Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Temná strana síly

Po mnoha rocích tápaní v neprostupné mlze dostanou stelární turisté do ruky první, alespoň hrubou mapu terénu skryté látky. Tým hvězdářů z celého světa totiž prostřednictvím článku v únorovém čísle prestižního časopisu Astronomy and Astrophysics oznámil, že pracuje na vskutku převratném studiu rozložení této podivuhodné vesmírné matérie. Podaří se jim ujistit, co se za ní skrývá?

Ilustrační foto...Už několik desetiletí existují zcela přesvědčivé důkazy, že devadesát procent hmoty ve vesmíru tvoří skrytá látka: nezáří ani nepohlcuje elektromagnetické záření a víme o ní jenom nepřímo -- rozborem jejích účinků na hmotu viditelnou. Výsledky intenzivního průzkumu posledních let přitom naznačují, že se za ni skrývá celá plejáda nejrůznějších těles: od těch nejmenších neutrin, přes hnědé trpaslíky a malé hvězdy až po rozsáhlá oblaka chladného mezihvězdného či mezigalaktického plynu.

Aby toho nebylo málo, na jejím množství záleží i budoucí osud samotného vesmíru. Právě ona totiž rozhodne, zda se bude rozpínat věčně, nebo zda skončí impozantním Velkým krachem. Kosmologové se také o temnou hmotu zajímají při studiu vzniku galaxií a vývoji jejích kup.

"Tak například zářící objekty naší Galaxie (hvězdy, mezihvězdný plyn a prach) dávají nanejvýš hmotnost 2.1011 Mo, zatímco dynamicky určená hmotnost (z rotační křivky) dosahuje nejméně 1.1012 Mo. Totéž platí i pro dvojče Galaxie, známou Velkou spirální galaxii (M 31) v souhvězdí Andromedy, která se velmi podobá naší svými rozměry, zastoupením hvězd a nesouladem mezi zářivou a dynamickou hmotností. Jelikož však existuje navíc nesoulad mezi dynamickou hmotností galaxií a dynamickou hmotností kup, které z takových galaxií sestávají, vzniká dojem, že pod souhrnným pojmem skryté hmoty se vlastně skrývají dvě odlišné substance. První jsou nějaká tělesa, rovnoměrně rozptýlená v galaxiích, ale vzácná mimo galaxie. Druhou je cosi, co se nikterak nehoufuje v galaxiích pro slabost interakce s běžnou látkou a spíš prostupuje rovnoměrně celý vesmír," uvádí v knize Vesmír jaký je redakční kolega Jiří Grygar.

Právě na složku v prostoru mezi galaxiemi zaměřil pozornost Kanadsko-francouzsko-havajský dalekohledu. Odhadnout rozložení hmoty, o které skoro nic nevíme, není samozřejmě vůbec jednoduché, nicméně mezinárodní tým se základnou v Paříži jisté úspěchy zaznamenal.

Ilustrační foto...Astronomové se zaměřili na jev, který lze nazvat vesmírným astigmatismem: Fotony ze vzdálených galaxií na cestě k nám neprochází zcela prázdným prostorem, ale tu a tam se ocitnou v gravitačním objetí oblaků skryté látky, takže dochází k jejich mírnému odklonu od přímého směru. Ve výsledku jsou vzdálené objekty v porovnání s bližšími mírně deformovány. Netřeba připomínat, že sousední objekty ve stejném směru.

A v tom je celý vtip: Prostřednictvím havajského dalekohledu o průměru 3,6 metru a CCD kamery s 12 288 na 8 192 pixely (jedna z největších na světě) získali hvězdáři snímky přibližně dvou čtverečních stupňů oblohy s vysokým rozlišením. (Mimochodem se jednalo o dech vyrážejících 300 gigabajtů.) Speciální software pak na analyzoval tvar všech slabých galaxií, který byste na tomto malém kousku napočítali na dvě stě tisíc. Měřené efekty sice byly prakticky minimální, navíc značně rušené různým vzhledem vzdálených objektů, nicméně výsledky jsou jednoznačné: Galaxie byly díky skryté látce evidentně deformovány stejným směrem. Odtud šlo poté alespoň v hrubých rysech odhadnout podobu skryté hmoty na trase zachycených fotonů. (Závěry pařížského týmu nezávisle potvrdily i Angličané a Američané.)

Musíme vám však ihned prozradit, že první prostudovaný záběr zatím naznačuje jenom to, jak vypadalo rozložení této zvláštní látky v ranném vesmíru. Jednalo se totiž pouze o ověření celého postupu, který dá základ rutinnímu mapování na stejné observatoři počínaje rokem 2002. Skrytá látka v prostoru mezi galaxiemi se zřejmě rozkládá v dlouhých, různě propletených vláknech, do kterých zkondenzovala krátce po vzniku vesmíru. Definitivní odpověď však dají jenom další a další snímky a ruku v ruce s tím i sofistikované analýzy. "Naším cílem," popsal celý projekt Greg Fahlman, ředitel Kanadsko-francouzsko-havajského dalekohledu, "je vytvořit první mapu rozložení skryté látky na obloze, podobnou dnešním mapám galaxií." Uvidíme, řekl slepý a šel na němý film.

Jiří Dušek

| Zdroj: Grand Challenge Cosmology Consortium, Astronomy and Astrophysics IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Tisková konference o startu Discovery
Ilustrační foto...
Blízká planetka ve vzdálené budoucnosti
Ilustrační foto...
Instantní pozorovatelna 89
Ilustrační foto...
Vyzkoušen padák pro Ares
Ilustrační foto...
Mars ukázal svou starou tvář
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691