Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

9. leden 2001: Večer, kdy zmizí Měsíc

Je úplňková noc. Krásně kulatý Měsíc se na obloze objevil ve chvíli, kdy se pod západním obzorem schovalo Slunce. Náš nejbližší vesmírný soused se dostává stále výše nad obzor a svým kouzelným svitem definitivně přebírá vládu nad nocí. Najednou se začíná u východního okraje měsíčního disku objevovat stín, který nemilosrdně ukrajuje bílý kotouč. Zhruba po hodině už celý Měsíc tone ve zvláštním načervenalém stínu. Nejedná se o zlé znamení nebes, ale o astronomický úkaz zvaný zatmění Měsíce.

Ilustrační foto...Základním předpokladem pro jeho vznik je, aby se Slunce, Země i Měsíc nacházely na jedné spojnici. Tehdy se Měsíc vnoří do kuželovitého stínu Země a my pozemšťané pozorujeme, jak se náš soused ztrácí z oblohy.

Na prvý pohled by mělo k zatměním Měsíce docházet při každém úplňku, ale ve skutečnosti je situace trochu složitější. Oběžná rovina našeho souputníka je totiž vůči oběžné rovině naší planety kolem Slunce skloněna asi o úhel 5,2 stupně a pomalu se stáčí (o 19 stupňů ročně), a proto se musí Měsíc dostat do bodu (říkáme mu uzel), ve kterém se obě dráhy protínají.

Dostane-li se Měsíc pouze do polostínu (polostínové zatmění), nevšimneme si prakticky ničeho. Abychom spatřili stopy prvního našedivělého ztemnění levého okraje, musíme si počkat, až se jeho měsíční kotouč vnoří alespoň do poloviny svého průměru. Po té, co se Měsíc zcela vnoří do plného stínu (úplné zatmění), uvidíme ve většině případů cihlově až krvavě zabarvený kotouč zlověstně zdobící noční oblohu.

Zatmění Měsíce se stejně jako zatmění Slunce opakují v periodě 18 roků a 10 dní (tzv. saros). Měsíc zemským stínem postupuje vždy poněkud severněji. V začátku cyklu tedy v jižní části stínu nastává nejprve řada částečných zatmění, následuje řada úplných zatmění a na konci cyklu nastávají opět zatmění částečná.

Ilustrační foto...Úplný stín Země vytváří sbíhavý kužel, jehož vrchol se nachází průměrně ve vzdálenosti asi 1383000 kilometrů. Ve střední vzdálenosti Měsíce od Země má tedy zemský stín průměr 9200 kilometrů, což je zhruba třikrát více, než průměr Měsíce. Působením naší atmosféry je ale tento geometrický stín poněkud pozměněn. Zemský stín je navíc zploštělý a to nejen zploštěním Země, ale i různou výškou troposféry v polárních a rovníkových oblastech.

Večer 9. ledna budeme mít příležitost toto nádherné vesmírné divadlo spatřit na vlastní oči. Úplňkový Měsíc uvidíme vycházet již krátce po 16. hodině, avšak první známky zemského stínu na něm objevíme až kolem po půl osmé, kdy začne tzv. částečné zatmění.

Nejzajímavější podívaná nastane ve 20 hodin 50 minut, kdy se Měsíc zcela utopí v nádherně zabarveném stínu (začátek úplného zatmění). Luna se z tohoto barevného zajetí vysvobodí až o hodinu později. Krátce po 23. hodině, kdy skončí částečné zatmění už bude úplňkový Měsíc vypadat téměř stejně jako jindy.

Ilustrační foto...Celý průběh tohoto zajímavého astronomického úkazu bude velmi dobře pozorovatelný z území naší republiky, záleží jen na počasí. Oblast, ze které bude pozorovatelná maximální fáze úplného zatmění ve 21 hodin 21 minut zachycuje přiložená mapka zeměkoule. Právě tak by se naše planeta jevila měsíčnímu pozorovateli, který by sledoval naši planetu zakrývající Slunce.

Na jasnosti a barvě zatmělého Měsíce se tedy bude podílet stav naší atmosféry především v okrajové části pozemského disku. Velikost zatmění v největší fázi dosáhne hodnoty 1,188 (v jednotkách měsíčního průměru). Poziční úhel vstupu Měsíce do plného zemského stínu je 324 stupňů a výstupu 41 stupňů. Úkaz patří do série saros číslo 134. Série probíhá vzestupnou fází, každé následující zatmění této série má tedy větší hodnotu velikostí, než předchozí.

Ilustrační foto...

Zatmělý Měsíc bude nádherným doplňkem krásných zimních souhvězdí Orióna, Blíženců a Býka, ve kterém se navíc nacházejí dva nepřehlédnutelné klenoty -- planety Jupiter a Saturn. Poblíž zatmělého Měsíce bychom měli snadno i v malém kukátku spatřit hvězdokupu M 44 (Jesličky), která je za jiných úplňkových nocí jen stěží viditelná. Velikost zatmělého Měsíce je na přiložené mapce silně nadsazena.

Nezbývá než popřát opravdu krásnou a jasnou noc, vždyť příští úplné zatmění Měsíce budeme moci shlédnout až 16. května 2003!

Pavel Gabzdyl

 IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Pohled jedním okem
Ilustrační foto...
Futurologický kongres na Parconu
Ilustrační foto...
Žeň objevů 2006
Ilustrační foto...
Kometa Machholz stále krásná
Ilustrační foto...
O svícení 39
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691