonda Cassini, která byla gravitačním polem Jupiteru urychlena na své cestě k Saturnu. Simultánní měření dvou sond u Jupiteru byla v historii kosmonautiky bezesporu unikátním experimentem.

Ilustrační foto...Poprvé se podařilo zviditelnit Jupiterovu magnetosféru, právě tu vnitřní, která je pro astrofyziky nejzajímavější. Magnetosférou nazýváme prostor kolem nějakého tělesa (zde tedy Jupiteru), v němž je pohyb nabitých částic usměrňován především magnetickým polem centrálního tělesa. Je to tedy jakási obrovská bublina, v níž je magnetickým polem zachyceno značné množství protonů, elektronů a dalších nabitých částic (především iontů).

Nabitou částici nemůžeme přímo vidět, lze ji však zachytit detektorem částic na sondě. To se však s takovým přístrojem musíme nalézat přímo "na místě samém", což ale v případě velké koncentrace nabitých částic může být pro elektroniku sondy smrtící. Není divu, že až doposud se naše informace o vnitřní magnetosféře s vysokou intenzitou magnetického pole odvozovaly z pozemních radioastronomických pozorování (na vlnových délkách několika desítek centimetrů), nebo se opíraly jen o teoretické modely.

Nyní máme také přímý snímek: pořídil jej hmotový spektrometr na sondě Cassini ve dnech 4. a 5. ledna. Jak snímek vznikl? Některé z rychle se pohybujících iontů v magnetosféře mohou nabrat chybějící elektron (či elektrony). Tím se stanou neutrální a pak jejich pohyb už magnetické pole planety neovlivňuje. Částice velkou rychlostí (řádově tisíce kilometrů za sekundu) opouštějí oblast vnitřní magnetosféry. Jestliže se střetnou s přístrojem na sondě Cassini, vytvářejí "obraz", podobně jako se tvoří obraz v normální kameře, když do ní vstupují fotony.

Pro názornost byly do obrázku dokresleny siločáry magnetického pole. Samotný Jupiter je vyznačen v měřítku malým černým kotoučkem. Žluté kroužky po stranách ukazují přibližnou velikost oblasti, ve které se nalézá materiál, vyvržený z povrchu družice Ió. Jak známo, na tomto satelitu existují četné činné sopky, které vyvrhují značné množství materiálu; ten sice dopadá většinou zase zpět na povrch družice, ale část ho přece jen uniká i do prostoru kolem Ió.

Zdeněk Pokorný

| Zdroj: NASA/JPL IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Poslední výkřik umírající hvězdy
Ilustrační foto...
Stručně z kosmonautiky
Ilustrační foto...
Kometa C/2006 M4 SWAN výrazně zjasnila
Ilustrační foto...
Mars rover připraven sjet do kráteru
Ilustrační foto...
Rozlučka se starou známou
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691