Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Začalo se mluvit o světelném znečištění

Ve středu 24. ledna dopoledne proběhla v budově České akademie věd v Praze tisková konference na téma Budeme ještě vídat hvězdy na obloze?.

Ilustrační foto...Vedl ji Jiří Grygar, téma ve svých příspěvcích vysvětlili Jiří Kubánek a Jan Hollan. Konferenci uspořádala Česká astronomická společnost, připravil ji Pavel Suchan.

Novinářů ze všech druhů médií přišlo hodně, po konferenci se opravdu leckde objevily informace, o co vlastně jde, další se ještě budou objevovat, jak se na lidi, kteří se kvalitním osvětlováním zabývají, budou obracet redaktoři rozhlasových stanic. Na které lidi je jasné-- na členy Sekce pro temné nebe, založené v rámci České astronomické společnosti.

Informací ale bylo asi až příliš mnoho a tak trochu zapadla podstatná myšlenka, která pro některé lidi může být tou hlavní: na svícení do očí a do nebe se vyplýtvá nesmírné množství peněz. Minimálně jedna třetina elektřiny jde jen na svícení do těchto škodlivých směrů. V Brně to může činit deset miliónů korun ročně, v Praze jistě více než třicet miliónů. Ve Spojených státech je to ročně přinejmenším jedna miliarda dolarů.

Nějak jsme při přípravě konference zapomnìli na prosté heslo, kterým se měl vevolebních kampaních řídit Bill Clinton: It's about economy, you fool. No, pokud se v uveřejněných článcích objevilo to podstatné, totiž adresa http://svetlo.astro.cz, pak to snad zvolna napravíme -- heslo pro minulého amerického prezidenta jsem dal hned na začátek stránky, jako připomínku pro sebe.

Jistě, motivace hvězdářů, kteří na nesmyslné osvětlení začali ukazovat jako první a docílili už před desetiletím nápravy alespoň v okolí některých observatoří, je jiná. Skutečně jim jde o to, aby noční svět byl krásnější. Je milé, že se k nim přidávají i okrašlovací spolky některých měst -- ony totiž až lampy, které zdálky nejsou vidět, dají obci příjemný vzhled. Dobrá svítidla, zakončená dole vodorovným sklem, zkrátka vyhrávají u všech, co se s nimi seznámí.

Člověk pak i ve dne, když vidí lampu s bachratým krytem vespod (či dokonce nakloněnou), má dojem, že je ošklivá. Jak ta musí v noci nepříjemně svítit do očí...

Proti kvalitnímu venkovnímu osvětlování je asi i tajná opozice. Je přece potřeba prodat spousty mizerných svítidel, která jsou už vyrobena nebo která mnohé společnosti dosud vyrábějí. Je také potřeba nějak uplatnit elektřinu, které je v České republice čím dál většínadbytek a bude jí k dispozici o polovinu více, než je potřeba, až poběží Temelín. Čeští občané musejí tak jako tak budovatelské úsilí ČEZu nějak zaplatit, co pomůže, když někde spotřebu elektřiny sníží...

Ale ono to pomůže, ten, kdo spotřebu elektřiny na osvětlování obce sníží postupně o třetinu až tři čtvrtiny, opravdu v nejbližším desetiletí velmi ušetří. Pokuty za přebujelý elektrárenský systém se totiž rozdělují poměrně spravedlivě, v účtech za elektřinu. Kdo má účet větší, ten více dotuje dumpingové vývozy do zahraničí.

Po tiskovce členové sekce ještě dále diskutovali o různých aspektech světelného znečištění. Jak během ní navrhl Jiří Novotný, zkušený redaktor časopisu Světlo (http://www.automa.cz/svetlo/svetlo1.htm), bylo by zajímavé vědět, jak velká část světla jdoucího do nebe pochází z oken. Jakkoliv můžeme odhadnout, že jen malá, je možné to i změřit. Stačí k tomu dobře dokumentované noční digitální fotografie pořízené z výšky. Ideální je přelet letadlem či balónem, ale v případě Prahy stačí i snímky z různých výšek z petřínské rozhledny nebo lépe žižkovské věže. Jako diplomní projekt by to bylo krásné téma.

Doufejme, že tak budou moci postupně různí mladí badatelé dokumentovat, jak se osvětlení měst zlepšuje.

Jeník Hollan

 IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Deep Impact má nový úkol
Ilustrační foto...
Diamantový prach 4
Ilustrační foto...
Až příliš gigantické černé díry?
Ilustrační foto...
STS-120: Discovery - průběh letu
Ilustrační foto...
Raketoplán nečekaně odstartoval!
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691