Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Mars v roce jedna

Návrat vzorků hornin z Marsu se z roku 2005 překládá na později. Naskýtá se tedy logická otázka, co se bude dít mezi tím?

Ilustrační foto...Ať už zpráva vyšetřovací komise nehody Mars Polar Landeru vyzní jakkoli, několik zásahů do budoucích projektů je více než jistých. K červené planetě se na jaře příštího roku, kolem 30. března, z největší pravděpodobností vydá nová umělá družice, jejímž hlavním vybavením bude poslední přístroj zbývající z nepovedeného Mars Observeru. Skrývá se za ním gama spektrometr pro registraci záření z radioaktivních prvků na povrchu nebo z interakce kosmického záření s atomy atmosféry či materiálem na povrchu. Jeho rozlišení dosáhne několika set kilometrů a kromě mineralogického mapování se podívá i na přítomnost vody. Druhým detektorem bude infračervená kamera, která vytipuje místa vhodná pro budoucí odběr vzorků.

V konstrukci podobné havarovanému Mars Climate Orbiteru kupodivu nebyly provedeny žádné výjimečné změny. To proto, že odborníci znají chybu, která vedla k jeho zkáze a jsou přesvědčeni, že ji podruhé nezopakují. Po 14 měsících letu, tedy v létě 2002, tak sousední planeta nejspíš dostane další umělou družici.

A co dál? Podle původních představ měly v každém startovacím okně, která se otevírají jednou za dva roky, odlétat dvě výpravy: umělá družice a laboratoř pracující na povrchu planety. Start druhé části je však v roce 2001 více než ohrožen. Mělo jednat o meteorologickou stanici vybavenou záložní kopii osvědčeného Sojourneru, překřtěného na Marie Curie. Součástí nepohyblivé části je i manipulátor pro odběr vzorků a aparatura k určení chemického složení. Nyní je nad Slunce jasné, že pokud se vůbec vydá na cestu, vozítko s sebou nepoveze. Jedná se o téměř shodnou kopii posledního propadáku: stejný modul pro meziplanetární let, stejný tepelný štít, stejná kamera pro snímání sestupu i stejný způsob přenosu telemetrických údajů...

Ztráta Mars Polar Landeru byla pro Laboratoř tryskových motorů a tedy i NASA nepěkně ledovou sprchou. Proto nikoho nepřekvapí, že se objevil nápad, vyslat k červené planetě co nejdříve kopii této laboratoře. Střízlivý pohled je však velmi, velmi skeptický. Aby se všechno stihnulo, musel by být odlet odložen na neobvyklé období v červenu 2002. Laboratoř by tak k Marsu dorazila začátkem roku 2003. Kromě celé řady konstrukčních změn, které lze provést jen s největšími obtížemi, sonda nezbytně letěla po velmi zvláštní trajektorii, na které by využila gravitační náruč Venuše. Navíc je lander 2001 připraven na podmínky v rovníkových oblastech planety, nikoli na chladné polární čepičky.

Pravděpodobnější -- nikoli však jistý -- se proto zdá jiný scénář. Povrchová výprava bude odložena na rok 2003 a navštíví jednu ze dvou dnes už vytipovaných oblastí: Buď vrchovinu na jihu Isidiny pánve, nebo do usazeniny zřejmě dávno vyschlého jezera v Sinus Meridiani. V obou případech se dočkáme značných konstrukčních změn.

Ilustrační foto...Sonda především musí, na rozdíl od dřívějších představ, vysílat i během sestupu řídkou atmosférou. Rozbor telemetrických údajů je totiž při vyšetřování dalších nehod často kritický. U Mars Polar Landeru takový přenos informací nebyl zajištěn, a proto dnes nad jeho osudem visí veliký otazník.

Sonda může informace o svém stavu vysílat do řídícího střediska dvěma způsoby: buď přímo, nebo prostřednictvím retranslačních satelitů na oběžné dráze Marsu. V době odloženého přistání Landeru 2001/2003 by měly existovat nejméně dvě takové družice: jednak zmiňovaný Orbiter 2001, jednak evropský Mars Express, který odstartuje v roce 2003. S ohledem na minimalizaci rizika se však zdá, že laboratoř zvládne oba způsoby.

V úvahu přichází i divoká myšlenka o přítomnosti "černé skříňky", která by přežila možný pád sondy na povrch a dodatečně by popsala průběh katastrofy. Vzhledem k její nezbytné hmotnosti je však tato varianta prakticky nemožná.

V každém případě nové zařízení přidá na váze. Zvlášť pokud přibude vysílač a anténa pro přímé spojení se Zemí. To pro případ, že by ztroskotaly všechny dnes zamýšlené retranslační satelity. Podle původních plánů totiž takové zařízené nová laboratoř neměla mít, na rozdíl od Mars Polar Landeru. Kolem planety se přece měly pohybovat dvě až tři umělé družice -- nyní budeme vděční za jednu, nejvýše dvě.

Výsledkem bude třicet kilogramů navíc na účet nového vysílače a tedy i úměrně tomu méně vědeckých zařízení. V úvahu však přichází ještě radikálnější řešení: Mars Lander 2001 neopustí sterilně čisté prostředí konstrukční firmy Lockheed Martin, bude rozložen na jednotlivé komponenty a rozpustí se v dalších výpravách.

Jiří Dušek

| Zdroj: SpaceCast a další materiály IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Mars rover připraven sjet do kráteru
Ilustrační foto...
Endeavour se spojil s ISS
Ilustrační foto...
Prach Ukrajiny - rozřešení!
Ilustrační foto...
Eros jako na dlani
Ilustrační foto...
Vrchol kráteru Hale ronil slzy
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691