Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Pozorujeme a fotografujeme

Ať už v dalekohledu, pouhým okem či v hledáčku fotoaparátu, vždy patří zatmění Měsíce k nádherným astronomickým úkazům, které bychom si rozhodně neměli nechat ujít.

Ilustrační foto...Barva a jas zatmělého Měsíce
Nejkrásnějším doplňkem zatmělého Měsíce je bezesporu jeho kouzelné zabarvení. To však stejně jako jeho jas není vždy stejné. Stačí nahlédnout do starých kronik a dovíme se, že nebyla vždy barevná. Tak například o zatmění z 2. dubna 1056 se v Belgické kronice píše, že Měsíc byl téměř po dvě hodiny černý jako vyhaslý uhel.

Ztmavnutí zemského stínu zapříčiňují zvláště silné vulkanické erupce obohacující vrstvu stratosféry (výška 10 až 45 km) o aerosoly síry, které pohlcují sluneční světlo. Na základě mnohých pozorování bylo zjištěno, že tmavá zatmění nastávají i po silných meteorických rojích. Meteorický prach dokáže nejvíce atmosféru "zaneřádit" asi 30 dní po maximu roje, za 60 dní se atmosféra opět vyčistí a dosáhne normálu.

Během typického úplného zatmění poklesne jas měsíčního úplňku z -12,5 mag na -3 mag. Při velmi tmavém zatmění z prosince 1963, které způsobil výbuch sopky Mount Agung na Bali byl však Měsíc slabší než hvězdy +4 mag. Kompletní přehled úplných zatmění od roku 1990 do roku 2005 najdete na stránkách Prohlídky Měsíce.

Zabarvení a jas v okamžiku největší fáze hodnotíme pomocí tzv. Danjonovy stupnice (od jedné do čtyř, včetně desetin):

Danjonova stupnice:
0. Velmi tmavé zatmění,Měsíc je stěží viditelný, obzvlášť ve středu totality.
1. Tmavé zatmění šedé ažhnědé barvy, detaily na disku jsou stěží viditelné.
2. Tmavě rudé nebo rezavé,s tmavou oblastí v centru stínu a světlejšími okraji.
3. Cihlově červené zatměnís jasně žlutými okraji.
4. Oranžové nebo bronzové,velmi jasné zatmění s namodralými okraji.

Zjistit jasnost zatmělého Měsíce není nic jednoduchého, protože jeho úhlový průměr je mnohem větší než průměr hvězd a planet, se kterými bychom mohli jeho jas srovnat. Můžeme si však pomoci pohledem do vánoční baňky nebo skrze lupu, kdy vidíme Měsíc jen jako malý jasný bod. Měsíc lze úspěšně "zmenšit" i pomocí obráceného triedru či divadelního kukátka.

Ilustrační foto...

Velikost a tvar zemského stínu
Proměnlivá je nejen tmavost, ale i velikost zemského stínu. Celou situaci totiž komplikuje atmosféra Země. Například výška tropopauzy je nad rovníkem asi 17 kilometrů, ale nad póly jen 9 kilometrů. To znamená, že zemský stín má zásluhou atmosféry mnohem větší zploštění, než jak by vyplývalo pouze z geometrických poměrů. Zmíněné vulkanické erupce zmenšují průměr stínu až o 15 kilometrů.

Ještě více ovlivňuje velikost stínu aktuální koncentrace ozónu. Podle modelů Ericha Karkoschky (Lunar and Planetary Laboratory) může zmenšená koncentrace ozónu zvětšit průměr stínu až o 90 kilometrů.

Velikost a tvar zemského stínu zjišťujeme měřením jeho kontaktů s vybranými místy na Měsíci. Vybraná světlá místa na měsíci najdete na mapkách (134 Kb) připravených k tomuto účelu. K dispozici je i pozorovací protokol ve formátu pdf (177 Kb).

K pozorování se hodí binary či triedry. Důležité je, abyste použili takové zvětšení, při kterém se celý měsíční disk vejde do zorného pole. Také byste se měli předem seznámit s krátery, jejichž kontakt se zemským stínem budete měřit. V žádném případě není nutné pozorovat kontakty celé stovky kráterů. I zde platí, že méně je někdy více. Jako optimální se uvádí třicet kontaktů při vstupu a stejné množství při výstupu. Do protokolu zapište čas vstupu či výstupu stínu nad daným útvarem (stačí jeho číslo), použitý dalekohled a pozorovací místo. Časy kontaktů zapisujte s přesností 0,1 minuty. U pozorování uveďte průměr objektivu použitého dalekohledu, zvětšení a pozorovací podmínky.

Zákryty hvězd Měsícem
Protože jas zatmělého Měsíce neruší svým slabým svitem hvězdy, můžeme během úplného zatmění pozorovat množství zákrytů hvězd Měsícem. Před pozorováním je však nutné zjistit zákryty, které z daného pozorovacího stanoviště budou vidět. Předpověď pro Prahu a Valašské Meziříčí, jakož i množství jiných o pozorování zákrytů hvězd Měsícem najdete opět na stránkách Prohlídky Měsíce.

Fotografujeme zatmění Měsíce
Protože je jas zatmělého Měsíce mnohem menší, než obvykle, musíme při fotografování používat delší expoziční doby a citlivější filmy, než při snímání běžného úplňku. Delší expoziční doby rovněž vyžadují stabilní montáž s pohonem. Vzhledem k tomu, že jednotlivá zatmění se od sebe velmi často liší jak svým zabarvením, tak jasem, nelze předem určit, jaké clony a expoziční doby bude třeba nastavit.

Podle některých zdrojů se doporučuje při nejjasnějších zatměních (L=4) s filmem 200 ISO, clonovým číslem 4 užít exponovat po dobu 1/2 sekundy. Na nejtemnější zatmění (L=0) pak při stejném filmu a clonovém čísle vyžadují alespoň dvouminutovou expozici. Více naleznete informací o expoziční době najedete na stránkách Freda Espenaka nebo v následující tabulce:

Expozičnídoby (v sekundách) pro fotografování zatmělého Měsíce
Částečné zatmění
Úplné zatmění
ISO
f/5.6
f/8
f/11
f/2.8
f/8
f/11
100
1/60
1/30
1/15
2
15
30
200
1/125
1/60
1/30
1
8
15
400
1/250
1/125
1/60
1/2
4
8
800
1/500
1/250
1/125
1/4
2
4

Pavel Gabzdyl

 IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
O svícení 3
Ilustrační foto...
Astronomická expedice 2008 – Mezi nebem a Zemí
Ilustrační foto...
Instantní pozorovatelna 39
Ilustrační foto...
Hmatové planetárium se představuje
Ilustrační foto...
Endeavour se odpojil od ISS
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691