Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Jméno pro planetku 17702 vybráno

Na internetové adrese http://planetky.astro.cz probíhal od 27. listopadu 2000 do 9. ledna 2001 konkurs na jméno planetky č. 17702. V prvním kole jste podávali návrhy jmen na téma Mezníky českých dějin. Do druhého kola jsem z nich pak vybral deset nejlepších.

Ilustrační foto...Výběr jsem provedl s uvážením, nakolik návrhy odpovídají stanovenému tématu a také pravidlům pro pojmenovávání planetek, rovněž s přihlédnutím k mému názoru na kvalitu těch či oněch návrhů. (Jméno Karel IV. navržené Milanem Juříkem jsem se rozhodl z hlasování vyjmout a dát jej rovnou jiné mnou objevené planetce, č. 16951, protože se domnívám, že tento český panovník svým významem přesahuje všechny ostatní.)

Ve druhém kole jste pak o těchto deseti vybraných návrzích hlasovali. Zprvu vedl návrh Stanislava Drábka pojmenovat planetku po obci Lidice, která byla za druhé světové války zlikvidována nacisty. Po konzultaci s Brianem Marsdenem, tajemníkem Komise pro nomenklaturu malých těles Mezinárodní astronomické unie, jsem však byl nucen tento návrh v průběhu druhého kola stáhnout, neboť jméno "Lidice" bylo pro planetky navrhováno jinými astronomy již dříve, ale nebylo schváleno, neboť podle názoru členů té komise je již příliš ve sporu s pravidlem, že jména související s vojenskými či politickými událostmi jsou přípustná až po 100 letech. I když tedy budu o jménu "Lidice" pro některou další z mých objevených planetek ještě jednat, z hlasování ve 2. kole konkursu jsme ji tedy vyňali.

Z devíti návrhu setrvávajících ve druhém kole se staly pro vás nejzajímavějšími tři:

  • Marobud -- po králi Markomanů a Kvádů, navrhl Petr Juřina,
  • Jiří z Poděbrad -- po českém králi z 15. století, navrhl Libor Novotný,
  • Harant -- po Kryštofu Harantovi z Polžic a Bezdružic, navrhl Jan Čerych.

Ačkoli se zdálo, že o vítězi se bude mezi nimi soutěžit až do uzávěrky konkursu, již v prvním lednovém týdnu došlo k velkému "skoku" co se týče počtu hlasů pro Haranta. Velká část těchto hlasů přišla z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy. Jak nám posléze sdělil navrhovatel, svůj návrh mezi pedagogy a studenty MFF UK nadmíru úspěšně propagoval. Planetka č. 17702 tedy ponese jméno "Harant", na citaci (krátkém zdůvodnění) tohoto návrhu pro komisi, která jej schválí, spolu s Janem Čerychem pracujeme.

Konkurs na jméno planetky č. 17702 je tedy u konce, máme pro ni vybráno pěkné jméno. Mohu slíbit, že ani na další dva návrhy, Marobud a Jiří z Poděbrad, které skončily na druhém a třetím místě, nezapomenu a budu na ně myslet při úvahách o jménech pro další planetky. Spolu s Luďkem Vaštou, správcem stránek http://planetky.astro.cz a nadšeným popularizátorem astronomie, pak připravíme nový konkurs na jméno další planetky. Jeho téma ještě nemáme vybráno, můžete jej ovlivnit i vy, např. pokud dáte na naše stránky o planetkách s Č/S jmény nějaký zajímavý návrh či poznámku. Ostatně, o tom to je, prostřednictvím jmen planetek můžeme vzdát pěkný a netradiční hold lidem či věcem, kteří si to v našich očích a myslích zaslouží.

Petr Pravec

| Zdroj: Autor je vědeckým pracovníkem Astronomického ústavu AV ČR v Ondřejově. IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
V Chile vyroste nový dalekohled
Ilustrační foto...
Život na Marsu?
Ilustrační foto...
Tunguzská katastrofa 100 let poté II
Ilustrační foto...
Příběh nesmrtelných poutníků -- díl čtvrt
Ilustrační foto...
V ohnisku: Závěrem
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2021 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691