Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Jméno pro planetku 17702 vybráno

Na internetové adrese http://planetky.astro.cz probíhal od 27. listopadu 2000 do 9. ledna 2001 konkurs na jméno planetky č. 17702. V prvním kole jste podávali návrhy jmen na téma Mezníky českých dějin. Do druhého kola jsem z nich pak vybral deset nejlepších.

Ilustrační foto...Výběr jsem provedl s uvážením, nakolik návrhy odpovídají stanovenému tématu a také pravidlům pro pojmenovávání planetek, rovněž s přihlédnutím k mému názoru na kvalitu těch či oněch návrhů. (Jméno Karel IV. navržené Milanem Juříkem jsem se rozhodl z hlasování vyjmout a dát jej rovnou jiné mnou objevené planetce, č. 16951, protože se domnívám, že tento český panovník svým významem přesahuje všechny ostatní.)

Ve druhém kole jste pak o těchto deseti vybraných návrzích hlasovali. Zprvu vedl návrh Stanislava Drábka pojmenovat planetku po obci Lidice, která byla za druhé světové války zlikvidována nacisty. Po konzultaci s Brianem Marsdenem, tajemníkem Komise pro nomenklaturu malých těles Mezinárodní astronomické unie, jsem však byl nucen tento návrh v průběhu druhého kola stáhnout, neboť jméno "Lidice" bylo pro planetky navrhováno jinými astronomy již dříve, ale nebylo schváleno, neboť podle názoru členů té komise je již příliš ve sporu s pravidlem, že jména související s vojenskými či politickými událostmi jsou přípustná až po 100 letech. I když tedy budu o jménu "Lidice" pro některou další z mých objevených planetek ještě jednat, z hlasování ve 2. kole konkursu jsme ji tedy vyňali.

Z devíti návrhu setrvávajících ve druhém kole se staly pro vás nejzajímavějšími tři:

  • Marobud -- po králi Markomanů a Kvádů, navrhl Petr Juřina,
  • Jiří z Poděbrad -- po českém králi z 15. století, navrhl Libor Novotný,
  • Harant -- po Kryštofu Harantovi z Polžic a Bezdružic, navrhl Jan Čerych.

Ačkoli se zdálo, že o vítězi se bude mezi nimi soutěžit až do uzávěrky konkursu, již v prvním lednovém týdnu došlo k velkému "skoku" co se týče počtu hlasů pro Haranta. Velká část těchto hlasů přišla z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy. Jak nám posléze sdělil navrhovatel, svůj návrh mezi pedagogy a studenty MFF UK nadmíru úspěšně propagoval. Planetka č. 17702 tedy ponese jméno "Harant", na citaci (krátkém zdůvodnění) tohoto návrhu pro komisi, která jej schválí, spolu s Janem Čerychem pracujeme.

Konkurs na jméno planetky č. 17702 je tedy u konce, máme pro ni vybráno pěkné jméno. Mohu slíbit, že ani na další dva návrhy, Marobud a Jiří z Poděbrad, které skončily na druhém a třetím místě, nezapomenu a budu na ně myslet při úvahách o jménech pro další planetky. Spolu s Luďkem Vaštou, správcem stránek http://planetky.astro.cz a nadšeným popularizátorem astronomie, pak připravíme nový konkurs na jméno další planetky. Jeho téma ještě nemáme vybráno, můžete jej ovlivnit i vy, např. pokud dáte na naše stránky o planetkách s Č/S jmény nějaký zajímavý návrh či poznámku. Ostatně, o tom to je, prostřednictvím jmen planetek můžeme vzdát pěkný a netradiční hold lidem či věcem, kteří si to v našich očích a myslích zaslouží.

Petr Pravec

| Zdroj: Autor je vědeckým pracovníkem Astronomického ústavu AV ČR v Ondřejově. IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Nikde nebudete v bezpečí
Ilustrační foto...
Žeň objevů 2002 - 2. část
Ilustrační foto...
T7
Ilustrační foto...
Záhada v galaktickém měřítku
Ilustrační foto...
Intimní setkání
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691