Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Dvacet tisíc poprvé aneb obří transneptunické těleso

V lednu 2001, čili právě 200 let po objevení první planetky Ceres astronomové dosáhli počtu 20000 planetek se spolehlivě určenou dráhu. Výroční planetkou se stalo transneptunické těleso 2000 WR106, zatím zřejmě největší známý člen Kuiperova pásu kromě Pluta.

Ilustrační foto...Při vlastnoručním (nebo spíš "vlastnoočním") prohlížení snímků čerstvě pořízených 0,9m dalekohledem Spacewatch objevil Robert McMillan 28. listopadu 2000 pomalu se pohybující těleso. V následujících nocích jej sledoval jeho spacewatchový kolega J. A. Larsen. Ze třídenního oblouku pozorování spočetli astronomové z Minor Planet Center v massachusettské Cambridge, že jde o klasické transneptunické těleso obíhající kolem Slunce po téměř kruhové dráze ve vzdálenosti nejméně čtyřicet astronomických jednotek od Slunce (viz přiložená animace).

S jasností dosahující 20 magnitud se jedná o nejjasnější transneptunické těleso s výjimkou Pluta. Na snímcích z fotografické Palomarské prohlídky oblohy nalezli němečtí astronomové sdružení v projektu DANEOPS předobjevové snímky z let 1955, 1990, 1996 a 1997, které pomohly upřesnit dráhu tělesa. Víme tedy, že se pohybuje po velmi málo výstředné elipse (e=0,056) s velkou poloosou 43,274 astronomické jednotky a sklonem k rovině ekliptiky 17,1 stupně. Kolem Slunce oběhne jednou za 285 let.

Na základě analýzy dat získaných na konci loňského prosince při měření v submilimetrové oblasti zjistili D. Jewitt a H. Aussel s použitím J.C. Maxwell radioteleskopu na Havaji, že průměr tělesa 2000 WR106 je přibližně 900 kilometrů (+100,-150 km) a že tedy jde o těleso s přibližně polovičním průměrem než má Pluto a zároveň přibližně o stejném průměru jakého dosahuje Ceres, největší planetka hlavního pásu mezi Marsem a Jupiterem.

Ilustrační foto...Před necelými dvěma lety vzrušila astronomickou veřejnost debata o tom, zda má planeta(?) Pluto dostat zároveň pořadové číslo jako planetka (10000). Z poněkud podivných důvodů to bylo zamítnuto, přestože Pluto má rozhodně mnohem více společného s tělesy Kuiperova pásu za Neptunem, než s planetami Zemi podobnými či naopak obřími. S tělesem/planetkou (20000) = 2000 WR106 vidíme, že Pluto má sourozence nejen velmi podobné co do fyzikálních charakteristik, ale i řádově stejně velké.

Pořadové číslo 20000 pro planetku 2000 WR106 je symbolické pro zdůraznění významu studia transneptunických těles pro poznání vzniku a vývoje sluneční soustavy. Transneptunická tělesa (kromě Pluta) byla objevována teprve od roku 1992, známe jich necelé čtyři stovky a jenom osmnáct z nich má dosud natolik spolehlivě určené dráhy, že obdržely pořadové číslo v katalogu planetek. Zajímavé je i to, že jde o objev projektu Spacewatch, který s pomocí 0,9m dalekohledu na arizonském Kitt Peaku hledá malá tělesa sluneční soustavy od asteroidů v blízkosti Země až po tělesa za drahou Neptunu. Spacewatch je pionýrem automatizovaných přehlídek oblohy pro hledání planetek a komet s využitím elektronického CCD detektoru od osmdesátých let dvacátého (tj. dnes už vlastně minulého) století, a právě používání CCD detektorů umožnilo tak výrazný nárůst objevených planetek.

Jana Tichá

| Zdroj: Observatoř Kleť IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Podívejte se Slunci na zoubek!
Ilustrační foto...
Češi bodují v Argentině
Ilustrační foto...
Klimatická změna na počátku 21. století a jej
Ilustrační foto...
Když astronomové vyfotí nic
Ilustrační foto...
Která hvězda je největší a která nejmenší?
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691