Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Sopky sudičkami zatmění

Vulkanické exploze, při kterých se dostává do oblačné přikrývky naší Země obrovské množství aerosolů oxidů siřičitého skutečně velmi výrazně dokážou ovlivnit vzhled zatmělého Měsíce.

Ilustrační foto...Jeden z prvních historických záznamů o souvislosti sopečného výbuchu z tmavým zatměním pochází z 14. dubna 1642, kdy mnoho pozorovatelů shlédlo velmi tmavé zatmění. S velkou pravděpodobností ho měla na svědomí sopka Avoe, která v roce 1641 "zaneřádila" atmosféru 1641 kilometrů krychlových sopečného popela. Další tmavé zatmění z 18. května 1761 se přisuzuje výbuchu sopky Jorullo 28. září 1759.

Tambora 1815, Krakatau 1883 a El Chicón 1982
10. června 1816, Luna z oblohy úplně zmizela a bez dalekohledu nebyla vůbec pozorovatelná. Na jaře předešlého roku totiž došlo k silné erupci sopky Tambora, která do ovzduší vyvrhla 150 kilometrů krychlových prachu!

V žádném případě bychom neměli opomenout velmi tmavé zatmění ze 4. října 1884. Tehdejší pozorovatelé měli ještě v živé paměti zprávy o ničivém výbuchu sopky Krakatau ze srpna 1883. Prudké erupce rozpoutaly obrovské příbojové vlny (tsunami), které připravily o život 36 tisíc lidí na pobřeží Sumatry a Jávy. Podle některých odhadů se při katastrofickém výbuchu Krakatau uvolnilo do atmosféry asi 18 km3 popela. Oblak sopečného popela se rozprostřel po celé zeměkouli a projevil se i při zmíněném zatmění, při kterém dokonce několik očitých svědků vidělo pyramidovitý výstupek ve stínu Země.

O tom, že vulkanické události jsou skutečně sudičkami zatmění Měsíce ostatně vypovídají i případy z let 1902 a 1903, které následovaly po silné explozi sopky Mt. Pelée a St. Vincent.

Velmi tmavé zatmění Měsíce nastalo i v roce 1982, které poznamenal výbuch sopky El Chicón na jihu Mexika. Exploze šest set let dřímajícího vulkánu tehdy připravila o život 2 tisíce lidí a transportovala do výšky dvaceti kilometrů obrovské erupční mračno, pohybující se rychlostí 20 metrů za sekundu. Podle odhadů obsahoval asi sedm milionů tun oxidu siřičitého.

Pinatubo 1991
Nejsilnější sopečnou explozi dvacátého století však způsobila filipínská sopka Pinatubo počátkem roku 1991. V květnu se po zrození nové vrcholové kaldery objevil nad vulkánem stratosférický oblak sahající až do výšky 27 kilometrů, který se později rozprostřel převážně po jižní polokouli. V dubnu 1992 začaly větrné poryvy čistit rovníkovou oblast a nejhustší část oblaku se přesunula na třicátý stupeň severní šířky. Odhaduje se, že při explozi se tenkrát dostalo do ovzduší asi 20 milionů tun oxidu siřičitého.

I když k prvnímu úplnému zatmění po této silné erupci došlo až 9. prosince 1992, přesto se stalo jedním z nejtmavších a nejpodivnějších v průběhu celého dvacátého století. Podle mnohých pozorovatelů bylo zvláštní již tzv. polostínové zatmění, které obvykle nelze bez dalekohledu vůbec rozeznat. Při prosincovém zatmění se však údajně nazelenalý polostín dal rozeznat i pouhýma očima.

Ilustrační foto...Největší překvapení nastalo při úplném zatmění. Téměř všem pozorovatelům se zatmělý Měsíc zcela ztratil z oblohy. Viditelný byl až v malých dalekohledech, ve kterých se jevil jako bezbarvý kotouč.

Následující zatmění ze 4. června 1993 ukázalo, že sopečná událost z roku 1991 ještě neřekla své poslední slovo. I když bylo mnohem jasnější než z prosince 1992, nabídlo opět nevšední podívanou. Jakmile Měsíc zmizel v zemském stínu, byl opět velmi tmavý, ale již o čtrnáct minut později se začal severní a jižní okraj zjasňovat, zatímco centrální část zůstala tmavá. S postupem úplného zatmění se slabě narůžovělá jižní oblast stávala stále více jasnější.

Odlišné potemnění zatmělého Měsíce v jeho jižní a severní části bylo zcela ve shodě s rozložením oblaku po erupci vulkánu Pinatubo. Nejhustší část se totiž nacházela v severních šířkách, kde atmosféra nepropustila tolik slunečního světla a způsobila zřetelnější ztmavnutí.

Na konci listopadu 1993 došlo ještě k jednomu úplnému zatmění, které bylo pozorovatelné i z Evropy, avšak nad větší částí naší republiky sněžilo. Škoda, jednalo o totiž jedno z nejkrásnějších stínových divadel za poslední období. Zprvu to vypadalo, že bude na řadě další velmi temné zatmění, pak se ale jižní okraj Měsíce zjasnil, zatímco severní zůstal velmi tmavý. Podle mnohých svědků vypadal zatmělý Měsíc jako úchvatný prsten s diamantem. Zvláštní vzhled tohoto zatmění už pravděpodobně neměla na svědomí sopka Pinatubo, ale výbuch kamčatské sopky Bezymianny z 21. října 1993. To, že oblak popela se dostal do výšky až 15 kilometrů ostatně dosvědčují i svědectví několika astronomů amatérů, kteří nad Severní Amerikou byli v polovině listopadu svědky velmi světlých soumraků.

Pavel Gabzdyl

 IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Geminidy jsou tady!
Ilustrační foto...
Kdy přijde astrofyzikální show?
Ilustrační foto...
Kongresové dojmy
Ilustrační foto...
Komety, všude kam se podíváš
Ilustrační foto...
Novy na UV snímku M31?
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691