Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Pioneer 6 stále žije!

Je to neuvěřitelné, ale minulý pátek technici NASA kontaktovali nejdéle žijící kosmickou sondu vyrobenou člověkem. Pioneer 6 startoval z mysu Canaveral 16. prosince 1965 a měl původně pracovat pouhých šest měsíců.

Ilustrační foto...Od roku 1965 se vystřídalo sedm amerických prezidentů (čtyři čeští), zazářila skupina Beatles, Janis Joplin, byl zatřelen Martin Luther King, Robert Kennedy, Indíra Gándiová, devět rukojmích na olympiádě v Mnichově, člověk stanul na Měsíci, Jihoafričan Barnard úspěšně transplantoval lidské srdce, skončila válka ve Vietnamu, padla berlínská zeď, Sovětský svaz s celým komunistickým systémem, proběhla válka v Perském zálivu a začalo nekonečné krveprolití na Balkáně, střední Africe a Indonésii, byl uveden do provozu raketoplán... Ať už se dělo cokoli, nemělo to žádný vliv na činnost americké sondy Pioneer 6. Stejně jako řada jiných, neúnavně létala prostorem a sbírala cenná měření.

Pioneer 6 se na dráze kolem Slunce pohybuje už 35 roků a po celou dobu monitoruje stav slunečního větru. V dobách největší slávy měl o jeho měření zájem ke kdo a dokonce asistoval při legendárním výsadku Američanů na Měsíci.

Sonda jako taková, byla skutečně jednoduchá: Váží jenom 65 kg a vypadá jako soudek o výšce i průměru jeden metr, který se otočí jednou za sekundu. V dnešních cenách přitom přišla na směšných 120 milionů dolarů -- pokud by se to přepočítalo na vědeckou "výtěžnost", byl to asi jeden z nejlevnější projektů NASA všech dob.

S sebou vezl hned šest vědeckých přístrojů ke studiu meziplanetárního prostoru: nabitých částic a magnetických polí mezi drahami Země a Venuše. Létá totiž ve vzdálenosti 116 až 150 milionů kilometrů a kolem centrální hvězdy oběhne jedou za 310 dní.

První sondy s názvem Pioneer se na přelomu padesátých a šedesátých let pokoušely dostat na oběžnou dráhu Měsíce -- až na průlet Pioneeru 4 neúspěšně. Počínaje číslem pět a konče devítkou, šlo o průzkum meziplanetárního prostoru. Z téhle série, až na Pioneer 5 všechny ostatní stále pracují a dodnes tak tvoří síť monitorující "kosmické počasí". Poslední dva Pioneery: deset a jedenáct pak netřeba představovat: vydaly se na první průzkum Jupiteru a Saturnu.

S Pioneerem 6 se pozemní technici naposledy spojili před třemi roky, kdy byla její činnost 31. března 1997 "násilně" ukončena. Tehdy stále ještě pracovaly dva detektory: analyzátor plazmy a detektor kosmického záření. Až na to, že v říjnu téhož roku posloužil jako tréninkový cíl pro palubní techniky Lunar Prospectoru, byl s ním další kontakt přerušen. Ostatně i k poslední akci se operátoři u antén v kalifornském Goldstone uchýlili jenom proto, že se blíží kulaté výročí jeho startu.

"Kosmických sond, tj. těles v prostoru sluneční soustavy, stále ještě není moc -- a tedy jich není ani příliš. Zájem o jejich informace vědci zřejmě neztrácí nikdy (zejména ne ti, kteří věnovali přípravě experimentů kus života). Ovšem příjem slabých signálů není ani jednoduchý, ani levný a vyžaduje tedy peníze i sledovací čas. Obojího má NASA omezeně a proto občas vědce rozesmutní až k slzám -- to když jim "odstřihne šňůru," komentoval kdysi dávno situaci kolem přesluhujících kosmických sond Marcel Grün, ředitel pražské hvězdárny.

Co dodat? Od Pioneer 6 pracuje od prosince 1965 prakticky bez ustání. Na sklonku roku 1995 sice přišel o svůj hlavní vysílač, ale ten záložní zatím pracuje bez problémů. Jeho sluneční panely sice sešly věkem, stejně jako vlivem agresivního meziplanetárního prachu, ale jinak je na tom pořád ještě dobře. Gratulujeme!

Jiří Dušek

| Zdroj: NASA News a další IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Otisky kosmických katastrof
Ilustrační foto...
Týden s Vesmírem 37
Ilustrační foto...
Sonda Phoenix odstartovala k Marsu
Ilustrační foto...
O svícení 22
Ilustrační foto...
Jednoduchý návod ke sběru prachu
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691