Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Skrytý oceán na Ganymédu?

Jsou útvary na povrchu Jupiterova měsíce Ganymédes skutečně důkazem o existenci velkého slaného oceánu pod jeho zamrzlou skořápkou? Možná ano, možná ne.

Ilustrační foto...Jupiterův měsíc Ganymédes je největším satelitem ve sluneční soustavě. Svými rozměry dokonce předčí planety Pluto a Merkur. Podobně jako jeho sourozenci Kallistó a Európa je rovněž pokryt převážně ledovou skořápkou -- prostřednictvím sondy Galileo jsme se na ni ze vzdálenosti pouhých osm set kilometrů důkladně podívali už v květnu 2000.

Není tudíž divu, že na setkání Americké geofyzikální unie, která začala 15. prosince v San Francisku, se právě kolem tohoto obřího satelitu rozvířilo mnoho debat. Výzkumníci z Brownovy univerzity a Německého centra pro kosmonautiku (DLR) v Berlíně zde totiž publikovali několik nově zpracovaných snímků ledového světa Ganymédu.

Ty poskytují jakýsi pomyslný přelet nad oblastí, kde poměrně hladký světlý pás, připomínající četná zákoutí na sousední Európě, protíná starší a mnohem více kráterovaný terén. A protože větší množství impaktních kráterů napovídá o větším stáří dané oblasti, je možné, že na snímcích z rozlišením až 28 metrů na pixel, vidíme oblasti, ve kterých mohla voda nebo rozbředlý led pronikat skrze trhliny v ledové kůře Ganyméda. Dlouhé podélné linie silně připomínají lineární trhliny na sousedním měsíci Európa, u kterého se také předpokládá existence hlubokého vodního oceánu.

Ilustrační foto...

Právě dostatečně silná vrstva slané vody někde pod ledovou kůrou Ganyméda by nejlépe vysvětlila magnetické záznamy, které rovněž pořídila sonda Galileo při nejtěsnějším rendezvous. Měsíc má vlastní silné magnetické pole, namísto sekundárního pole indukovaného Jupiterem, která jsou typická pro jeho menší sousedy Kallistó a Európu, u nichž byla hypotéza o existenci slaných podpovrchových oceánů vyřčena už mnohem dříve. Indukované magnetické pole Ganymedu ale pro svůj vznik rovněž potřebuje ve svém nitru mnohem lépe vodivý materiál než tuhý led. Mohla by to být právě několik kilometrů silná vrstva slané vodní masy, začínající v houbce asi 200 kilometrů.

"Existenci slaného oceánu mohou ostatně potvrzovat i druhy minerálů zjištěné na základě měření infračervené odrazivosti Ganymédova povrchu, který je pokrytý množstvím ledu a jinovatky roztroušené jak na tmavých planinách, tak i v mladších a světlejších terénech," tvrdí Dr. Thomas McCord, geofyzik z Havajské univerzity v Honolulu.

Ilustrační foto...

Právě on na základě dat z infračerveného spektrometru na palubě Galilea určil povrchové minerály Ganyméda: Části ploch tvoří slané minerály, které mohly být vystaveny účinkům vody na povrchu nebo pod ním. Jsou podobné hydrátovaným minerálům na Európě, které pravděpodobně vyvěraly skrze trhliny. Infračervené svědectví nám ale nemůže podat důkaz, zda-li oceán pod povrchem Ganyméda přežil do dnešních dnů či nikoliv.

"Světlé zlomové pruhy, rozrušené tmavé pláně a ohromující oblast s názvem Arbela Sulcus vypovídají, že Ganymédes je možná mnohem více podobný ledové Európě, než jsme dříve předpokládali," tvrdí Robert Pappalardo, planetární odborník z Brownovy univerzity. Arbela Sulcus je relativně plochý a jasný pás, procházející skrze více kráterovaný a tudíž starší terén. Nové snímky s vysokým rozlišením ukazují sotva patrné podélné pruhování. Je možné, že Arbela Sulcus se zformovala odděleně od Ganymédova ledového krunýře, což je typické po útvary na sousední Európě.

Ilustrační foto...

Přirozená radioaktivita v nitru kamenného jádra produkuje teplo, které udržuje podpovrchovou vodu, vyskytující se v hloubkách kolem 150 až 200 kilometrů, v kapalném stavu. Je to rozdíl oproti Európě, v jejíž nitru se teplo vytváří slapovými silami generovanými obřím Jupiterem.

"Byl bych překvapen, kdyby Ganyméd skutečně neměl oceán, ale to ještě neznamená, že jeho přítomnost jasně plyne ze získaných dat," komentoval současný stav dr. Dave Stevenson. Chytřejší možná budeme již za pár dní: 28. prosince se totiž Galileo opět přiblíží ke Ganymédu.

Pavel Gabzdyl

| Zdroj: Podle JPL News IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Instantní hvězdárna: výměna kopule
Ilustrační foto...
Nejodvážnější stálice aneb první hvězdy ve
Ilustrační foto...
Rozpuštěný a vypuštěný
Ilustrační foto...
Halo, je tam někdo?
Ilustrační foto...
Sonda Smart-1 míří pozvolna k Měsíci
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691