Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Mars v roce nula

Zrak všech kosmonautiků a milovníků Marsu zvlášť se upírá ke čtvrtku 16. března 2000. Tento den bude zveřejněna zpráva komise vyšetřující nehodu Mars Polar Landeru a ve známost vejdou i z toho vyplývající doporučení k zajištění budoucích výprav k červené planetě.

Ilustrační foto...Výsledky pečlivé studie jsou samozřejmě stále ještě utajeny, nicméně tu a tam nějaká informace na Internet prosákla. Předně se ukázalo, že se hlavní pozornost odborníků soustředila na přistávací nohy sondy, jako na nejpravděpodobnější příčinu fatální zkázy. O co jde?

Nepříliš pevné nohy Landeru byly vybaveny spínači, které měly řídícímu počítači sondy po dosednutí na povrch Marsu poslat povel k vypnutí brzdících raketových motorů. K chybě došlo ve výšce sedm a půl kilometrů, kdy se odpoutal tepelný štít a nohy se roztáhly do přistávací polohy. V tom okamžiku však sonda mírně nadskočila... ...kritické spínače nesprávně zareagovaly a přesvědčily elektronický mozek, že se dotknuly pevného povrchu. Výsledkem byla katastrofa. Počítač měl původně až do výšky 40 metrů monitorovat svoji výšku, místo toho bezprostředně vypnul brzdící motory a volným pádem se roztříštil o tvrdou náruč červené planety.

Výše popisovaný defekt, který je opakovaně prověřován v pozemských zkušebnách, je "nejpravděpodobnější" příčinou nehody Mars Polar Landeru. Se vztyčeným prstem však musíme varovat, že se v žádném případě nejedná o skutečnou příčinu ztroskotání. Podobně jako při selhání Mars Observeru v roce 1993. Několik možný důvodů tehdejší katastrofy, však bylo u dalších výprav s pedantskou pečlivostí odstraněno.

Ilustrační foto...Současný vývoj však naznačuje, že by ke změnám v itineráři letů k Marsu došlo i bez loňských selhání. Například ten nejdůležitější cíl, tedy doprava vzorků hornin do pozemských laboratoří, se nejen o několik roků odkládá ale také prodražuje. Odhady závěrečného účtu se vyšplhaly z původních 400 milionů dolarů na celou jednu miliardu a v cíli nebude dříve než na sklonku tohoto desetiletí.

Podle původních plánů měla být předvojem výprava v roce 2003, kdy by raketa Delta 3 vystřelila k Marsu zvětšený přistávací modul s autonomním vozítkem. To by se pohybovalo ve vzdálenosti až několik kilometrů, analyzovalo horniny a pomocí vrtáčku odebíralo ze zajímavých míst drobné vzorky, se kterými by se nakonec vrátilo k nepohyblivé části. Tak0 ona by pomocí vrtné soupravy vybrala vzorky z hloubky až půl metru. Asi půl kilogramu nasbíraného materiálu by se nakonec dostalo pomocí dvoustupňového nosiče na pevné pohonné hmoty na nízkou oběžnou dráhu.

V dalším startovacím okně, tedy v roce 2005, měl následovat podobný přistávací modul, tentokráte však doprovázený francouzskou orbitální stanicí, která by v okolí Marsu automaticky polapila oba kontejnery se vzorky a v roce 2008 se s nimi vrátila na Zemi.

Tento harmonogram nebude dodržen. Už nyní je totiž zřejmé, že s ohledem na příslušné změny a opravy poletí první geologický prospektor nejdříve v roce 2005 a s přihlédnutím k možným startovacím oknům dokonce nejspíš až v roce 2007. Ruku v roce s rostoucím zdržením pak stoupnou náklady na vývoj a doladění nových technologií, které jsou ke splnění tohoto úkolu nezbytné.

Jiří Dušek

| Zdroj: SpaceCast a další IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Mezi planetou a hvězdou
Ilustrační foto...
Instantní hvězdárna: Západ Slunce 9. února 20
Ilustrační foto...
Měsíční zastavení -- Cassiniho oči
Ilustrační foto...
Stále pěkná kometa C/2001 Q4 (NEAT)
Ilustrační foto...
26. zasedání Mezinárodní astronomické unie (I
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691