Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Ledovcové lyžování v marsovských údolích

Letošní chudá zima vás asi vyhnala k lyžování na některý z alpských ledovců. Je docela možné, že podobné ledovcové proudy, na kterých se můžete oddávat zimním radovánkám, se možná významnou měrou podílely i na formování marsovských přívalových údolí.

Ilustrační foto...Geologům zkoumajícím jiné planety se mnohdy vyplácí porovnávat jejich povrchové útvary s již známými a dobře prozkoumanými útvary na Zemi. Nejinak tomu bylo i v případě Dr. Baerbely K. Lucchittové z U.S.G.S. (United States Geological Survey) v Flagstaffu v Arizoně, která v únorovém vydání Geophysical Research Letters publikovala své objevy týkající se některých povrchových útvarů na Marsu.

I když to stále nelze s jistotou tvrdit, zdá se, že velká údolí na povrchu rudé planety, jako například Ares Vallis, Tiu Vallis nebo Kasei Vallis byly vytvořeny katastrofickými přívaly ohromného množství vody. Největší roli zde nejspíš sehrála rozsáhlá korová výduť Tharsis o průměru asi 5 tisíc kilometrů, která převyšuje okolní terén v průměru asi o deset kilometrů. Počátky ohromné výdutě sahají až do doby více než před 3,5 miliardy lety a kdysi mohutný tepelný tok a četné výstupy magmatu zde pravděpodobně vyháněly z podložních vrstev velké množství vody. Ta svou silnou erozivní činností vytvořila rozsáhlé údolní systémy.

Zajímavá přívalová údolí zpravidla ústí v tzv. chaotických propadlinách (chaos) a končí v severních oblastech, kde možná kdysi dávno existoval rozsáhlý oceán.

B. Lucchittová se však domnívá, že některé z kanálů vyhloubily spíše bloky ledovců, než ohromné vodní záplavy suti a bahna. Své tvrzení podporuje srovnáním desítky kilometrů širokých a stovky kilometrů dlouhých marsovských kanálů, s podobně velkými strukturami v Západní Antarktidě uvnitř dvou šelfových ledovců: Rooseova a E. Ronneové. Zaměřila se především na místa, kde ledovcové proudy obtékají vyvýšené a odolnější ledovcové bloky.

Jak Antarktické ledovcové proudy, tak i marsovská údolí leží pod úrovní moře, která je v tomto případě červené planety definována jako průměrná výška hypotetického oceánu v severní planině. Zatímco studium Antarktických ledovcových proudů nám umožnily akustické hloubkoměry (sonary) a snímky z družic, přívalová údolí na Marsu zprostředkovaly především detailní snímky sond Viking a Mars Global Surveyor.

B. Lucchittová srovnává pozemský Rutfordův ledovcový proud a jeho obtékání kolem šelfového ledovce E. Ronneové se "zkamenělými" pozůstatky proudů v Arres Vallis (právě v tomto údolí přistála 4. července 1997 sonda Mars Pathfinder). Arres Vallis bylo pravděpodobně vyplněno materiálem, který má podobné vlastnosti jako ledovcové proudy vnořující se do vodní masy. Lucchitová věří, že prach nebo horninový materiál pokrývající led setrval v Arres Vallis i po té, co se led vypařil. Uvnitř marsovských přívalových údolí proto zůstaly otisky po dávné činnosti ledovcových mas. Podle všeho tedy tato pozorování silně podporují myšlenku, že v severní části Marsu přece jen existoval oceán.

Ilustrační foto...

Ledovcové proudy a přívalová údolí na Marsu a Zemi si jsou podobny i zvětšováním šířky ve směru toku. Na Zemi rovněž ze souvislé vrstvy ledovcových proudů vystupují vyšší bloky, které voda pro jejich velkou vzdálenost nemůže zaplavit.

Jeden podstatný rozdíl mezi povahou ledovcových proudů na Marsu a na Antarktidě ale přeci jen najdeme. Zatímco na Zemi jsou proudy ledu formovány šelfovými ledovci, na sousední planetě vznikly náhlými katastrofickými záplavami podpovrchových vod. Na Antarktidě se navíc ledovcové proudy pomalu sunou mezi valy tvořenými ledem, zatímco na Marsu se vryly do skalního podloží , které tvoří jejich koryto. Proto je také hloubkové rozpětí marsovských údolí mnohem větší než na Zemi.

Pavel Gabzdyl

| Zdroj: Podle materiálů Cambridge University Press IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Způsobila vyhynutí trilobitů kosmická katastr
Ilustrační foto...
Militarizace vesmíru? Ano!
Ilustrační foto...
Perseidy v září?
Ilustrační foto...
Týden s vesmírem 14
Ilustrační foto...
Přechod tří měsíčních stínů přes Jupiter
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691