Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Jak vypadá ufo?

Ukázka další kapitoly našich on-line rad pro (nejen) začínající pozorovatele.

Ilustrační foto...Představte si, že jste na rušném náměstí a někdo se vás zeptá na cestu. Zatímco mu ji popisujete, projdou mezi vámi dva muži s dveřmi a na vy na chvíli tazatele neuvidíte. Vzápětí pokračujete ve výkladu a vůbec si přitom nevšimnete, že hovoříte s úplně jiným člověkem. Zatímco dělníci mezi vámi procházeli s dveřmi, jeden "tazatel" vystřídal druhého...

Nesmysl? Naopak, seriozní psychologický pokus, při kterém více než polovina dotázaných žádnou změnu nezaregistrovala a dál v klidu pokračovala ve výkladu.

Opravdu, řada studií jasně dokazuje, že svět kolem sebe vnímáme mnohem méně a nepřesněji, než si sami připouštíme. Nikdy neregistrujeme všechny detaily, ale jenom ty, které se nám v daném okamžiku zdají důležité. Spoléháme se na vizuální paměť nebo na představivost, často si dokonce vytvoříme falešné vzpomínky, o jejichž reálnosti jsme skálopevně přesvědčeni.

Ve skutečnosti je ale náš obraz světa kolem značně neúplný, přímo iluzorní. Hodnověrnost "očitých svědků", jak dodávají třeba kriminalisté, je proto třeba brát s velkou rezervou. Člověk vidí jen některé důležité skutečnosti, mezery si však postupně doplňuje pomocí představivosti a paměti. Časem pak většinou nedokáže rozlišit informace skutečně viděné od dotvořených.

V případě nečekaných jevů na obloze je situace ještě komplikovanější. Většinou se jedná o tak silný emociální šok, že si člověk není schopen všimnout a zapamatovat si byť jen základní charakteristiky -- jasnost, polohu na obloze a tvar. Navíc jen málokdo se na obloze dobře vyzná, a proto ho překvapí i zcela běžné úkazy.

Název UFO je zkratkou tří anglických slov "Unidentified Flying Object", česky neidentifikovaný létající objekt. Ufo tedy skutečně existuje, s "létajícími talíři" (a jiným nádobím) či přímo s mimozemšťany je ovšem spojováno neprávem. Zpravidla se totiž jedná o různé světelné jevy. Devět z deseti "uf" si proto zaslouží označení UPS (Unidentified Phenomenon in the Sky, neidentikovaný jev na obloze). Jak byste sami zjistili, nejčastěji bývají za ufo považovány tyto jevy:

  • zapadající Venuše či některá z jasných hvězd (především Sírius, zaujme ale i Orionův pás);
  • reflektory a jiné projektory používané na diskotékách (promítají různé obrázky na nízké mraky);
  • letadla a balony (ve velkých výškách mohou být osvětleny Sluncem i za soumraku);
  • světelné jevy vznikající v okolí Slunce a Měsíce (různé kruhy a duhové záře);
  • družice (mohou různě nepravidelně měnit jasnost, bezhlučně se pohybují mezi hvězdami);
  • zplodiny vypuštěné z posledních stupňů nosných raket, ozářené Sluncem;
  • družice zanikající v atmosféře (na rozdíl od meteorů letí pomaleji);
  • velmi jasné meteory (během krátkého okamžiku přeletí oblohou, mohou ozářit krajinu);
  • polární záře;
  • ostatní jevy (například létající mimozemské nádobí).
Drtivá většina všech pozorovaných uf je tedy snadno vysvětlitelná. Člověk ale rád věří v něco tajemné. Proto bude, za vydatné péče televize, časopisů a knih, i nadále věřit v existenci ufonů a létajících talířů.

Jiří Dušek

| Zdroj: Vyjde na stránkách rady.astronomy.cz -- elektronické přílohy publikace "Návod na použití vesmíru". IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Blýskne se Torricelli B?
Ilustrační foto...
Orloje - hi-tech 14. století (dokončení)
Ilustrační foto...
Rádio IAN: Komety, květy nebes
Ilustrační foto...
ČAM 2007 – kometa Holmes
Ilustrační foto...
První kosmická rosnička
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691